המזל"טים שפוררו את הציר רוסיה-טורקיה-איראן בסוריה. האיומים הריקים של ארדואן לתקוף את אפרין היכן שמוצבים כוחות רוסיים

במשך יומיים רצופים-בשישי ובשבת 6.1-5. נערכה התקפת פתע של כ-20 מזל"טים על שני הבסיסים הצבאיים העיקריים של צבא רוסיה בסוריה. הבסיס האווירי חמיימים Hmeimin airbase, ליד לטקיה, ובסיס הצי הרוסי בטרטוס. כוחות ההגנה האנטי אווירית רוסית הצליחו להשתלט על 6 מזל"טים ולפחות 7 מזל"טים נוספים הופלו באמצעות מערכת טילי הנ"מ 'פאנטסיר' Pantsir-S1.
למודיעין הרוסי לקח שבוע ימים לגלות מי שלח את המזל"טים ומי היה הגורם שסיפק לארגון חאיית תאריר אל שם השולט במחוז אידליב בצפון סוריה את הטכנולוגיות לבנות את המזל"טים, לחמש אותם, ולשגר אותם לעבר המטרות הרוסיות.
הגורם הזה היא לא אחר מאשר בעלת בריתה של רוסיה במלחמה בסוריה טורקיה.  המודיעין הרוסי מצא את מה שהמקורות המודיעיניים של תיקדבקה דיווחו, כי מאחורי ההתקפה הזו עמד מוסד הביון הטורקי המרכזי ה-MIT.  
המטרה של נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן שנתן אור ירוק ל-MIT להעביר טכנולוגיה זו ולאשר את ההתקפה על הבסיסים הרוסיים, נועדה להפעיל לחץ על מוסקבה וטהרן  שיפעילו לחץ על נשיא סוריה בשאר אסד להפסיק התקפת הצבא הסורי, חיזבאללה, והמליציות השיעיות הפרו-איראניות, באידליב על הערים והכפרים המוחזקים בידי חייאת אל תאחריר אל שם.
הסיבה: ארדואן הגיע להסכם מאחורי גבן של רוסיה ואיראן עם מנהיג ארגון המורדים הסוריים שהשתייך פעם לאל קעידה אבו מוחמד אל ג'אלאני Abu Mohammed al-Jawlani. התקווה של ארדואן הייתה שברית זו תאפשר לטורקיה לשלוח באידליב, מבלי שהוא יצטרך לשלוח לשם את הצבא הטורקי.
את קיומה של התוכנית הזו ארדואן לא גילה לנשיאי רוסיה ואיראן ולדימיר פוטין וחסן רוחאני כאשר נפגש אתם ב- 24 בנובמבר בסוצ'י Sochi, בעת  שהשלושה הכריזו על הקמת הציר הרוסי-טורקי האיראני בסוריה.
ביום שישי 12.1 תקפו כוחות מיוחדים רוסיים את הבסיס בצפון מחוז אידליב Idlib ממנו המריאו המזל"טים. המקום הופגז והושמד על ידי יחידת ארטילריה רוסית שהפעילה את מערכת Krasnopol high-precision artillery shells. מה הפגזים מונחי הלייזר לא הרסו נהרס על ידי הכוחות הרוסיים שפעלו בשטח.
לאחר שהאופציה הצבאית אותה ניסה ארדואן להפעיל נכשלה, הוא עבר לאיומים מדיניים.
טורקיה מאיימת עתה, כי לא תבוא לוועידה השלום על סוריה שמארגן נשיא רוסיה פוטין בסוצ'י בסוף החודש בין 29 ל-30 בינואר. כמו כן מאיימים הטורקים כי המצב באידליב, בה מתגוררים כיום כשני מיליון איש, יביא למאות אלפי פליטים שיזרמו דרך טורקיה לאירופה.
ביום א' 14.3, הוסיף ארדואן איום מס' 3. הוא הבטיח לשומעיו כי הצבא הטורקי יתקוף את המובלעת הכורדית באפרין  Afrin.  אולם בין הכוחות הטורקים ובין הטורקים עומדים באפרין כוחות רוסיים.
אלה הם דיבורים ריקים של ארדואן הוא לא ישלח את הצבא הטורקי להילחם בצבא הרוסי בצפון סוריה.

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “המזל"טים שפוררו את הציר רוסיה-טורקיה-איראן בסוריה. האיומים הריקים של ארדואן לתקוף את אפרין היכן שמוצבים כוחות רוסיים

  • ינו 15, 2018 @ 10:49 at 10:49
    Permalink

    אין בתיק דבקה אמינות בגרוש. מי שמעוניין לפורר ברית זו, היא ישראל וארה"ב, ע"מ למנוע כל הסדר בסוריה. תיק דבקה כתב לפני כמה ימים שיש שני מחנות בסוריה: ארה"ב, סעודיה, וישראל, מול רוסיה, סוריה, אירן, וטורקיה. ברור לכל (ויש מספיק הכרזות של טראמפ, בעניין), שהתנגשות בין שני המחנות היא כמעט בלתי נמנעת. וטוב היה אם לפני בוא ההתנגשות, הברית הייתה מפוררת. פוטין ניקה את טורקיה מכל רבב, ואמר שהיו שם פרובוקטורים, והביון הרוסי יודע למי שילמו וכמה. הרמז היה ברור.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות