המהומות באיראן עברו לשלב של התקפות בנשק חם על כוחות הבאסיג' ושביתות כלליות. לפחות 21 הרוגים מבין המפגינים. מה הצפי?

הפגנות המחאה באיראן, נכנסו ביום הרביעי שלהן, יום ב' 1.1.18, לשלב האלים בו שני הצדדים המפגינים וכוחות המשטר החלו להשתמש בנשק חם.
עד עתה המפגינים ברחבי איראן מגבול איראן פקיסטן בדרום המדינה, ועד אזור אזרבייג'ן בצפון-מערב המדינה הגובל עם איראן, השתמשו בטקטיקה של הפגנות המוניות ושל התפרצות לתוך מחנות של הבאסיג' Basij-הזרוע הצבאית הפנימית של משמרות המהפכה האיראניים והעלאתם באש.  המשטר בטהרן לא פרסם דבר על התקפות אלה עד יום שני בצהרים מאחר וקיווה, כי הפגנות המחאה תדעכנה.
למשטר בטהרן היו שלוש סיבות בגללן האמין כי אכן זו הנטייה:
1. למרות התיאורים הנרחבים בכלי התקשורת העולמיים על 'הפגנות המוניות', עד עכשיו היו ההפגנות מצומצמות. המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי בעוד שההפגנות התקיימו בחלקים רבים של איראן, במאות ערים, בכל הפגנה לא השתתפו יותר מ-200 עד 300 איש.  הפגנות בהיקף של 500 איש נחשבו כבר הפגנות גדולות.
במילים אחרות, המשטר הבין ובצדק, כי היקף ההפגנות מצומצם.
2. רוב המפגינים הם אנשי המעמדות הנמוכים באיראן. כלומר פועלים, איכרים ומובטלים. להפגנות לא הצטרפו עד עכשיו, שכבת האינטליגנציה האיראנית, שהיו הגורם המרכזי במהומות 2009 נגד המשטר. לא הצטרפו אנשי הבזאר בטהרן המייצגים את המעמד הבינוני הגבוה באיראן, ( אלה נמנעו גם מלהשתתף במהומות 2009) , ולא הצטרפו הסטודנטים, אם כי היו הפגנות אולם מצומצמות בהיקפם באוניברסיטת טהרן.
3. אין למפגינים מנהיג או הנהגה אחת המכתיבה להם טקטיקה כיצד להילחם במשטר. למשטר אין מידע קיומה של הנהגה כזו.
אולם כבר ביום א' 31.12 החל המשטר בטהרן להבין שאם אין להפגנות מנהיג או הנהגה, אין זאת אומרת שאין מאחוריהם יד או כמה ידיים שמכוונות אותן.
גם המשטר מבין שאם בין שתי ערים מרכזיות באיראן קיים מרחק של כ-150 ק"מ בו ממוקמות עשרות ערים ועיירות קטנות, לא יתכן כי בכל הערים והעיירות האלה מתפרצות בעת ובעונה אחת הפגנות, ואילו בערים המרכזיות שורר שקט יחסי.  כלומר, ישנה יד שמדליקה את המהומות בצורה פתאומית, ומכבה אותן באותה צורה פתאומית.
אותם הדברים אמורים לגבי שתי ההתפתחויות האחרונות המתרחשות באיראן ביום ב'.
א. המפגינים הכריזו על שביתה כללית שתתחיל באיראן ביום שלישי  2.1.
ב. קבוצות קטנות מחתרתיות  מתוך המפגינים החלו להשתמש בנשק חם מול כוחות הבאסיג' האיראנים.  בתגובה הורה המשטר בטהרן לכוחות הביטחון להשיב באש, דבר שעד כה נמנע מלעשות, כדי להגן על עצמם.  הטלוויזיה הממלכתית האיראנית הודיעה ביום ב' על 12 הרוגים, וביום ג' בבוקר על עוד 9 הרוגים מבין המפגינים מאש כוחות הביטחון.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מעריכים, כי מספר ההרוגים מבין המפגינים ילך ויגדל ב-24 השעות הבאות, מאחר והמשטר בטהרן יודע שהוא צריך לשבור את הניסיון להשבית את המשק האיראני.
אם ההשבתה תצליח ותהייה כללית, זה יהיה ניצחון גדול של המפגינים על המשטר, ותיווצר הנקודה שיכולה להביא להצטרפות האינטליגנציה, הסטודנטים, והבזאר בטהרן לגל המחאות וההפגנות-התפתחות שהמשטר איננו יכול להרשות לעצמו.
הגיליון הבא של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, מספר 784, שייצא לאור ביום שישי 5.1, יוקדש ברובו למתרחש באיראן וההשפעה לאירועים אלה על המפרץ ועל המזרח התיכון כולו.
בגיליון יובאו הפרטים הבלעדיים מי מארגן את המהומות ומי עומד מאחוריהן, וכיצד הן פועלות. כמו כן יכלול הגיליון ניתוחים על המלחמה החשאית המתחוללת מאחורי המהומות בין גופי המודיעין המערביים והערביים וגופי המודיעין האיראניים.      

 

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות עבור “המהומות באיראן עברו לשלב של התקפות בנשק חם על כוחות הבאסיג' ושביתות כלליות. לפחות 21 הרוגים מבין המפגינים. מה הצפי?

 • ינו 1, 2018 @ 17:23 at 17:23
  Permalink

  אם יורשה לי להציע הצעה קטנה: יש מצב שאולי למען הצלחת המהפכה, לא כדאי להביא בגליון נט וטילי את הפרטים אודות מי מארגן את המהומות..?

  • ינו 2, 2018 @ 1:17 at 1:17
   Permalink

   להפך, על מנת למנוע הצלחת ההפגנות הנוראיות הללו, יש לפרסם.
   אובמה עבד קשה כדי לבסס את המשטר הזה וחבל להרוס

  • ינו 2, 2018 @ 9:17 at 9:17
   Permalink

   חחח…אם המודיעין האיראני מסתמך על דבקה כדי לדעת מי עומד מאחורי המהומות
   הם באמת בבעיה

  • ינו 2, 2018 @ 9:18 at 9:18
   Permalink

   אל תדאג לאף אחד אין מושג
   אפשר רק לנחש שמדובר בכוחות סונים
   בתמיכה שקטה של סעודיה ארה"ב כורדים וישראל

  • ינו 2, 2018 @ 10:58 at 10:58
   Permalink

   הצעה טובה!

  • ינו 2, 2018 @ 21:04 at 21:04
   Permalink

   בתחבולות תעשה מלחמה

 • ינו 1, 2018 @ 18:12 at 18:12
  Permalink

  לא יצליחו. כמו שבסוריה המורדים לא הצליחו. ורבים כמוהם. נראה שמה שחסר להם זה ספר. או אפילו מניפסט קטן אבל ברור ובעיקר מודפס. לכל המהפכות שהצליחו היה ספר. לבולצ'ביקים – הקפיטאל, לנאצים (יימח שמם) – מיין קמפף, למאואיסטים – הספר האדום הקטן, למוסלמים – הקוראן, ליהודים בכל הדורות – התנ"ך ומאוחר יותר לציונים שבהם – המדינה היהודית וכו'. מהפכה שאינה מסוגלת להיכלל בספר בסיסי עם הגדרת קווים ברורים ובלתי מתפשרים אינה מהפכה. וכשהיא חושבת שדי בהודעות ברשתות החברתיות אז היא מצחיקה את הדיקטטורות שהיא מתיימרת להחליף. הדור הזה נועד לשיעבוד כי שכח את כח הספר, ומה שהוא מכנה חופש ביטוי הינו רק פיזור אנרגיה שמשחק לטובת העריצים. סתם תסיסה מרעננת ותו לא.

 • ינו 1, 2018 @ 20:46 at 20:46
  Permalink

  אם אותו דבר יקרה בטורקיה זה היה יכול להיות מצב טוב מאוד מבחינה בטחונית לישראל!!!! אבל איראן חלשה רק תחזק את מעמדה של טורקיה וזה יהיה נצחון גדול ל ISIS ולכל קבוצות טרור של אחים מוסלמים וזה יהיה מצב בלתי נסכל לישראל!!!!!

 • ינו 2, 2018 @ 1:42 at 1:42
  Permalink

  את המהומות מזינים דוקא אנשי הדת בהפוך על הפוך שמשמרות המהפכה ברחו להם מתחת ידם והפכו לחונטה לא דתית וחמנאי הוא לאו דוקא איש הדת האמיתי והגדול ביותר באירן אך הוא שולט במשמרות המהפכה היד הנעלמה היא המועצה הסודית של האיטולות שקמה מאחורי גבו של חמנאי והם רוצים לשלוט במהומות על אש קטנה ובסך הכל הם רוצים לערער את משמרות המהפכה ולהחזיר אותם לידי אנשי הדת בלבד ושלא יהיו כח חזק ועצמאי מידי הנשלט עיי חמנאי בלבד והמוני העם הנבערים הם כלי שחמט במשחק הזה רק מה שהם לא לקחו בחשבון שהעסק יכול לצאת לגמרי משליטה ונראה באירן מרחץ דמים

 • ינו 2, 2018 @ 8:13 at 8:13
  Permalink

  "גם המשטר מבין שאם בין שתי ערים מרכזיות באיראן קיים מרחק של כ-150 ק"מ בו ממוקמות עשרות ערים ועיירות קטנות, לא יתכן כי בכל הערים והעיירות האלה מתפרצות בעת ובעונה אחת הפגנות, ואילו בערים המרכזיות שורר שקט יחסי. כלומר, ישנה יד שמדליקה את המהומות בצורה פתאומית, ומכבה אותן באותה צורה פתאומית."
  להזהר מתרשים זהה פה……….
  תשובה למר אריה:
  היסוד של תיק דבקה זה לגלות(ולנתח) מצב בשטח.
  לתוספת הערה …….
  היו יכולים גם לנו הקוראים (הנאמנים) """להדליף""" כמה פרטים!!!!!!!!!!!
  למה רק ביום שישי לNDW///////////
  נתצרך לראות בחדשות בינלאומית (GEOPOLITIQUE).
  אולי בכל זאת…………..???????????

 • ינו 2, 2018 @ 12:49 at 12:49
  Permalink

  כל עוד אנשי צבא לא יפנו נשקם אל חבריהם הפיכה לא תהיה

Comments are closed.