המגפה בעלייה? המגפה בירידה? איש איינו יודע! אין בין רפואה ובין ההחלטות שמתקבלות כיום בישראל דבר וחצי דבר. מאחורי ההחלטות אין שום הגיון, מלבד פופוליזם

זה כבר השבוע השני בו הגופים הממשלתיים ואתם כלי התקשורת מטפטפים לנו שמקדם ההדבקה בירידה. יתכן שהוא בירידה. יתכן גם שהוא בעליה. ייתכן  שהמקדם עושה גרף של מגן דוד כל שלושה וחצי ימים. הדבר היחיד שלא מודים בו הוא שכלל לא יודעים מה באמת קורה עם מקדם ההדבקה..
חישוב מקדם ההדבקה מבוסס על השוואת אחוז המאומתים מכלל הבדיקות, יחסית לתקופה קרובה קודמת בת השוואה (נניח, ימי החול בשבוע שעבר). אפשר לכלול בתחשיב גם את מספר החולים קשה וכיצד הוא משתנה משבוע לשבוע.
כולנו יודעים מה מצב הבדיקות ומהימנותן. בנוסף, ההנחיות השתנו כבר כמה פעמיים לגבי בדיקות פיסיאר, כך שהנתונים הנאספים אינם ברי השוואה לשבועות קודמים.
מספר החולים קשה עולה בדרמטיות מדי יום, כך שהוא בוודאי לא היה הבסיס לחישוב אופטימי שמצביע על ירידה במקדם ההדבקה. כך גם עם מצבת המתים היומית.
אז למה בכל זאת אומרים לנו שמקדם ההדבקה יורד? אין לכך סיבה רפואית טובה. הסיבה היא פוליטית בלבד, ומבוססת בעיקר על הסברה ורצון להשפיע פסיכולוגית על ההמונים.
יש מגוון פעולות רפואיות היוצאות לפועל לאחרונה, הנגזרות מהחלטות פוליטיות גרידא. אל תטעו, אנו לא מתווכים כאן עם החלטות פוליטיות. אנחנו גם לא מחווים את דעתנו השלילית או החיובית עליהן.  אנחנו רק דורשים שיגידו את האמת, למשל: זו החלטה פוליטית, ללא בסיס רפואי. מי שחשובה לו הרפואה, שיקבל החלטות עבור עצמו ועל אחריותו.
זה בסדר להחליט על הקלות שאין להן הצדקה רפואית, בשל הצדקות הקודמות לרפואה לדעתו של
מי שבשלטון, כגון דאגה לכלכלה או למצבם הנפשי של ילדינו. אנו לא מתווכחים עם המדיניות. אבל אנחנו בהחלט נגד הניסיון הנואל לתת להחלטות כאלו אצטלה של החלטה מוצדקת 'מבחינה רפואית'.
אין בין רפואה ובין ההחלטות שמתקבלות כיום בישראל דבר וחצי דבר.

לדוגמא, הפסקת בידוד הילדים. זה נכון שמחוסנים נדבקים באומיקרון. אכן אין הצדקה לכך שרק ילדים לא מחוסנים יכנסו לבידוד אם נחשפו למאומת. ההחלטה הרפואית הנכונה היא, שאם רוצים להימנע מהמשך ההדבקה, היא שכולם יכנסו לבידוד. לא רק הלא מחוסנים. אבל מפחיד להגיד את זה לציבור, וגם זה יעלה ביוקר למדינה בתשלום על ימי בידוד להורים. וגם חשוב לשמור על התעמולה יותר מאשר על האזרחים: איך הממשלה תצדיק את התייצבותם של הורים רבים לחסן את ילדיהם? במה הם ייבדלו מהלא מחוסנים? הם לא! ולכן נבטל לכולם את הבידוד ונשכח מהעניין הפעוט של הדבקה נרחבת. ומה בכל זאת הפרס שנחלק לילדים שהתחסנו, במה ניתן להם יתרון? הרעיון האחרון שהועלה הוא שהם לא יצטרכו להיבדק פעמיים בשבוע, בניגוד ללא מחוסנים. כפי שעיניכם קוראות, אין כל ביסוס רפואי לכל ההנחיות האלו הלוך וחזור. ולכן הן גם יכולות להשתנות בכל בוקר וערב, כי הן לא החלטות מבוססות. אין מאחוריהן שום הגיון, מלבד פופוליזם.
ממילא בנגוד לכל הפרסומים הכיתות בבתי הספר במקרה הטוב חצי ריקות, או שאת מספר התלמידים שמגיע לשעורים אפשר לספור על שתי ידיים.
ייתכן שזה יעבור בשלום. מאד יכול להיות שמצב הילדים טוב ושהאומיקרון לא גורם לנזק משמעותי לטווח ארוך. העניין הוא, שאנחנו לא יודעים. ומאחר וההגיון הרפואי נזנח, גם לא תהיה אחריות של המדינה על נזקי התקופה. הרי מערכת החינוך היתה פתוחה כרגיל, הלא כן? והכלכלה שידרה עסקים כרגיל והמסעדות יכלו להיות מלאות. איש לא מנע מהן. אין נזקים רפואיים ותוכיחו אחרת, ובכלל לא כולם אומתו כמו שצריך, אז מערכת הבריאות לא מכסה מה שלא מוכח
מתחילת הגל כאשר השיקול העיקרי הוא לא לשלם הפעם שקל מעבר לנדרש. חשוב להגיד זאת ולהתייחס באופן מפוכח להחלטות של הממשלה. היא לא כאן כדי לשמור עליכם. גם לא כלכלית.
השיקול הכלכלי הקר הוא שיקול לגיטימי, אך חשוב לדעת שזה המצב ושכל אחד אחראי לעצמו. במצב הנוכחי עליכם להתייחס בספק להצהרות המגוחכות של הפוליטיקאים: הגל בירידה והכל בסדר ופתוח, אין בדודים וגם תכף נוותר על בדיקות, כי מוכרחים להיות שמח.
במילא כולנו נדבק ונחטוף את זה קל. מה, לא? יתכן, אך יתכן גם שלא!
נפתלי  בנט וניצן הורביץ לא יודעים יותר ממך וממני.

המאמר נכתב על ידי שרון מיכאלוב, מנהלת מחקרים קליניים, M.Sc במדעי הרפואה באוניברסיטה העברית.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות