המהלך להדחת יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS? האפשרות של הפיכת נגד בריאד?

שתי מילות המפתח בפרשת היעלמותו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוגי ב-24 השעות האחרונות, נכון ליום ג' 16.10 בבוקר, הן: 'אלמנטים סוררים' rogue elements.
במושג זה השתמש ביום ב' נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, כאשר שלח איום מרומז כלפי סעודיה לפיו היא צפויה ל'עונש חמור'  severe punishment, אם יתברר כי אכן היא עומדת מאחורי רציחתו/מותו האלים/היעלמותו של חאשוגי.
סעודיה הגיבה מיד כאשר בית המלוכה שלח את נאמנו טורקי אלדאחיל Turki Aldakhil , המנהל הכללי של רשת אל-ערבייה  Al Arabiya News Channel לומר, שאם ארצות הברית תנקוט בצעד כזה 'היא יורה לעצמה ברגל', משום שמול הכוח הכלכלי והצבאי שארצות הברית מעמידה כמעצמה, סעודיה תעמיד את מעמדה כמעצמת הנפט מס' 1 בעולם.
במילים יותר פשוטות, סעודיה תדאג לזה שמחיר חבית נפט בשווקים הבינלאומיים יגיע ל-200 דולר, וכי המסחר בנפט יתנהל במטבעות אחרים מאשר הדולר האמריקני.
כלומר, עכשיו המלחמה היא כבר לא על השאלה מה עלה בגורלו של ג'מאל חאשוגי, אלא המלחמה על עתידו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, מלחמה שעברה עכשיו לתחום הרגיש והנפיץ של מחירי הנפט העולמיים.
אין ספק כי שליחתו הבהולה ביום ב', של שר החוץ האמריקני מייק פומפיו לריאד, היוותה נסיגה טקטית של הנשיא טראמפ מאיומיו על 'עונש חמור', ואיתות של הבית הלבן לבית המלוכה הסעודי, כי ארצות הברית מוכנה להצטרף להסדר הפשרה עליו עמלים בטורקיה מאז יום שישי 12.10, נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, והנסיך הסעודי חאליד בין פייסל Prince Khalid bin Faisal Al Saud מושל מכה, אשר נשלח לאיסטנבול לכבות את השריפה.
צעד חשוב ומכריע בפשרה זו היה הביקור של משלחת משותפת של חוקרים טורקיים וחוקרים סעודים, בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, ביקור שהחל ביום שני לפנות ערב, והסתיים לאחר תשע שעות ביום שלישי 16.10 לפנות בוקר, עכשיו צריכים לחכות לפרסום התוצאות של החיפושים, כדי לדעת מה הם העלו?
מבחינות רבות אין חשיבות רבה לממצאים אלה, אלא אם משהו ישתבש  במהלך שנרקם בין טורקיה וסעודיה, ואשר ארצות הברית מנסה עתה להשתלב בו.
אם הכול ילך כשורה לפי הפשרה עליה הוסכם בין הטורקים והסעודים, נעמוד בפני מצב בו בית המלוכה הסעודי ובייחוד יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS ייצאו נקיים מכל אשמה.
אם משהו ישתבש במהלך הזה נעמוד שוב פעם בפני גל של פרסומים הזויים, כמו זה שג'מאל חאשוגי הקליט באמצעות שעון 'אפל' Apple Watch שלו את עינוייו ורציחתו, וכי טורקיה השיגה גישה ל'ענן'  cloud של חברת 'אפל'-שם המידע אוחסן.
בכל מקרה אפשר להניח כי את האמת במלואה לא נדע אף פעם, בוודאי שלא בעתיד הקרוב.
אולם גם אם הכול יתנהל בצורה חלקה בין אנקרה, ריאד וושינגטון, עדיין אי אפשר לדעת אם נאמרה המילה האחרונה בפרשה זו.
הסיבה העיקרית לכך, היא כי שום גורם בשלוש בירות אלה אינו יודע מה יהיה צעדו הבא של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, שבינתיים הוא ומקורביו שותקים ולא הוציאו אפילו מילה אחת מהפה.
ברור, שיורש העצר MbS  אשר בידיו יש עדיין כוח רב בתוך ערב הסעודית, מחכה לשעת הכושר בה הוא יוכל להנחית את מכת הנגד שלו. אחת מהאפשרויות העומדות לפניו היא, הפיכת נגד מול מתנגדיו מבית ומחוץ. בהתפתחות כזו הסכם הפשרה עליו עמלים עתה וושינגטון, ריאד ואנקרה-יתמוטט, או יהפוך לחסר ערך.
מנגד, קיימת האפשרות שהמלך סאלמן יחליט להדיח את יורש העצר MbS.
כלומר השאלה המכרעת עכשיו, היא שוב לא גורלו של ג'מאל חאשוגי, אלא מי ישלוט בבית המלוכה הסעודי?
הגיליון הבא של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מס' 821, היוצא לאור ביום שישי 19.10, יוקדש ברובו לפרשת היעלמותו של ג'מאל חאשוגי, לגורמים העומדים מאחוריה, ולניתוח המהלכים והעמדות של הגורמים המעורבים בפרשה.
הקישו כאן לחתימה על השבועון (היוצא בשפה האנגלית).         

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות