המודיעין האמריקני השיג/הרכיב דגם של המל"ט המתפוצץ האיראני שאהד Shahed-136. המטרה: לפתח מערכת נשק נגדו. מטה אמריקני מיוחד למשימה זו פועל מקייב

כמה מקורות מודיעין אמריקנים מדווחים, בשבת 22.10, כי המודיעין האמריקני פועל עתה במאמץ עליון להשיג דגם של המל"ט המתפוצץ האיראני  שאהד Shahed-136, במטרה לפתח מערכת נשק נגדו.
'השגת הדגם של המל"ט האיראני מצויה עתה בעדיפות עליונה של המודיעין', אמר מקור אמריקני בכיר. הוא הוסיף ואמר, כי חלקים של מל"טים איראניים כאלה שהופלו באוקראינה כבר הגיעו לארצות הברית ומומחים עוסקים כבר בבדיקתם.
הבכיר האמריקני סירב לומר באם מחלקים אלה אפשר היה להרכיב מל"ט שלם או כמעט שלם. מקורות אמריקנים אחרים רמזו לאפשרות כי המודיעין האמריקני הצליח להביא באחרונה מל"ט מתפוצץ איראני שלם מאחת מארצות התיכון. המקורות סירבו לאשר או להכחיש ידיעה זו וכן נמנעו מלנקוב בשם המדינה ממנה הובא הדגם לארצות הברית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מטה אמריקני מיוחד המרכז את הפעולות להשגת המידע על השאהד  Shahed-136 פועל משגרירות ארצות הברית בקייב בירת אוקראינה. בראש המטה עומד גנרל בעל כוכב אחד a one-star army general, וכי הטסת חלקים של המל"ט האיראני שהופל באוקראינה מטוסים מתבצעת על בסיס יומי לארצות הברית.
עוד מציינים המקורות שלנו כי השגת דגם של המל"ט על ידי ארצות הברית קיבלה בשבועיים האחרונים עדיפות עליונה לאחר שהתברר כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה לרכוש ולהפעיל מאיראן אלפי מל"טים מתפוצצים כאלה ולהפעילם במטרה להרוס את התשתיות הצבאיות והתשתיות האסטרטגיות האוקראיניות כמו תחנות הכוח, מפעלי המים, ורשתות הכבישים ומסילות הברזל.
נשיא אוקראינה וולדומיר זלנסקי אמר ביום שבת, כי התקפות המל"טים והטילים הרוסיים האחרונות הביאו לכך שכ-30 אחוז מיכולת ייצור החשמל האוקראינית נפגעו וכי חלקים גדולים של אוקראינה נשארו ללא חשמל. בהתחשב כי תקופת החורף המתקרבת, שהיא תקופה קרה מאוד באוקראינה בה הטמפרטורות צונחות הרבה מתחת לאפס מחסור בחשמל יכול להפוך לגורם משפיע במלחמה.
מקורות המודיעין האמריקניים הוסיפו ואמרו, כי המטרה שלהם לפתח אמצעי או מערכת נשק אשר תפיל את המל"טים האיראניים המתפוצצים עוד בטרם הם יגיעו אל המטרות שנקבעו להם. 
אחת האפשרויות שנבדקות הוא להפיל את המל"טים האלה או להביא לידי פיצוצם בעודם אוויר באמצעי לוחמת סייבר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כדי להשיג מטרה כזו צריכים האמריקנים לחדור ולהשתלט על מערכות השיגור האיראניות-רוסיות.
ב-5 לדצמבר 2011, לפני 11 שנה הצליחו האיראניים, בעזרתם של מומחי מודיעין וסייבר סיניים, להשתלט על ערוצי התקשורת הלוויינית של המל"ט האמריקני הסודי  RQ-170U ולהנחיתו  שלם וללא פגע בבסיס אוויר איראני ליד העיר קאשמר Kashmar בצפון-מזרחית. הצלחה איראנית-סינית זו נחשבת עד היום לאחד הכישלונות המודיעין האמריקניים הגדולים ביותר.
היום אפשר למצוא חלקים/עקבות של ה-RQ-170 במל"ט המתפוצץ שאהד Shahed-136.


Print Friendly, PDF & Email