המו"מ החשאי לשחרורו של גלעד שליט.

בלעדי ומיוחד למקורות המודיעיניים של תיקדבקה. למרות דבריו הנמרצים של ראש הממשלה אהוד אולמרט כי לא יהיה משא ומתן עם החוטפים ולא יתבצע חילוף אסירים, מתנהל ביום שני 26.6, משא ומתן כזה כאשר במרכזו אפשרות של שחרור אסירים פלסטינים תמורת החזרתו של החייל גלעד שביט. המקורות המודיעיניים שלנו מדווחים בלעדית כי המשא ומתן מתנהל בכמה ערוצים ומעורבות בו מצרים, צרפת, קטאר, ערב הסעודית, ובריטניה. את עיקר המגעים מנהלת משלחת של גנרלים מצריים, כולם אנשי משרד הביון המצרי בראשותו של הגנרל עומר סולימן. המשא ומתן מתנהל עם ובאמצעות גורמים ישראליים בערוצים מודיעיניים. אף אחד מהגורמים המתווכים איננו עומד בקשר ישיר החוטפים. כול הגורמים פועלים באמצעות מתווכים, שחלקם מקבל כספים עבור התיווך. בשעות אחה"צ של יום שני נקלע המשא ומתן למשבר חריף, כאשר לדברי הגורמים המעורבים במשא ומתן, המתווכים והפלסטינים, מסרבים החוטפים להיענות לדרישתה המרכזית של ישראל, כי לפני התקדמות כל שהיא במשא ומתן הם יימסרו הוכחה ממשית כי גלעד שליט נמצא בחיים. המדובר בקלטת ווידיאו ובמכתב קצר שייכתב על ידי גלעד. בתגובה לדרישות הישראליות פרסמו החוטפים את דרישותיהם, לא לשחרורו של גלעד, אלא למסירת ה`מידע` שישראל דורשת. שחרור כל האסירות הפלסטיניות המוחזקות בישראל, שמספרן הוא 150, ושחרור כל האסירים הפלסטינים מתחת לגיל 18. המדובר ב-300 אסירים.
המקורות שלנו מוסרים כי ישראל מתעקשת על נקודה זו כדי לברר סופית מה מצבו האמיתי של גלעד, האם הוא נמצא בחיים? האם הוא פצוע קשה או בינוני? גם ישראל וגם המתווכים השונים משדרים מסר פחות או יותר אחיד לפיו אם לא תימסר הוכחה שגלעד בחיים, אי אפשר להמשיך במשא ומתן.
המקורות שלנו מדווחים עוד כי בין ההצעות שהועלו עד כה על ידי המתווכים היא שישראל תשחרר תמורת גלעד שליט את כל האסירים הפלסטינים המוגדרים `כאסירים פוליטיים`. המדובר בעיקר באסירים אשר נמצאים בבתי הסוהר הישראלים תקופה ארוכה מאוד. כמובן שישנן חילוקי דעות מהותיים בין הישראלים ובין הפלסטינים על ההגדרה `אסירים פוליטיים`. אולם חוגים היודעים על המתרחש במשא ומתן החשאי מוסרים כי המודבר בשלב זה ברעיונות כלליים, `וכי עדיין שום גורם לא החל לנהל משא ומתן על נקודות אלה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי במקביל מתרכז עכשיו כל המערך המודיעיני הישראלי במאמץ לאתר את המקום בו מחזיקים החוטפים את חייל צה"ל סמל גלעד שליט. הבעיה הגדולה היא שכמעט כל מקורות המודיעין האנושיים ברצועה, הרואים בחטיפה הישג פלסטיני לאומי, אינם מוכנים לשתף פעולה בנושא עם גופי המודיעין הישראליים. לקהילת המודיעין אין ברירה אלא לנסות להסתמך על אמצעי תצפית אוויריים, אמצעים אלקטרונים, ואמצעי שטח, שאי אפשר לפרטם. בניגוד למה שפורסם שום מקור זר ברצועה או מחוצה לה לא יצר קשר עם החוטפים, ואין שום מידע על מצבו האמיתי של גלעד שליט. אווירת האופטימיות ששררה ביום א` בלילה במשרד ראש הממשלה ובמשרד הביטחון, כי החייל החטוף ישוחרר תוך כמה שעות, התחלפה עכשיו לאווירה קשה של פסימיות, בייחוד לאחר הודעתו של מנהיג החמס חלאד משעל, כי גלעד שליט ישוחרר רק עם ישראל תסכים לתת לפלסטינים תמורה מתאימה. במערכת הביטחון מעריכים כי עתה `יעברו עוד כמה ימים עד שהחייל ישוחרר`.
חוגי מודיעין המתמצאים במשא ומתן על גורלם של חטופים מותחים ביקורת חריפה על דרך הטיפול והצהרותיהם של ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון עמיר פרץ בנושא. בעוד ראש הממשלה ושר הביטחון מנסים ליצור את הרושם כי הם תקיפים והם מכתיבים את התנאים לשחרור החייל, המצב הוא הפוך לחלוטין. בינתיים החוטפים הם שמכתיבים את התנאים.

Print Friendly, PDF & Email