המודיעין הצבאי הסורי מקשר בין חמס והדרוזים ברמת הגולן.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה: מחדל ביטחוני ומודיעני התרחש ביום ג` (16.5) בערב ברמאללה, כאשר כתוצאה מיוזמה וארגון של המודיעין הצבאי הסורי התקיימה במשרדי ההמשלה הפלסטינית פגישה ראשונה מסוגה בין שרי חמס ומשלחת של הנהגת הדרוזים הפרו-סוריים מרמת הגולן. בכך הצליח המודיעין הצבאי הסורי להתערב בפעם הראשונה במתרחש בשטחים ולהניח את היסודות למסגרת שיתוף פעולה ותיאום בין החמס ובין הדרוזים הפרו-סוריים שהם אזרחים ישראליים.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי עתה בודקים כיצד קרה שלצ"הל ולשירותי הביטחון לא היה מידע מוקדם על התארגנות פגישה כזו ועל קיומה, וכיצד הצליחה משלחת הדרוזים מהגולן להגיע לרמאללה מבלי שתעוכב באף אחד ממחסומי צה"ל בגדה ובכניסות לעיר.
המקורות שלנו מדווחים כי בראש משלחת החמס לשיחות התיאום עמד השר לענייני אסירים בממשלת החמס וואפסי קבעה, שבמשרדיו הפגישה התקיימה. בראש המשלחת הדרוזים עמדו השייח` סולימן מקאט, ששני בניו כלואים בבית סוהר ישראלים לאחר שנתפסו מבצעים פעולות ביטחוניות עבור המודיעין הצבאי הסורי. מוחמד ספאדי, ומנהיגת הנשים הדרוזיות הפרו סוריות ברמת הגולן עינטיסאל וולאי.
על פניה הסוותה הפגישה כתיאום בנושא האסירים הפלסטינים האסורים בישראל. ואכן בסוף הפגישה הוקמה וועדה משותפת לממשלה הפלסטינית ולדרוזים בגולן שתתאם את הפעולות של הרשות והדרוזים הישראלים בנושא האסירים הביטחוניים. אולם המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים כי למעשה מדובר בהקמת וועדת תיאום שתפקידה לתאם מרמאללה את הפעולות הדרוזיות הפרו סוריים נגד הנוכחות הישראלית, כולל הצבאית ברמת הגולן. זו הפעם הראשונה שמוקמת וועדת תיאום גלויה בין גוף של דרוזים או ערביי ישראל ובין גוף של הרשות הפלסטינית.

Print Friendly, PDF & Email