המבצע הצבאי המצרי נגד הטרור: מהלך של אחים המוסלמיים לסלק השפעה אמריקנית מקהיר, וישראלית מסיני

כל מי שרוצה להתבשם משלל ידיעות הדיסאינפורמציה ביום ו' 10.8, על מבצע צבאי מצרי נגד מטרות טרור בסיני ועל '60 אנשי טרור הרוגים', מספר שאין לו אחיזה במציאות, יכול לעשות זאת על אחריותו האישית.
אפילו בישראל, בה הדרגים הצבאיים והמודיעיניים משבחים את המבצע, ומתירים למצרים להכניס מסוקי קרב לסיני, יודעים כי המבצע המצרי נגד אנשי טרור, איננו למעשה אלא מהלך מתוחכם ביותר, אבל גם מסוכן ביותר גם לארצות הברית וגם לישראל, של נשיא מצרים מוחמד מורסי, ושל האחים המוסלמיים, להיפטר מקצינים גבוהים בצבא המצרי, הנחשבים בעיניהם 'כפרו אמריקנים, ופרו ישראליים'.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי זו ההערכה המודיעינית בוושינגטון ובירושלים ביום שישי 10.8, והיא מדליקה שם הרבה מנורות אדומות, לא פחות מריכוז אנשי הטרור הסלפיים וכאלה הקשורים עם אל קעידה, בהרי מרכז סיני, וצפון סיני.
ההערכות מודיעין אלה נשענות על שלוש ההתפתחויות הבאות:
1. עד עכשיו נחשבו הנשיא מורסי והאחים המוסלמיים המצריים כשני מרכזי כוח בקהיר העוינים ומתחרים זה בזה. הנשיא מורסי נחשב כמי שנשען על הכת הצבאית המצרית, דבר שלא נראה ליתר חברי הנהגת האחים. אולם מאז הפיגוע בבסיס משמר הגבול המצרי במנסורה ליד רפיח ביום א' 5.8, שם נהרגו 17 חיילים מצריים,  התברר, כי הייתה זו אשליה שכל מי שחשב, והיו כאלה במערכת הביטחון הישראלית, כי מורסי יפגין מדיניות עצמאית מזו של הנהגת האחים המוסלמיים.
מדוע?
2.  ביום ד' 8.8, ניתן פרסום רב לכך כי נשיא מצרים מורסי פיטר את ראש שירותי המודיעין המצריים הגנרל מוראד מופעיי Mourad Mowafi Gen, והוציא אותו לגמלאות. במקומו מונה כממלא מקום זמני הגנרל המצרי מוחמד שאחאטה Major General Mohamed Shehata.  באותו יום, פורסם גם שראש הכת הצבאית פילדמרשל חוסיין טנטוואי פיטר את מפקד המשטרה הצבאית המצרית  גנרל חאמדי באדין Major General Hamdy Badeen.
אולם הודעה זו לא הייתה נכונה.
לא טנטאווי פיטר את מפקד המשטרה הצבאית המצרית אלא מורסי. במילים אחרות מורסי לקח לידיו בפעם הראשונה את סמכויותיו הצבאיות והפיקודיות של ראש הכת הצבאית ושל שר ההגנה המצרי, והחל מפטר וממנה קצינים.
מה שלא פורסם, והמקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים עליו כאן בלעדית הוא, כי מורסי גם פיטר באותו מהלך את מפקד המשמר המצרי הרפובליקני, שהיא דוויזיה מצרית האחראית על הגנתו האישית  ושל המשטר, ומינה תחתו קצין, הגנרל חאמד זאכי 
Gen. Hamed Zaky, הנחשב נאמן לאחים המוסלמיים המצריים. גם מינוי כזה הוא באחריותו  של ראש הכת הצבאית ושר ההגנה המצרי.
ונקודה נוספת: מדוע הגנרל המצרי מוחמד שאחאטה, קיבל רק מינוי זמני כראש המודיעין? משום שלאחים המוסלמים, אין גם אמון בו. גם הוא נחשב בעיניהם כפרו מערבי, אבל יש לו פחות קשרים מאשר למופעיי עם גורמים מערביים.  כאשר האחים המוסלמיים יימצאו מועמד המתאים להם יותר, או כזה שיבין היכן החמאה מרוחה עתה על הלחם בקהיר, ויהיה מוכן לשרת אותם, הגנרל מוחמד שאחאטה  יפוטר גם הוא, כמו שמופעיי פוטר. 
גם בוושינגטון וגם בירושלים, רואים בכך את התחלת תהליך ההשתלטות של האחים המוסלמיים על הצבא המצרי.
3.
פיטוריו של ראש שירותי המודיעין המצרי הגנרל מוראד מופעיי Mourad Mowafi Gen, היא חלק ממהלך זה.
אם היה מישהו בצבא המצרי שהתריע חודשים רבים לפני הפיגוע בגבול מצרים-עזה, כי הולך ומתקרב פיגוע כזה, וכי מוטב לפעול נגד רשתות הטרור בעזה באמצעות מסוקים משגרי טילים, היה זה הגנרל מוראד מופעיי. אז במקום לשבחו ולקדם אותו, מורסי פיטר אותו.  מקורות בוושינגטון ובירושלים אומרים בגלוי ביום ו', כי מופעיי פוטר בגלל שתי סיבות:
א.
הוא נחשב בעיני האחים המוסלמיים 'כפרו מערבי וישראלי' מידי.
ב.
הוא פעל כל הזמן להשגת פשרות ואיחוד מדיני בין הרשות הפלסטינית ברמאללה, לחמס ברצועת עזה.  האחים המוסלמיים אינם רוצים בפשרות ואיחוד כזה בין שתי הרשויות הפלסטיניות בגדה המערבית, ובעזה. האחים המוסלמיים רוצים בהשתלטות עזה על רמאללה. הגנרל מוראד מופעיי הפריע להם בהשגת מטרותיהם.
זו הסיבה 'להצגה' המרהיבה אותה אנו רואים ביום ו', בה כאילו קהיר מציגה שורה של אולטימאטומים  לחמס להסגיר לידיהם כמה בכירים 'מצבא האיסלם', כמעורבים בפיגוע. הסגרתם לידי מצרים תביא לכך, שהשלטון של האחים המוסלמיים בקהיר,יוכל לומר שבידיו נמצאים האחראיים לפיגוע, ולכן אין צורך להמשיך 'במבצע הצבאי' שממילא איננו מתנהל בסיני.    

זו הסיבה מדוע הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס בירושלים ביום ו' לפנות בוקר, אישר למצרים להכניס מסוקי קרב לסיני 'רק לכמה ימים'.  לא צריך להיות מומחה ללוחמת נגד טרור, כדי להבין שאי אפשר לתקוף מטרות טרור במסוקים, ולחסל אותן תוך כמה ימים ספורים.
אבל ירושלים איננה רוצה להיראות כאילו היא זו שמהווה את המכשול ללוחמה נגד הטרוריסטים בסיני, ולכן היא מסכימה להמשיך ולהעמיד פנים, ביחד ובתיאום עם וושינגטון, כאילו המהלכים של מורסי ושל האחים המוסלמיים נסתרים מעיניהם.      
 

Print Friendly, PDF & Email