המורדים בסוריה מקבלים טילי נ"מ SA-16

בימים האחרונים החלו להופיע בידי המורדים הסוריים בגזרות השונות של הלחימה בסוריה, כולל בסביבות דמשק טילי נ''מ.
כפי שהמקורות הצבאיים של תיקדבקה היו הראשונים לדווח ב-6 באפריל על הופעתו של הטיל האנטי טנקי האמריקני 'טאו' BGM-71 TOW, בידי המורדים, כך אנו מדווחים לראשונה על הופעתו של הטיל הנ''מ  מדגם SA-16 – 9K310 Igla-1. לטיל, מתוצרת רוסית, יש טווח של 5.2 ק''מ.
המדובר בטיל נ''מ ישן אך יעיל אשר נמצא בשימוש בצבאות ומלחמות רבות בעולם, כבר קרוב ל-30 שנה. המקורות שלנו גם מדווחים, כי אותם מקורות אמריקנים-סעודים שספקו את טילי הנ''ט למורדים הם המספקים להם עתה, דרך ירדן וטורקיה, את טילי הנ''מ.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי אספקה זו של טילים, אשר תאפשר למורדים הסורים להתמודד בראשונה עם המטוסים והמסוקים של חיל האוויר הסורי, המתמתחים באחרונה בהפצצות בחביות נפץ, או במכלי כלור, לא תשנה את פני המערכה, וגם לא תשנה את העובדה כי המורדים נמצאים בנסיגה ואילו כוחותיו של הנשיא אסד נמצאים בתנופת התקפה. 
המרב שהמורדים יכולים לקוות לו מאספקה מאוחרת זו של טילים אלה, היא להבטיח שהם יוכלו להחזיק בקוויהם הנוכחיים זמן ממושך יותר, אבל לא יוכלו להבטיח כי קווים אלה לא ייפלו בסופו של דבר בידי הכוחות המשולבים של הצבא הסורי, חיזבאללה, ומליציות הלוחמים השיעיים העיראקיות הממשיכות לזרום לסוריה.
אם ממשל אובמה היה רוצה להביא לידי ניצחון המורדים  במלחמה בסוריה, אפילו עתה כאשר המלחמה נמצאת בתחילת השנה הרביעית שלה, הוא היה מספק למורדים 10,000 טילי נ''ט מדגם BGM-71 TOW, ו-5,000 טילי נ''מ מדגם SA-16. טילים אלה נמצאים בשווקי הנשק השחור הבינלאומיים, והסעודים ומדינות מפרץ אחרות מוכנים למממן את קנייתם והעברתם לידי המורדים הסוריים.  אולם הממשל בוושינגטון איננו מראה אפילו סימן קלוש, כי הוא אפילו שוקל אופציה כזו, ובינתיים הוא מסתפק בהעברת כמה מאות בודדות של טילים כאלה לידי המורדים.  
במילים אחרות, ממשל אובמה היה רוצה לשמר את המצב בשטח, בו המורדים אינם יכולים לנצח את נשיא סוריה בשאר אסד ואת צבאו, אבל גם אסד איננו יכול להביסם סופית.
מדיניות אמריקנית זו, אשר עכשיו הצטרפה אליה גם ערב הסעודית, לאחר התפטרותו הסופית של ראש  שירותי המודיעין הסעודיים הנסיך באנדר בין סולטן, אשר התנגד בחריפות לקו האמריקני בסוריה, משחקת הישר לידיו של נשיא סוריה בשאר אסד.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי עתה כאשר צבא סוריה משלים כמעט את כיבוש כל הרי קלמון, מצליח לפרוץ לאחר שנתיים של קרבות אל העיר העתיקה בחומס, ופותח בשבת 19.4, במתקפה על עמדות המורדים במזרח דמשק, כאשר בכוונתו לכבוש את העיירות ג'ובר Jobar, ודומא Douma, וזאת כדי לדחוק את המורדים ממרכז הבירה הסוריה, ומשליטה חלקית על הכבישים המרכזיים המובילים אל נמל התעופה הבינלאומי של דמשק, מנהל אסד מו''מ חשאי עם שלוש מליציות של מורדים באזור הבירה.  
אחת מתכונותיו הבולטות של אסד במלחמה הייתה, שהוא היה בין היחידים במזרח התיכון, בניגוד לגורמים רבים כולל גורמי המודיעין המערביים והישראליים, אשר קרא את תמונת המלחמה בצורה נכונה.
בימים האחרונים, מנסים שליחיו של אסד, לשכנע את מפקדי מליציות המורדים 'חטיבת השחרור של סוריה' Brigade or Syrian Liberation Army, 'בריגאדת מוסטפה האהוב'  the brigade of Beloved Mustafa, ו'בריגדאת רחמן' Imprisoned Sheikh Omar Abdul-Rahman Brigades, שלוחמיהן מרוכזים דרומית לדמשק, לסגת מאזור הבירה הסורית.
אסד מבטיח למפקדי מליציות אלה, כי אם הם יסכימו להסיג את כוחותיהם עד לעיר הדרומית דרעא Daraa, ולפרוס אותם בין  העיר לבין קונטרה, כלומר מול גבול ישראל- הוא מתחייב לא לתקוף אותם.
במילים אחרות, אסד שאיננו רוצה להתמודד עם טילי הנ''ט והנ''מ שהאמריקנים והסעודים מספקים עתה למורדים, מציע להם לסגת לשטחי המובלעות הביטחוניות שהאמריקנים, הישראלים, והירדנים הקימו בדרום סוריה.
מאחר ומתוך שלוש מליציות אלה, שתים מורכבות מלוחמים מוסלמים קיצוניים שיש להם קשרים רופפים עם אל קעידה, מנסה אסד להעביר את הבעיה הזו מדמשק לגבולות ישראל וירדן.

Print Friendly, PDF & Email