המזל"ט הסורי נשלח לאחר שנכשלו השיחות בין הנשיאים טראמפ ופוטין על הקמת אזור חיץ לאורך גבולות סוריה עם ישראל

המזל"ט הסורי נשלח, בשבת 11.11, לעבר האזור המפורז שבין ישראל לסוריה, לאחר שנשיאי ארצות הברית ורוסיה דונלד טראמפ וולדימיר פוטין נכשלו, ביום שישי 10.11 בוויטנאם, להשיג ביניהם הסכם אמריקני-רוסי על עתידה הפוליטי והצבאי של סוריה,  ועל רוחבו של אזור החיץ שיוקם במסגרת הסכם זה בין ישראל-לסוריה. כך מדווחים בלעדית המקורות של תיקדבקה.
המשימה שהוטלה על המז"לט, כנראה בהסכמתם ובידיעתם של הרוסים, לבדוק מה תהייה תגובתה של ישראל ועד לאיזה מרחק היא תרשה לו להגיע מגבול רמת הגולן. זאת כדי לבחון את האפשרות עד כמה ישראל מוכנה להגמיש את עמדותיה ולהסכים לכך כי אזור החיץ בינה ובין כוחות סוריים-איראניים ושל חיזבאללה המוצבים בדרום-מזרח סוריה יהיה פחות מקו שהוא בין 40 ל-30 ק"מ. ישראל בחרה להגיב, וכאשר המזל"ט עבר את הקו הזה והמשיך לטוס לכיוון רמת הגולן הוא הופל על ידי טיל פטריוט ישראלי.
לכן ההודעה הבומבסטית של שר הביטחון אביגדור ליברמן משבת, כי ישראל 'רואה בחומרה רבה כל פגיעה בריבונות ותגיב בעוצמה על כל פרובוקציה'-הייתה לא במקומה.
המזל"ט לא חדר לרמת הגולן ולא הייתה כאן שום פגיעה בריבונות ישראל.
גם לא היה צורך בהודעת 'מקור בכיר בצה"ל'  כי הועבר דיווח לגורמי התיאום הרוסיים בדבר היירוט. אפשר וצריך להניח, כי הרוסים עקבו אחרי טיסת המזל"ט ואחרי היירוט שלו והם הבינו היטב את המסר הישראלי בפעולה זו.

( שיגור טיל פטריוט מהסוללה המוצבת בצפת. )
המקורות שלנו מדווחים, כי גם ממשל טראמפ, ולא רק הרוסים, לוחצים על ישראל לצמצם את דרישותיה לגבי רוחבו של אזור החיץ בין וסוריה.
עד עכשיו ישראל לא הראתה נטייה כזו, וזו הייתה הסיבה לפרסום המוזר ביום שישי 10.11 ב-BBC   בו הופיעה כתבה נרחבת מלווה בצילומי לוויין שצולמו במיוחד בשביל כתבה זו, ולפיה איראן מקימה חודשים האחרונים בסיס צבאי קבוע דרומית לדמשק, במרחק של 50 ק"מ בלבד מגבול סוריה-ישראל ברמת הגולן.
הכתבה חוזרת ומזכירה כמה פעמים את דבריו ואזהרותיו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, כי ישראל לא תרשה נוכחות צבאית איראנית בסוריה שתאיים על גבולותיה.
הכתבה המתבססת על מקורות מודיעין מערביים דיווחה, כי הבסיס מוקם במקום בו נמצאים כבר מתקנים של הצבא הסורי בעין כיסווא El-Kiswah, הנמצא במרחק של 14 ק"מ מדמשק.
ממשלת תרזה מאי, שכועסת על נתניהו בגלל נושאים אחרים, רצתה להראות בפרסום שראש הממשלה הישראלי איננו מתכוון ברצינות לכך שהוא אומר כי לא ירשה העמקת הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה. דאוניג סטרייט 10 שהבין כי גם הנשיא טראמפ וגם הנשיא פוטין, אינם מאפשרים ללונדון להיות מעורבים בהשגת הסדר בין מעצמתי על סוריה-רצה גם לעקוץ גם אותם בפרסום המוכיח, כי בעוד וושינגטון ומוסקבה מתנצחות ביניהם טהרן עוקפת אותן בדמשק.
אבל אסור לטעות.נושא אזור החיץ בין ישראל לסוריה לא היה הנושא העיקרי ובוודאי גם לא הנושא היחיד עליו טראמפ ופוטין לא הסכימו.
הרעיון בדבר השגת הסכם סופי בין שתי המעצמות על סוריה, נבע בראש ובראשונה מהרצון האמריקני-רוסי לנצל את הניצחונות האחרונים על ISIS ודחיקתם מגבולות מזרח סוריה, אל תוך מערב עיראק.
סיום המלחמה עם ISIS בסוריה נראה לוושינגטון ולמוסקבה הישג חשוב מידי כדי שיעברו עליו לסדר היום.
לכן כאשר הערים אבו קמאל Abu Kamal בסוריה, ואל קאים Al-Qaim בעיראק, נכבשו בסוף השבוע על ידי כוחות עיראקים-סוריים-חיזבאללה-ומיליציות שיעיות פרו איראניות, גם האמריקנים וגם הרוסים ביקשו לתפוש מקום מרכזי על במת המנצחים, בדמות הצגת הסכם סופי על סיום המלחמה בסוריה והתחלת שיקומה של המדינה הסורית.
אבל עד מהרה גילו שני הצדדים שהפערים ביניהם בשרטוט התמונה הסופית של סוריה הוא גדול מידי.
טראמפ ופוטין לא יכלו להגיע להסכם על עתידו הפוליטי של הנשיא בשאר אסד-כלומר, כמה זמן הוא ימשיך להחזיק עוד בשלטון בדמשק, ואיזה סמכויות יישארו בידיו, ואיזה יעברו לידי מתנגדיו.
כמו כן לא יכלו שתי המעצמות להגיע לידי הסכם על עתידם על הצבאות השונים הפועלים בסוריה, הסכמה שהייתה צריכה לכלול גם הסכמות לגבי התפקיד שאיראן תמלא במדינה הסורית החדשה.
כבר ביום שישי 10.11, דיווחו המקורות של תיקדבקה, כי חוסר הסכמות אלה בנושא הסורי היא הסיבה העיקרית לביטול פגישת הפסגה בין טראמפ ופוטין בווייטנאם.
הנשיא טראמפ עמד על כך שהוא מתנה את קיום הפסגה בהשגת הסכם מדיני סופי על סוריה.
לעומת זאת היו לפחות שני נושאים חשובים בהם כן הושגה הסכמה לגבי סוריה בין שתי המעצמות.
המקורות שלנו מוסרים, כי הוחלט להרחיב את אזורי החיץ  de-escalation zones  הקיימים בסוריה, והוחלט להגדיל ולהרחיב את מרכז התיאום הצבאי האמריקני-רוסי  monitoring center  הפועל כבר כמעט שנה בעמן בירת ירדן, וזאת כדי שלא רק שלא תתרחשנה התנגשויות של כוחות צבאיים אמריקנים ורוסיים, אלא גם לא תתרחשנה התנגשויות כאלה בין כוחות צבאיים מקומיים הנתמכים על ידם.  

Print Friendly, PDF & Email