המודיעין והצבא האמריקנים שיתפו פעולה בתפיסת אוניית הטילים

ממשל אובמה, הודיע בצורה יוצאת דופן, ביום ד' 5.3, כי המודיעין וצבא ארה''ב שיתפו פעולה עם צה''ל בעיקוב ובלכידת אוניית הטילים האיראנית  KLOS C, שהפליגה  בשבוע השלישי של פברואר מאיראן. ההשתלטות בוצעה על ידי כוחות של חיל הים והאוויר של ישראל כ- 1,500 ק"מ דרומית לישראל, בים האדום קרוב למפגש הגבול שבין סודן לאריתריאה, 160 ק''מ מהנמל הסודני פורט סודן. בפורט סודן ישנו בסיס של הצי האיראני.
הבית הלבן הודיע, כי גורמי מודיעין וצבא אמריקנים  פעלו ביחד עם צה''ל, באמצעות קשרים בין המועצות לביטחון לאומי האמריקנית והישראלית, לעקוב אחר אוניית הנשק וללכוד אותה.
זו פעם ראשונה בארבע השנים האחרונות, מאז 2010, שעה שארה''ב ישראל תקפו ביחד את מחשבי התוכנית הגרעינית האיראנית בווירוס המחשבים 'סטקסנט' Stuxnet, שארה''ב מודה בגלוי כי היא וישראל, פועלים נגד מטרה צבאית איראנית.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בהתחשב בעובדה, כי ממשל אובמה סירב, עד כה, בעקשנות לפעול נגד איראן, מחשש כי הדבר ייפגע במו''מ הגרעיני אתה, הודעת הבית הלבן על פעולה צבאית משותפת אמריקני-ישראלית נגד איראן, היא לא רק התפתחות דרמטית, אלא גם סימן, כי עומדת להתחולל בשעות ובימים הקרובים הסלמה צבאית בין ארצות הברית וישראל מצד אחד, ואיראן, סוריה וחיזבאללה, מהצד השני.
נראה,  כי לכידת אוניית הטילים האיראנית וההסלמה הצבאית שתבוא בעקבותיה, היו הנושא העיקרי בשיחת של הנשיא אובמה, וראש הממשלה נתניהו, בעת שנפגשו ביום שני 3.3, בבית הלבן.    
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הערכות המודיעיניות האמריקניות והישראליות הן, כי איראן תגיב ובמהירות על לכידת האונייה, ובמיוחד על הצגתה על ידי ארצות הברית כמדינה התומכת בטרור.
הדרמטיות שבהודעה-הודאה האמריקנית הודגשה, כאשר היא נמסרה על ידי דובר הבית הלבן ג'י קרני Jay Carney, כאשר הוא היה עם נשיא ארה''ב אובמה  על סיפון המטוס הנשיאותי 'אייר פורס 1'.
קרני אמר, כי אובמה הורה למפקדי הצבא האמריקני להכין תוכניות ליירוט האונייה ( על ידי כוחות אמריקנים) במידה ויהיה צורך בכך'. ציטוט המקור: President Barack Obama also directed the US military to work out contingencies in case it became necessary to intercept the vessel.  במלים אחרות, הבית הלבן מאותת, כי באם יהיה צורך בכך, הוא לא יהסס מלהפעיל את האופציה הצבאית מול איראן.
דובר הבית הלבן הגדיר את פעולות איראן כהפרה חמורה של החלטות מועצת הביטחון, והוסיף ואמר, כי ארה''ב 'תתייצב, ביחד עם שותפיה ובעלות בריתה, מול פעולת איראן המערערות את היציבות באזור'. ציטוט המקור:  We will continue to stand up to Iran's support for destabilizing activities in the region in coordination with our partners and allies.
במשך יום ד' 5.3 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה: 
לוחמי שייטת 13, השתלטו ביום ד' 5.3 לפנות בוקר, על אוניית הסוחר האיראנית KLOS C שהפליגה  בשבוע השלישי של פברואר מאיראן. ההשתלטות בוצעה כ- 1,500 ק"מ דרומית לישראל, בים האדום קרוב למפגש הגבול שבין סודן לאריתריה. בחיפושים שנערכו על ידי אנשי חיל הים נמצאו בספינה עשרות טילים מדגם M302 מתוצרת סורית שיש להם טווח אפקטיבי של 150 ק''מ. יעד ההפלגה של הספינה היה נמל פורט סודן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי פורט סודאן הפכה בשנתיים האחרונות למרכז הלוגיסטי של ייצור ואספקת הנשק האיראני, לסוריה, חיזבאללה, ולחמס ברצועת עזה.  בפורט סודאן הוקמו גם מפעלים לייצור טילים מסוגים שונים, והמקום משמש מרכז של רשתות הברחת נשק איראניות במזרח התיכון.
בצה''ל אומרים, כי משלוח הטילים האלה נועד לרצועת עזה לידי החמס. אם מידע זה נכון, זו הפעם הראשונה לאחר כמעט שנתיים שאיראן החלה שוב לספק לחמס טילים, לאחר שהפסיקה לעשות זאת עקב התנגדות החמס לנשיא סוריה חמס אסד.
יש גם קושי להבין מדוע נשיא סוריה בשאר אסד יסכים להעביר טילים למתנגדיו החריפים-החמס, אלא אם כן החליט לנסות ולטרפד את המו''מ המדיני האמריקני-ישראלי-פלסטיני.
מקורות צבאיים מזרח תיכוניים אחרים אומרים, כי משלוח הטילים לא היה מכוון נגד ישראל, אלא היה מכוון להגיע לגורמי האחים המוסלמיים המצריים הנמצאים ברצועת עזה להלחם בצבא המצרי. אפשרות נוספת: הנשק היה מיועד לגורמי אל קעידה בחצי האי סיני. גורמי מודיעין מערביים, אומרים כי איראן הוכיחה כבר כמה פעמים בעבר, כי היא משתפת פעולה מבצעית עם אל קעידה, כולל בסוריה, כאשר הנסיבות מתאימות לה.   
לפי צה''ל, הטילים הוטסו מסוריה לאיראן, ומשם הועלו על האונייה כדי שתעביר אותם לפורט סודן. מסודן הטילים היו צריכים להיות מוברחים לרצועת עזה.
לוחמי הקומנדו הימי עלו על הספינה ומובילים אותה עכשיו לנמל אילת, אליו היא תגיע בעוד שלושה או ארבעה ימים.
 על הפעולה, בה השתתפו מאות מאנשי חייל הים, פיקדו הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ, ממוצב הפיקוד העליון של צה"ל, ומפקד חיל הים האלוף רם רוטברג שנמצא בחפ"ק שהקים על אוניית טילים של חיל הים.  בפעולה השתתפו גם כלי טייס של חיל האוויר. גם  17 אנשי הצוות שהיו על הספינה, מובלים לארץ.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות