המודוס אופראנדי של אנשי הטרור במומבאי, זהה לזה של אנשי אל קעידה הפקיסטנים-בריטים שביצעו את הפיגוע ב'מייקס פלייס' בתל-אביב באפריל 2003.

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: הפיגוע לפני 5 שנים בתל-אביב, היה הפיגוע הראשון של אל קעידה, בו ארגון הטרור השתמש בפקיסטנים בריטים, שאומנו והוכשרו למשימתם בדמשק, וברצועת עזה, להגיע דרך הים לתל-אביב, ולהשתלט על בית מלון גדול לאורך הטיילת התל-אביבית, או על בנין השגרירות האמריקנית ברחוב הירקון, לקחת בני ערובה ולהוציא אותם להורג, בדיוק כפי שבוצע בשבוע שעבר במומבאי.
שני הפקיסטנים שתקפו את 'מייקס פלייס' היו אסיף מוחמד חניף, ועומר חאן שריף, אשר גויסו בתחילת 2002, מיד לאחר פיגועי 9/11 בניו יורק ובוושינגטון בלונדון בין המתפללים במסגד בפינסבורי פארק Finsbury Park שבלונדון.
מסגד ממנו יצא גם איש נעלי הנפץ ריצ'רד רייד, אשר ניסה ונכשל לפוצץ מטוס "אמריקן איירליינס" בדצמבר 2002 שטס מפריס למאיימי. בחקירה התברר כי גם ריצ'רד רייד, כמו אסיף מוחמד חניף, ועומר חאן שריף, שהה כמה חודשים לפני הפיגוע אצל אנשי החמס ברצועת עזה והתאמן שם בביצוע פיגועי התאבדות.
בפיגוע ב'מייקס פלייס' נרצחו 3 ישראלים ו-60 נפצעו, חלקם קשה.
ב-2003 לא בריטניה ולא ישראל, בדומה למה שהן נוהגות כיום, לא רצו להודות בפומבי במתרחש, ועשו הכול כדי לטשטש את העובדות.
לונדון לא רצתה להודות, כפי שעושה היום, כי פקיסטנים בעלי אזרחות בריטית מגויסים בלונדון לשם ביצוע מעשי טרור המאורגנים על ידי אל קעידה. ירושלים לא רצתה להודות כי אל קעידה ביצעה פיגוע בטיילת של תל-אביב.
ישנם כמה ההבדלים בין הפיגוע לפני 5 שנים בתל-אביב והשבוע במומבאי.
קודם כל במספר המפגעים. בתל-אביב היו רק 2 אנשי טרור, במומבאי למעלה מ-30. בתל-אביב אל קעידה תכנן לפגוע בלא יותר מאשר מטרה אחת או שתיים. במומבאי הותקפו לפחות 7 מטרות. תל-אביב היא מטרה יחסית קטנה מול עיר ענק כמו מומבאי, בה חיים 16.3 מיליון תושבים. אולם מבחינת ההד העולמי, פיגוע בתל-אביב נחשב בעיני אל קעידה פיגוע בסדר גודל של ניו יורק, לונדון, ומומבאי.
למרות כל הבדלים הפיגוע בתל-אביב ב-2003 שימש אב טיפוס לפיגוע ב-2008 במומבאי.
ההבדל המבצעי הבולט בין שני הפיגועים היה, כי ברגע האחרון החליט האיש את עמד מאחורי שליחתם של אסיף מוחמד חניף, ועומר חאן שריף, לתל-אביב, לשנות את התוכנית המקורית. במקום שהמחבלים היו צריכים להגיע דרך הים לתל-אביב, הוחלט שהם יגיעו כמה ימים לפני הפיגוע לעיר, יתאכסנו בבית מלון ויערכו סיור ותצפיות מודיעין על המטרות שנקבעו להם, בדיוק כפי שנהגו הטרוריסטים במומבאי. המקורות של תיקדבקה מדווחים כי כל הפרטים האלה נחשפו רק לפני שנה בסוף אפריל ותחילת מאי 2007, כאשר האמריקנים תפסו בעיראק את איש אל קעידה אל האהדי אל עיראקי, אשר אימן ושלח לפיגוע בתל-אביב את אסיף מוחמד חניף, ועומר חאן שריף.

Print Friendly, PDF & Email