המדיניות המוטעה של עלה תאנה טורקי ובילטראלי עד הסוף


הצבא הטורקי פלש, ביום ד' 24.8 לפנות בוקר לסוריה. כוחות טורקיים מסתערים על העיר הצפונית ג'ארבאלוס המוחזקת על ידי ISIS.)
טורקיה מכתיבה בימים האחרונים את הקצב ביחסיה עם ישראל. הפרלמנט הטורקי מאשר במהירות את ההסכם הפיוס עם ישראל, וראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים Binali Yıldırım מודיע, כי טורקיה וישראל יחליפו בקרוב שגרירים.  אפילו כבר ישנם דיבורים על ביקור קרוב של נשיא טורקיה טאייפ ארדואן בישראל בחודש הבא-בספטמבר.
גם אנקרה וגם ירושלים דחקו הצידה את חילוקי הדעות ביניהן לגבי התגובה הנרחבת  של צה''ל לירי טיל אחד מהרצועה, כאשר ירושלים עונה בחריפות רבה לטורקיה ומציעה לה שלא להתערב.
טורקיה שתקה ולא הגיבה על כך אפילו במילה אחת, דבר שאיננו אופייני לה ולנשיאה.
ברור שגם נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו החליטו, כל אחד בנפרד, שלא יהיה גורם שיצליח לעצור את הפיוס בין שתי המדינות.
במזרח התיכון של היום, בו קצב האירועים הפך להיות מטורף, וכל כמה שעות נפתחות מלחמות חדשות, וכל כמה שעות בריתות חדשות מוסכמות, רק כדי להפר אותן תוך יומיים-שלושה, (ראו פרשת התחלת והפסקת השימוש של חיל האוויר הרוסי בבסיס האיראני נוג'אה Nojeh במערב איראן לשם הפצצות בסוריה), אין ברירה אלא להיות פרקטי ובילטראלי עד הסוף.
האויב של אתמול הוא הידיד היום. והידיד היום יכול להתגלות כאויב של מחר.
להלן שבע ההתפתחויות המדיניות והצבאיות האחרונות שנקט נשיא טורקיה ארדואן בשבועיים האחרונים:

  •  הוצאת הנשק הגרעיני האמריקני מבסיס אינצ'רליק. במקביל דיבורים טורקיים כי חיל האוויר הרוסי יוכל להשתמש בבסיס, כאשר המשך הנוכחות של חיל האוויר האמריקני בו איננה מובטחת.
  • הקמת ציר מדיני חדש במזרח התיכון עם רוסיה ואיראן.
  •  נפתח ערוץ הידברות ישיר בין ארדואן לנשיא סוריה בשאר אסד, כאשר ראש שירותי הביון הטורקיים ה-MIT חאקן פידאן  Hakan Fidan,  מגיע כבר לדמשק. במילים אחרות, לא רק אנקרה וירושלים מתאמות בניהן את המדיניות  אלא גם אנקרה ודמשק. 
  • ארדואן עומד לצאת בקרוב מאוד לטהרן, ולהתפייס עם ראשי איראן כפי שהוא התפייס עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
  • ההסכמה החשאית שהושגה בין ארדואן ופוטין בסט. פטרבורג ב-8.9, שלא לאפשר לכורדים בסוריה ובעיראק להקים מדינה כורדית עצמאית, התחילה להתבצע השבוע בשטח כאשר הצבא הטורקי החל ביום ב' 23.8, לתקוף  את הצבא הכורדי הסורי ה-YPG בצפון סוריה.
  •  צבא טורקיה חוצה את הגבול ונכנס לסוריה כשהוא מתערב במלחמה. הצבא הטורקי פלש, ביום ד' 24.8 לסוריה. כוחות טורקיים מסתערים על העיר הצפונית ג'ארבאלוס המוחזקת על ידי ISIS.
  • ​ טורקיה מגבירה את צעדיה נגד המדיניות המצרית והסעודית במזרח התיכון.

אם ארדואן מתחבר עם אויביה של ישראל בטהרן,  דמשק וביירות, ותוקף את ידידיה את של ישראל האמריקנים, המצרים, הסעודים והכורדים, בשביל מה הוא צריך לקדם את יחסיו עם ישראל?
על זה יש רק תשובה אחת: ארדואן רוצה להשתמש בישראל כבעלה תאנה.
כל פעם שאיזה גורם שהוא, ובעיקר ארצות הברית, יבואו אליו בטענות על מדיניותו הוא ינופף בקלף הישראלי כאומר, אבל תראו, אפילו ישראל מוכנה להשלים עם צעדי!
במובנים רבים המדיניות הטורקית של נתניהו הולכת עתה עקב בצד עקב עם מדיניותו של נשיא ארצות הברית אובמה אשר למרות כל התפתחויות אנטי אמריקניות אלה, החליט לעשות את כל מה שאפשר לעשות כדי לשמור על יחסי וושינגטון ואנקרה ולהשאיר את טורקיה  במסגרת נאט"ו. לשם כך שלח אובמה לאנקרה את סגן נשיא ארצות ג'ו ביידן המגיע לשם היום.
ארצות הברית כמעצמה יכולה להרשות לעצמה להעמיד פנים כי היא מתעלמת ממדיניותו של ארדואן ותוצאותיה, אם כי קשה מאוד לאן מדיניות זו מובילה וכיצד היא יכולה להצליח.
ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה לשמש עלה תאנה  בידי ארדואן, לא מבחינת יחסיה עם ארצות הברית ובוודאי שלא מבחינת יחסיה עם מצרים וסעודיה.  
זו תהייה טעות קשה באם בנימין נתניהו יסכים לכך.   

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות