המהלך של טראמפ בסוריה שהעמיד את ארדואן במקומו. אין ביכולת הצבא הטורקי לנצח את הכורדים ולכבוש את צפון סוריה

כאשר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ  אומר, ביום א' 23.12, כי פטריק שאנהן, ימונה החל מ-1 לינואר שר ההגנה האמריקני בפועל, Patrick Shanahan will assume the title of Acting Secretary of Defense, הוא עונה בכך לשר ההגנה המתפטר ג'יימס מאטיס, ולכל אלה שמיהרו לתמוך בהתפטרותו, ולאותת לו שעם כל הכבוד לו,  לא הוא שיקבע את הראשון לפברואר כתאריך פרישתו. אחרי הכול הנשיא טראמפ  הוא המפקד העליון של הכוחות המזוינים של ארצות הברית ולא מאטיס, והוא ולא אחר יקבע מתי ההתפטרות של מאטיס נכנסת לתוקפה, ומתי מי שימלא את מקומו יתחיל בתפקידו.


וזה עוד לא הכול.


כאשר טראמפ מוסיף ומצייץ לאחר מכן, כי 'זה עתה הייתה לי שיחה מאוד פרודוקטיבית עם הנשיא הטורקי ארדואן. (בה) דנו ב-ISIS במעורבות הדדית שלנו בסוריה, ובנסיגה המתואמת והאיטית של הכוחות האמריקנים מהשטח הזה'. (מזרח וצפון סוריה). 'לאחר שנים רבות הם (החיילים שלנו ), חוזרים הביתה'. I just had a long and productive call with President Erdogan of Turkey. We discussed ISIS, our mutual involvement in Syria, & the slow & highly coordinated pullout of U.S. troops from the area. After many years they are coming home..
פירוש הדבר שהנסיגה האמריקנית ממזרח וצפון סוריה לא תתרחש מיד, אלא שזה יהיה תהליך ארוך.

 המקורות הצבאיים של תיקדבקה היו היחידים שדיווחו כי זו היא המדיניות של הנשיא טראמפ עוד בשבת 22.12, בניתוח שהופיע תחת הכותרת:  'הרוסים שינו את מערך טילי ה-S-300 כך שאינו מאיים על בסיסי חיל האוויר בצפון. צבא טורקיה לא יחצה את הפרת. צבא עיראק יוצב על גבול עיראק-סוריה.'  הקישו כאן לקרוא את הניתוח המקורי.

מה שהולך ונחשף כאן לנגד עינינו הוא מהלך מחושב היטב של הנשיא שמטרתו להעמיד את נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, במקום הראוי לו, ולחשוף את האמת העירומה, לפיה אין לו לארדואן לא כוחות צבאיים ולא יכולת למלא אחר איומיו לחצות את נהר הפרת מזרחה, להגיע לבירת הכורדים בצפון סוריה אל-קמישלי, לנצח את הכורדים, ולכבוש את צפון סוריה.

זו הסיבה האמתית מדוע ארדון התקשר בבהילות, ביום א', אל טראמפ, וביקש ממנו, ולפי כמה מקורות יודעי דבר בוושינגטון, ממש התחנן לפני נשיא ארצות הברית להאט את הנסיגה האמריקנית מצפון ומזרח סוריה.

ארדואן דאג לכך, במשך כל השבת ויום א' 23.12-22, לפרסם מידע על כוחות צבא טורקיים גדולים המתרכזים בצפון סוריה והמוכנים להתחיל בתנועה מידית מזרחה כאשר הם חוצים את הפרת. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לידיעות אלה לא היה בסיס במציאות.  סדר הכוחות שהצבא הטורקי הציב מול הכורדים מסתכם בגדוד טנקים אחד.  במילים אחרות, אין כרגע איום צבאי טורקי על הכורדים.

זו גם הסיבה מדוע ארדואן, ושריו הבכירים, החלו להשתלח בסוף השבוע האחרון בראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, במדינת ישראל ובצה"ל.  ארדואן זקוק להסיח את דעת הקהל בטורקיה מהעובדה שאיננו יכול לקיים אף אחד מדברי הרהב הריקים שלו, ומכך שהוא זקוק לבקש מהנשיא טראמפ להאט את הנסיגה, כדי שקלונו לא יתגלה ברבים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות