המדיניות וטקטיקה שהרמטכ"ל אייזנקוט נוקט בעוטף עזה תמצא בקרובה את ביטוייה גם לאורך גבולות ישראל עם סוריה ולבנון

בימים האחרונים שמעו שתי הצהרות מפי קצינים בכירים בצה"ל. בשבוע שעבר אמר קצין בכיר, כי במערכת השיקולים של צה"ל באיזה עוצמה צריך להגיב על ירי הטילים מהרצועה, צריך לדאוג שישמר כוח ההרתעה של החמאס כלפי ארגוני הטרור הסלפיים.
במילים אחרות, צה"ל צריך לשמור על כוח ההרתעה של החמאס המשגר טילים על ישראל.
ביום ג' 2.1, הציג הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט בנאום בכנס במרכז הבינתחומי טקטיקה קצת שונה. 'אני שומע הצהרות שבעיניי הן אינן אחראיות, להגיב במקסימום כוח על רקטות שפוגעות. זה לא הדבר הנכון לעשות.'
לפי דבריו החמאס ברצועה מנסה להוציא לפועל פיגועים ביהודה ושומרון ומלבה את השטח, כאשר הוא 'מונע מהרצון לשמר את רצועת עזה שקטה ככל האפשר ולחולל פיגועי טרור ביהודה ושומרון במתווה של יחידים על בסיס תופעת דאעש.'
במילים אחרות, על צה"ל לא להגיב בתקיפות על ירי הטילים מטרות בישראל כדי שלא לעודד את מדיניותו לבצע פיגועים ביהודה ושומרון.
קשה מאוד להבין את ההיגיון הטקטי הצבאי העומד מאחורי דברים אלה.
 ישראל צריכה לדאוג לשמר את כוח ההרתעה של החמאס?  ישראל מוכנה להסכים לירי טילים על מטרות בעוטף עזה כדי לחסוך פיגועים  ביהודה ושומרון?
הרי כל אחד יודע שטיל אחד בלבד של החמאס שישוגר לעבר נמל התעופה בן גוריון, תל-אביב, או רחובות, וכל הנימוקים האלה ייעלמו מיד כלא היו וצה"ל יגיב על ירי הטיל האחד בצורה תקיפה, כפי שהוא יודע לעשות כאשר נותנים לו את הפקודה הנכונה.
'עברנו שנתיים לא קלות, אבל הצלחנו לייצב את המציאות שם (בעזה) בזכות מדיניות נכונה,' אמר הרמטכ"ל.
ירי של 30 טילים ( ויש הנוקבים במספר הרבה יותר גבוה), על מטרות בישראל תוך חודש ימים-זו מדיניות נכונה?
בהמשך דבריו הביא הרמטכ"ל מספרים על ההשקעות של משמרות המהפכה האיראניים בתחום הטרור. לדבריו, איראן מעבירה מידי שנה לחיזבאללה עד 1 מיליארד דולר.  במלחמה בסוריה היא השקיעה כמה מיליארדי דולר. בתימן איראן משקיעה כמה מאות מיליוני דולרים בשנה, וסכום דומה של כ-300 מיליון דולר ברצועת עזה.
בעברו לדבר על חיזבאללה, אמר הרמטכ"ל, כי 'הארגון עבר שינויים רבים בשנים האחרונות והפך ל'שליח איראן' באזור'  'היום, כשאני מביט על המעגל הראשון, האיום הרציני על ישראל נמצא בחזית הצפונית בלבנון', הדגיש רב אלוף אייזנקוט.
הרמטכ"ל השמיע נתונים אלא כאילו אין להם קשר עם המתרחש ברצועת עזה ועם ירי הטילים ממנה על מטרות בישראל.
זו כמובן טעות. אפשר וצריך להניח, כי למרות עיסוקם בדיכוי המהומות באיראן יש  שם מי שמקשיב ומנתח את דבריו של הרמטכ"ל הישראלי ומסיק מהם  מסקנות מבצעיות העוברות לחיזבאללה ולחמאס, בדיוק באותם ערוצים דרכם מגיעים אל ארגונים אלה הכספים, הטילים, ופגזי המרגמה, שאיראן מעבירה אליהם.
המסקנה היחידה שאפשר להסיק  מדבריו של רב אלוף גדי אייזנקוט, הוא שהצמרת הצבאית הישראלית מוכנה לספוג ירי טילים על מטרות הנמצאות בשוליים האסטרטגיים של ישראל, וכי אין לצה"ל כוונה להסלים את המצב בגלל תופעה כזו.
מדיניות כזו תביא רק לתוצאה אחת.
בידי איראן וחיזבאללה נתונה עכשיו ההחלטה באם הם רוצים ליצור את אותו מצב השורר כיום לאורך גבול רצועת עזה, גם לאורך גבולה הצפוני של ישראל עם סוריה ועם לבנון.   

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “המדיניות וטקטיקה שהרמטכ"ל אייזנקוט נוקט בעוטף עזה תמצא בקרובה את ביטוייה גם לאורך גבולות ישראל עם סוריה ולבנון

 • ינו 2, 2018 @ 15:57 at 15:57
  Permalink

  נראה שטעית בהבנת דברי הרמטכ"ל.

  איראן רוצה לחמם בעזה, כדי להתיש אותנו, ולהסיח את דעתנו מהמתרחש בצפון.
  חמאס רוצה לחמם ביו"ש, כדי לא לחטוף בעזה.
  אנחנו רוצים להתמקד בצפון.

  התגובה בעזה מדודה – לא כי אנחנו מוכנים לקבל טילים, ולא כדי לחסוך פיגועים ביו"ש, כפי שהבנת בטעות.
  אנחנו לא מקבלים אפילו רקטה בודדת
  אבל התגובה מדודה כי 1) הסלמה בעזה זה לא האינטרס שלנו. 2) הסלמה בעזה זה לא כוונת החמאס.

  • ינו 3, 2018 @ 1:20 at 1:20
   Permalink

   אין בעיה שנגיב תגובה מדודה, אבל הרמטכ"ל אייזנקוט היה צריך לומר את הדברים האלה בחדרים חדרים בקבינט או במטכ"ל, לא בפומבי מול מצלמות כשהחמאס שומע.

  • ינו 3, 2018 @ 18:09 at 18:09
   Permalink

   היי

   זה עדיין לא מסביר מדוע צה"ל מגיב ב"עניות" גדולה לרקטות מעזרה?

   האם צה"ל לא יכול לתקוף בעזה כמו שצריך ובאותו הזמן לשמור על הצפון?

 • ינו 3, 2018 @ 9:29 at 9:29
  Permalink

  ישראל צריכה להגיב וחזק על שני דברים:
  1. על כל ירי! בלי סיפורים וספקלוציות – כי בספקולציות הערבים היו ועדין טובים יותר מהיהודים!
  2. להוציא מדי לילה 4~5 חוליות מן הסיירות ע"מ לחפש את אורון וגולדין – ואם הם יתקלו באויב ישמידוהו! ואם הם יתקלו במאגרי נשק – יפוצצוהו! ואם הם יפגשו מחרטות או "מעבדות לנשק" ישמידום!!
  לא יתכן מצב שמדינת ישראל מקבלת מצב של השארת פצועים/נעדרים/גופות בידי האויב – זה ערך עליון שאין משאירים חיילים בשטח אויב ואין מפקירים חיילים!

 • ינו 3, 2018 @ 22:30 at 22:30
  Permalink

  מדיניות וטקטיקה של אייזקוט – חחחחחחח חחחחחח חחחחחחחח. הצחקתם אותי. הרמטכל עוסק במדיניות המספרים

 • ינו 4, 2018 @ 7:06 at 7:06
  Permalink

  מה כבר אפשר לצפות מרמטכ"ל המספריים. עצוב.

Comments are closed.