המודיעין האמריקני בודק צילומי לוויינים כדי לבדוק באם טילי שיוט איראניים נורו על בתי הזיקוק בסעודיה מעיראק

למרות הכחשות ממשלת עיראק ביום א' 15.9, כי ההתקפה על שני מתקני זיקוק הנפט העיקריים של סעודיה, שהם הגדולים ביותר בעולם-בית הזיקוק באבקאיק Abqaiq, ובחוראייס Khurais oil field, הנמצאים במזרח סעודיה, בוצעה מבסיסים של מליציות שיעיות פרו-איראניות בדרום עירק, החלו גופי המודיעין האמריקנים בודקים את צילומי הלווייניים הצבאיים של האזורים בעיראק מהם הטילם שוגרו, ומהאזורים בערב הסעודית דרכם הטילים עברו עד אשר הגיעו אל מטרותיהם.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי ביום א' החלו להתפרסם ברשתות החברתיות סרטי ווידיאו שצולמו על ידי אזרחים סעודים, ובהם אשר לראות בבירור קבוצות של טילי שיוט הבאים מצפון סעודיה-כלומר מאזורי הגבול שבין עיראק וסעודיה, הטסים לעבר המטרות שהותקפו.
באחד הצילומים נראה בבירור טיל שיוט שחודר אל המרחב האווירי של ערב הסעודית כאשר הוא טס מעל מעבר הגבול העיקרי בין עיראק וסעודיה חאפר אל-באטין Hafar al-Batin,  ומיורט על ידי טיל נ"מ סעודי.  מקורות סעודיים לא מסרו על טילים כאלה שיורטו.
תמונות אחרות, ששתיים הן מתפרסמות בראש קטע זה, מראות בבירור שרידים של טילי שיוט איראניים שיורטו ליד מתקני הנפט באבקאיק Abqaiq.

תקיפה של מתקני הנפט הסעודים הגדולים בעולם באמצעות טילי שיוט איראניים מבשרת לא רק על עליית מדרגה אסטרטגית בהתקפות האיראניות על מטרות נפט במפרץ, אלא שמעמידה את וושינגטון ואת ריאד בפני הצורך לתקוף כתגמול מטרות נפט איראניות.
לא ארצות הברית ולא סעודיה, לה יש אמצעים צבאיים משלה המסוגלים לתקוף מטרות איראניות, יכולות להשאיר תקיפה של טילי שיוט  איראניים על מטרות נפט סעודיות ללא תגובה.
הסנטור הרפובליקני בעל ההשפעה לינדסי גראהם  Republican senator Lindsay Graham, אמר ביום א' 15.9, 'כי תקיפה של בתי הזיקוק האיראניים 'תשבור את חוט השדרה של המשטר האיראני' hitting the country’s own refineries would “break the regime’s back”.  הוא הזהיר, כי איראן לא תפסיק את התקפותיה באם לא תעמוד בפני תוצאותיהן.
המקורות שלנו מוסרים, כי ממשל הנשיא טראפמ יכול 'להרוויח' עוד כמה ימים עד אשר יאלץ לפרסם את תוצאות הבדיקות של צילומי הלוויינים, אולם הוא לבסוף ייאלץ לפרסם אותן.
אחת הסיבות העיקריות לכך היא ההערכה הצבאית והמודיעינית לפיה ההתקפה על מתקני הנפט הסעודים היא רק השלב הראשון של גל התקפות איראניות חדשות על מטרות נפט במפרץ, ואולי גם על מטרות ישראליות.
לכך כוונו דבריו של ראש אגף מבצעים בצה"ל האלוף אהרון חליווה, שאמר ביום א', כי 'אנו ניצבים בפני מציאות מורכבת שלא ידענו כמותה שנים רבות, והעימות הבא יכול לפרוץ בכל יום'.  


Print Friendly, PDF & Email