המהלך הסעודי-מצרי-ירדני להכשרת החמס מפלג את ממשלת ישראל.

תיקדבקה:התמוטטות שליטתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט בממשלתו ובמדיניותו כלפי מדינות ערב והפלסטינים נחשפו במלואם ביום חמישי 28.12, בסדרה של אירועים אשר במרכזם עמדו שר הביטחון עמיר פרץ, שרת החוץ ציפי ליבני, וראש ממשלת פלסטין איסמעיל הנייה.
מעבר רפיח נסגר ביום ה` אחה"צ לאחר שראש ממשלת פלסטין עבר במעבר במכוניתו למצרים בדרכו לערב הסעודית, בניגוד להסכם שהושג בין ישראל-מצרים- והפקחים האירופאים לפני שבועיים ב-14.12, כאשר הנייה חזר עם 35 מיליון דולר מאיראן. חוגים צבאיים ומודיעיניים אומרים כי אסור היה לתת בשום אופן לאיסמעיל הנייה לצאת את הרצועה מאחר והוא עומד לחזור מסעודיה ומכווית עם סכומי גדולים מאוד, ובכך לשבור סופית את החרם הכלכלי שארצות הברית וישראל הטילו על ממשלת החמס. בצה"ל ובגופי המודיעין משוכנעים כי באותה דרך בה ייכנסו בימים הקרובים לרצועה הכספים הסעודים והכוויתים, ייכנסו גם 35 מיליון הדולר האיראנים המוחזקים עדיין בקהיר. גם הפקחים האירופאים יודעים זאת ולכן הם סגרו את המעבר לאות מחאה. שרים מרכזיים וגורמי צבאיים אומרים, כי ראש הממשלה מנהל מדיניות פלסטינית מלאת סתירות פנימיות שלא ניתן להסבירן.
הפקחים האירופאים הם שסגרו את המעבר לאות מחאה על שישראל ומצרים התעלמו מההסכם שהן עצמן יזמו והסכימו למעברו של הנייה, בצורה שנגדה את ההסכם. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי ההוראה לצה"ל שלא להתנגד למעברו של הנייה במעבר הונחתה על ידי לשכת ראש הממשלה אהוד אולמרט, לאחר ששר החוץ המצרי אחמד אבו ריט, ביקש בשמו של נשיא מצרים מובראק מאולמרט בעת פגישתם ביום ד` בירושלים לאפשר את צאתו של הנייה בצורה `מכובדת`, כלומר ללא בדיקות ביטחוניות. אולמרט נענה לבקשה המצרית.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי בצה"ל ואצל ראשי קהילת המודיעין הולכים וגוברים הקולות האומרים, כי ראש הממשלה מנהל מדיניות פלסטינית מלאת סתירות פנימיות שלא ניתן להסבירן. מצד אחד מאפשר אולמרט הכנסת נשק לרצועה ממצרים כדי לחזק את אנשיו של אנו מאזן נגד החמס, מהצד השני אולמרט משתף פעולה עם מצרים בחיזוק מעמדו של מנהיג החמס איסמעיל הנייה. החוגים האלה מסבירים כי על פניו יצא הנייה את הרצועה ביחד עם שר החוץ, מחמוד א-זהאר ושר הפנים, סעיד סיאם, לעלות לרגל למכה שבערב הסעודית. אולם למעשה הנייה קיבל הזמנה רשמית לבוא לסעודיה ולהיפגש שם עם ראשי השלטון אנשי משפחת המלוכה הסעודית, כולל עם מלך ערב הסעודית עבדאללה.
בהזמנה נאמר גם כי אם הנייה יבוא, יחכה לו בג`דה סכום כסף גדול אותו ערב הסעודית תתרום לממשלה הפלסטינית. המקורות במפרץ של תיקדבקה מוסרים בלעדית כי איסמעיל הנייה קיבל גם הודעה שאם ביקורו בערב הסעודית יעלה יפה, הוא מוזמן לבוא גם לכווית שם הוא ייפגש עם ראשי השלטון, ויקבל מהם תרומה דומה כוויתית. בכך שוברים הערבים את החרם הפיננסי-כלכלי שישראל וארצות הברית הטילו על החמס.
במילים אחרות, המדובר לא רק במהפך אסטרטגי של מדינות המפרץ הפרסי ובראשן סעודיה כלפי החמס, אלא בהתחלת מהלך של מדינות אלה לתמוך כלכלית ופיננסית בממשלת החמס. לא היה זה מקרה כי בתחילת השבוע ביצע מהפך כזה דומה עבדאללה מלך ירדן כאשר סירב ביום ב` 25.12 לראות את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, מבלי שיביא עמו לפגישה את איסמעיל הנייה. הקישו כאן לקרוא את הידיעה המקורית של תיקדבקה מ-26.12.06. מקור מודיעיני בכיר ישראלי אומר כי, `עבדאללה קרא והבין את המפה הפוליטית החדשה במזרח התיכון, טוב יותר מאשר עשו זאת בלשכת ראש הממשלה בירושלים`. המקור המודיעיני אומר כי ראש הממשלה אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ, אשר רק לפני שבועיים סגרו את מעבר רפיח כדי שהנייה לא יוכל להכניס לרצועה כסף שניתן לו על ידי האיראנים, פתחו בפניו, ביום ה`, את המעבר, כדי שיוכל להכניס דרכו כסף סעודי וכוויתי. באותה צורה בה הכסף הסעודי והכוויתי יעברו לרצועה, גם 35 מיליון הדולרים האיראנים יעברו.
המקורות של תיקדבקה בירושלים מציינים כי הדברים הקשים של ראשי מערכת הביטחון על מדיניותו של ראש הממשלה מצטרפים למעשיהם ודיבוריהם השבוע של שר הביטחון עמיר פרץ, ושרת החוץ ציפי ליבני. באמצע השבוע הכריז שר הביטחון פרץ, מבלי להודיע על כך לראש הממשלה, כי הוא מקים יישוב חדש בבקעת הירדן בשם משכיות, שם ייושבו כמה עשרות משפחות ממפוני גוש קטיף. הודעה זו זכתה לגינוי בלתי רגיל בדרגת חריפותו, ביום ד` 27.12, מהסטייט דפרמנט.
הסיבה: ההודעה של שר הביטחון נועדה יותר לאוזניה של קונדוליסה רייס, מאשר לאוזני הציבור הישראלי, ועיקרה היה, אל תסמכו על ראש הממשלה אהוד אולמרט, הוא איננו קובע יותר את המהלכים בירושלים. המקורות שלנו מוסרים כי התייצבותו הפתאומית של שר הביטחון בקצה הקשת הנצית, באה בעקבות מידע מודיעיני שקיבל בתוקף תפקידו כי שרת החוץ ציפי ליבני מנהלת מגעים עם אישים פלסטיניים ומציגה לפניהם תוכנית מדינית חדשה. לראש הממשלה אהוד אולמרט נודע רק ביום חמישי 28.12, בבוקר, כי שרת החוץ שלו נפגשת עם אישים פלסטינים ומציעה להם ערוצי מו"מ הנוגדים את הערוצים שהוא מנסה להקים עם יו"ר הרשות אבו מאזן. כפי שעמיר פרץ ניסה לרמוז לאמריקנים כי כדאי להם לדבר אתו, כך ניסתה ציפי ליבני לרמוז לפלסטינים כי משיחותיהם עם אולמרט לא ייצא להם דבר, ומוטב שהם ירכזו את מגעיהם עם ישראל דרכה. גם הצעותיה של ציפי ליבני לפלסטינים, כמו המהלכים של עמיר פרץ, מכוונים לאוזניה של שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס העומדת להגיע בקרוב לאזור.
זו הסיבה מדוע ביום ה` אחה"צ פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה מביכה ביותר האומרת `כי לשרת החוץ ציפי ליבני אין תוכנית מדינית חדשה`. הודעה כזו הייתה צריכה לבוא מצידה של שרת החוץ, אולם היא שמרה על שתיקה מוחלטת. במילים אחרות, אובדן השליטה של אהוד אולמרט על שריו הבכירים, מתבטא כלפי חוץ בזיגזגים הבלתי מובנים והסותרים של מדיניות ישראל לא רק לגבי הפלסטינים, אלא גם לגבי המצרים, הסעודים, הירדנים, והסורים.

Print Friendly, PDF & Email