המודיעין הסעודי מאחורי מעבר אל קעידה מעיראק לסוריה. ריאד: חשוב להפיל את אסד

גורמי מודיעין אמריקנים העוקבים אחר תנועות אל קעידה במזרח התיכון מדווחים, כי פיקוד אל קעידה בפקיסטן נתן פקודה לכל לוחמי אל קעידה בעיראק לנטוש  את המשולש הסוני במרכז המדינה ולעבור לסוריה כדי להלחם בנשיא סוריה בשאר אסד ובעלוואים. 
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי מזה עשרה ימים מתחוללים מידי לילה קרבות בין צבא עיראק הנאמן לראש הממשלה השיעי נורי אל-מליקי, והמנסה לפי  הוראות מטהרן לחסום את גבול עיראק-סוריה בפני  מעבר הנשק והלוחמים של אל קעידה, במטרה לעזור למשטר אסד. כמו כן מתחוללים קרבות בצידו הסורי של הגבול בין יחידות של משמר הגבול הסורי ולוחמי אל קעידה המצליחים לחצות אותו.
כתוצאה מיציאת לוחמי אל קעידה מעיראק לסוריה, יש לפתע בימים האחרונים ירידה תלולה בפיגועים בתוך עיראק. המקורות שלנו מוסרים, כי לא רק אנשי אל קעידה סורים עוברים מעיראק לסוריה, אלא גם אנשי אל קעידה מצרים, לוביים, מאוריטניים, פקיסטנים, לבנוניים, ופלסטינים.
גופי מודיעין מערביים אומרים, כי אם תמשך יציאת לוחמי אל קעידה מעיראק בקצב כזה, יישארו בה עד סוף חודש פברואר לא יותר מאשר כמה עשרות, מתוך קצת למעלה מ-1,200 אנשי טרור של הארגון הנמצאים בעיראק. במילים אחרות, משטר בשאר אסד יעמוד בפני אפשרות, שלאחר שהוא הצליח לחסל את רוב קיני ההתנגדות המזוינת של המורדים הסוריים, הוא יעמוד בפני מערכה חדשה מול ארגון אל קעידה.
גופי מודיעין אמריקנים וישראליים, אמרו ביום א' 12.2, כי עתה אין שום ספק כי את הפיגועים בחלאב Allepo, ביום ו' 10.2, בהם התפוצצו שתי מכוניות תופת ליד מתקני ביטחון ומודיעין סוריים, ונהרגו לפחות 28 איש וקרוב ל-200 נפצעו, ביצעו אנשי אל קעידה שהגיעו באחרונה מעיראק.
מקורות המודיעין אמרו, כי גופי המודיעין והביטחון של אסד יתקלו בקשיים גדולים בלחימתם באנשי אל קעידה בעיקר משום, שב-9 השנים האחרונות החל משנת 2003, שעה שאנשי אל קעידה החלו לזרום דרך סוריה לעיראק כדי להלחם בצבא האמריקני, הם למדו את שיטות הפעולה של שירותי הביטחון הסוריים והדרכים והאמצעים כיצד להתחמק מהם.
גם בשנים 2007-2003, כאשר שיתוף פעולה בין אל קעידה ובין ראשי משפחתו של אסד שעזרו להם לעבור לעיראק תמורת תשלום של 10,000 דולר, ולפעמים אף יותר, לכל לוחם היה בשיאו, אל קעידה  תמיד הקפיד, כי מקומות האימון והמחבוא בו שהו אנשיו בסוריה, יהיו מחוץ לידיעתם ושליטתם של שירותי הביטחון והצבא הסוריים.
עתה אומרים המקורות המערביים, כי עם שובם של אנשי אל קעידה לסוריה, הם יפעילו מחדש את כל  המערכת החשאית הזו.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי בינואר השנה, עשו אסד וראשי שירותי המודיעין טעות קשה כאשר שחרורו את אחד האידיאולוגיים והאסטרטגים המרכזיים של אל קעידה אבו מוסאב אל סורי, Abu Mus’ab al-Suri-real name Mustafa Abdul-Qadir Mustafa al-Set Mariam, יליד חלאב, שנלחם במשפחת אסד כבר למעלה מ-30 שנה, מאז תחילת שנות ה-80.
ההנהגה הסורית החליטה לשחרר אותו בגלל שתי סיבות עיקריות:
1. אבו מוסאב אל סורי נמצא כבר שנים בעימות אידיאולוגי-אסטרטגי עם ראש אל קעידה איימן  זוואהיירי. הרעיון היה שאם אבו מוסאב אל סורי יגיע לאל קעידה לעיראק, הוא ימשיך לפעול משם נגד זוואהיירי, ובכך יבלום את האפשרות שלוחמי אל קעידה העיראקים יעברו לסוריה. עד עתה לא ברור לאן אבו מוסאב אל סורי עבר, כאשר יצא מסוריה.
2.
השיקול השני היה להתנקם בבריטים על תמיכתם במורדים הסוריים. אבו מוסאב אל סורי, נחשב למתכנן ולמי שעמד מאחורי פיגועי ההתאבדות ברכבת התחתית ובאוטובוס בלונדון, ב-7 ביולי 2005, שחרורו יכול להביא לגל פיגועים חדש בבריטניה.
עכשיו מסתבר, כי אף אחד מהשיקולים הסוריים האלה לא פעל, והשחרור חזר כבומרנג  אל משטר אסד.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי לתוך כל מערכת השיקולים האלה חדר אלמנט מודיעני סעודי. אין להוציא מכלל אפשרות, כי בית המלוכה הסעודי שפועל כבר זמן רב להפלתו של בשאר אסד, בעיקר על ידי אספקת נשק וכספים למורדים הסורים, החליט בגלל שהוא רואה כי אסד ומשטרו עומדים על סף ניצחון, לשלוח מול משטר אסד בדמשק את אל קעידה בעיראק. המודיעין הסעודי שיש לו נוכחות חזקה מאוד בקרב הסונים העיראקיים, שכנע את ראשי אל קעידה בארץ שתי הנהרות ( הפרת והחידקל), כי החזית הסונית העיקרית עתה היא סוריה, וכי המטרה הסונית העיקרית צריכה להיות הפלת בשאר אסד, ולא הפלת ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי. סוכנים סעודים מטיפים לאנשי אל קעידה, כי אם בשאר אסד יצליח  לשרוד בשלטון, מעמדם של איראן ושל נורי אל מליקי בבגדאד יתחזק.  
זו היא הסיבה העיקרית מדוע סעודיה החלה למספק לאל קעידה בעיראק את האמצעים הכספיים והלוגיסטיים, ואת הנשק הדרוש כדי לבצע את המעבר לסוריה. בכך, יצר המרד הסורי, בפעם הראשונה, שנה אחת לאחר תחילת המרד הערבי, בסיס משותף לפעולה מוסלמית ( טורקית), ערבית, מערבית, עם אל קעידה, נגד סוריה.   
במילים אחרות, באם עד עתה היה חשש בוושינגטון, כי איראן תפעיל את אל קעידה נגד מטרות אמריקניות, הקדימה המעורבות הסעודית בסוריה את טהרן, וריאד היא זו שמפעילה את אל קעידה נגד מטרות סוריות-פרו איראניות.  
ביום א' פורסמה קלטת שמע של מנהיג אל קעידה איימן זוואהיירי בה אמר, 'כי סוריה הפצועה ממשיכה להקיז דם יום אחר יום, והקצב (בשאר אסד), אינו נרתע ואיננו מפסיק'.'למרות זאת ההתנגדות של האנשים שלנו (של אל קעידה) מבסוריה רק מתגברת, למרות כל הכאבים, ההקרבה והדם' (שנשפך). ציטוט המקור: Wounded Syria is still bleeding day after day, and the butcher (Bashar Assad) isn't deterred and doesn't stop. However, the resistance of our people in Syria is escalating and growing despite all the pains, sacrifices and blood. איימן זוואהיירי הדגיש כי, כל אנשי אל קעידה בעיראק, ירדן, לבנון וטורקיה, צריכים לעבור עכשיו לסוריה כדי להלחם באסד.       


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות