המורדים בלוב מכרו לחיזבאללה ולחמס פגזים ופצצות גז חרדל וגז עצבים

קצינים 'גבוהים' ב'צבא  המורדים בבנגאזי, מכרו למשלחות צבאיות של חיזבאללה והחמס  שהגיעו לשם בשבוע השני של חודש מרס, תמורת כמה מיליוני דולרים, לפחות 2,000 פגזי ארטילריה המסוגלים לשאת גז חרדל, וכמות של למעלה מ-1,200 פגזים המסוגלים לשאת גז עצבים, כולל מיכלים של הנשק הכימי הזה.  כך מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעניים של תיקדבקה.
כל מה שידוע לשירותי המודיעין האמריקנים, ומשם לגורמי מודיעין ישראליים הוא, כי משלוחים ראשונים של פגזים אלה הועברו באחרונה בשיירות מאובטחות על ידי קציני מודיעין איראניים ואנשי אבטחה של חיזבאללה והחמס מלוב לסודן.
המקורות שלנו מוסרים כי נראה שמשלוחי נשק אלה עדיין לא יצאו מסודן בדרכם ללבנון ולרצועת עזה. חיזבאללה והחמס מחכים להזדמנות מתאימה להעביר פגזים אלה של נשק להשמדה המונית  ללבנון ורצועת עזה, מבלי שארצות הברית או ישראל, יתקפו אותם וישמידו אותם מיד לאחר שיצאו את סודן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מהמידע המודיעני האמריקני על מערכות נשק אלה לא ברור האם הפגזים הועברו לידי אנשי חיזבאללה והחמס כאשר הם כבר חמושים, או שפגזים בלתי חמושים נשלחו לחוד, כאשר גזי החרדל והעצבים נשלחו במכלים  בשיירה נפרדת. המידע המודיעני מצביע על כך כי חלק מהפגזים שנשלחו מבאנגזי הם פגזי מרגמות, ויתכן מאוד כי המשלוחים כללו גם מספר פצצות היכולות להיות מטוענות על מזלטים. לחיזבאללה יש זרוע אווירית של מזלטים מתוצרת איראן.         
המקורות האיראנים  של תיקדבקה מדווחים כי אחת הסיבות העיקריות שטהרן החליטה לתמוך במורדים בלוב הייתה שהיא ראתה בהם ובמאגרי הנשק שלהם הזדמנות שלא תחזור עוד פעם בקרוב לחמש את חיזבאללה ואת החמס במערכות נשק לא קונוונציונאליות, בייחוד בנשק כימי ובגז עצבים, כאשר אי אפשר יהיה להוכיח כי איראן הייתה מעורבת באספקה של נשק כזה. 
לאחר  שנציגים איראנים שהגיעו בחשאי לבנגאזי  עוד בשבוע השלישי של חודש פברואר, מיד לאחר התחלת המלחמה בלוב, הם סיכמו עם מספר 'קצינים בכירים' בכוחות המורדים, בייחוד כאלה ששירתו קודם לכן בצבא קאדפי וערקו, על מכירת כל מערכות הנשק הלא קונוונציונאלית הנמצאות בידיהם ועל מחירן, הגיעו בשבוע הראשון של מרס לבנגאזי בחשאי משלחות חשאיות של החיזבאללה והחמס  אשר באו לסכם את המחיר הסופי של העסקה ואת הדרכים בהן הם יקבלו את הנשק הכימי. עסקות הנשק של חיזבאללה והחמס עם המורדים הלוביים כללו גם טילים מסוגים שונים, בעיקר טילי נ''מ.
בהופיעו ביום ג' 29.3  בפני וועדות של הסנט בוושינגטון,  הזכיר מפקד הכוחות האמריקנים בנאט''ו אדמירל ג'יימס סטאוורידיס  Adm. James Stavridis בפעם הראשונה את העובדה שאלמנטים של חיזבאללה נמצאים בבנגאזי, ביחד עם אלמנטים אל אל קעידה.
זו הייתה הפעם הראשונה שאיזה שהוא גורם צבאי אמריקני התייחס בפומבי להמצאותם של אנשי חיזבאללה ליד מפקדות המורדים בלוב, מבלי להסביר, כיצד הם הגיעו לשם, ומה היא המשימה המבצעית שהוטלה עליהם.                      

Print Friendly, PDF & Email