המהלך האיראני מאחורי ביקור רוחאני בבגדאד: הבנקים העיראקיים יפכו למכשיר העיקרי לשבירת הסנקציות האמריקניות על הנפט האיראני

המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי במרכז ביקורו של נשיא איראן חסן רוחאני בבגדאד, עומד ניסיון איראני מתוחכם ונועז להפוך את מערכת הבנקאות העיראקית למכשיר העיקרי באמצעותו טהרן תפרוץ/תשבור את אמברגו הנפט שממשל הנשיא דונלד טראמפ הטיל על איראן.

המקורות שלנו מדווחים, כי איראן מנהלת כבר למעלה מחודש ימים מאז התחלת חודש פברואר מו"מ עם הבנק הממלכתי העיראקי  ועם ממשלת עיראק בראשותו של  ראש  הממשלה עדאל עבד אל-מהדי Adel Abd Al-Mahdi, לפיו יוקם בבנקים העיראקיים, בייחוד אלה הפועלים בבגדאד ובבצרה בדרום עיראק, מנגנון שיאפשר ללקוחות חוץ הקונים את הנפט והגז שאיראן מוכרת להעביר את התשלומים  לעיראק כאילו המדובר בנפט עיראקי. הבנקים העיראקיים יעברו את התשלומים במטבע אירופאי-היורו לבנקים בטהרן.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מאחר וממשלת עיראק עומדת תחת לחץ כבד מצד איראן והמליציות השיעיות הצבאיות העיראקיות הפרו-איראניות הנמצאות תחת פיקודו של מפקד גדודי 'אל קודס' של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל קאסם סוליימני, לדרוש את הוצאת הכוחות האמריקנים מעיראק, הרי כל פעולה אמריקנית נגד הבנקים העיראקיים  שישברו את אמברגו הנפט האמריקני על איראן, יכולה להביא את ממשלת עיראק לדרוש את הוצאתם המידית של הכוחות האמריקנים מעיראק.
דרישה כזו מצד ממשלת עיראק יכולה למוטט את כל האסטרטגיה של ממשל הנשיא טראמפ במזרח התיכון ובמפרץ.

הסכם עקרוני על הקמת מנגנון איראני-עיראקי כזה כבר הושג ב-6 לפברואר בפגישה לילית בבגדאד בין נגיד הבנק הממלכתי האיראני עבדולנאסר חאתאמי Abdolnasser Hemmati, ונגיד הבנק הממלכתי העיראקי עלי מוחסיין אל-חאלק Ali Mohsen Ismail al-Alaq. 
עתה הגיע נשיא איראן רוחאני לבגדאד כדי לאשר את ההסכם הזה בדרג של ממשלות טהרן ובגדאד. ביחד עם נשיא איראן רוחאני הגיעו לבגדאד גם שר הנפט האיראני ביג'אן זאנגנה  Bijan Zangeneh, ושר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף.
בשלב זה, ממשל הנשיא טראמפ העביר מספר אזהרות לעיראק שלא תשתף פעולה עם איראן בשבירת הסנקציות על הנפט האיראני. אזהרה אמריקנית כזו הועברה כבר ביום שישי  8.3 כאשר שר החוץ האמריקני מייק פומפיו טלפן אל ראש ממשלת עיראק עדאל עבד אל-מהדי. פומפיו הזהיר את ראש ממשלת עיראק, כי אם בגדאד תפעיל את המנגנון העיראקי-איראני להפעלת הסנקציות, תחסום וושינגטון בפני הבנקים העיראקים את הגישה לשווקי הפיננסים הבינלאומיים בהם שולט הדולר האמריקני.  

 העימות המחריף בין וושינגטון ובגדאד, האפשרות שטהרן ובגדאד יסכמו ביניהם על התחלת הפעלתם של הבנקים העיראקים כאמצעי העיקרי לשבירת הסנקציות האמריקניות על הנפט, והאיום העיראקי לדרוש את הוצאת הכוחות האמריקנים מעיראק, הם הסיבה העיקרית לתגבור הכוחות הצבאיים של ארצות הברית בעיראק בימים האחרונים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו כבר בלעדית ב-9 למרס כי הצבא האמריקני מעביר תגבורות מישראל וירדן לעיראק.  הקישו כאן לקריאת הדיווח המקורי.   Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות