המחבלים נמצאים צעד אחד או אפילו שניים לפני כוחות הביטחון. המחבלים שפעלו בהר הבית חוליה של ערביי ישראל מאום אל-פאחם

למרות כל דברי ההרגעה של שרים  ומומחי ביטחון למיניהם שביום ו' מיהרו לומר, שלמרות שהפיגוע בהר הבית הוא פיגוע קשה אין בזאת כל חדש, ברור כי בהר הבית היה הפיגוע האסטרטגי הקשה ביותר שבוצע בירושלים מאז תחילת שנות ה-2000, מאז התחלת האינתיפאדה השנייה לפני 17 שנה.
כמו כן מדובר במחדל ביטחוני ומודיעני ממדרגה ראשונה.

עכשיו גם ברור כי למרות שהוקמה וועדת חקירה לאחר הפיגוע בשער שכם  ב-16 ביוני בו נרצחה רס"ר הדס מלכא, וכי וועדה זו קבעה כי היו שורה של מחדלים שאפשרו את הפיגוע, שום לקחים לא הופקו ולא ייושמו. 
בשער שכם פעלה קבוצת מחבלים בצורה מאוד מקצועית ובקור רוח מוחלט כאשר היא משנה את דפוס הפעולה שלה תוך כדי הפיגוע כאשר נוכחה כי בגל התקיפה הראשון היא לא פגעה במטרות שסימנה לעצמה.
במילים אחרות, הכתובת הייתה לא רק  על הקיר אלא נכתבה בצורה מאוד בולטת על חומות ירושלים: מעתה הפיגועים יתבצעו על ידי חוליות מחבלים שהוכנו ואומנו מראש.
וכאשר ארגון המדינה האיסלמית ISIS לקח אחריות על הפיגוע, ואי אפשר היה כבר להתעלם מעובדה זו, העדיפו בישראל לטשטש ולהתעלם מכך. 
במקום זה מערכת הביטחון והמודיעין העסיקה את עצמה בקביעת הגדרות שונות ומשונות שיורידו מעליה את האחריות. קודם קראו לפיגועים 'זאב בודד'. עכשיו הוטבע מושג חדש 'פיגועי הקרבה'. כלומר, יחידים או קבוצות מוכנים להקריב את עצמם תוך כדי ביצוע פיגוע.
אבל מעל לכל הפיגוע ביום ו' מצביע על כך, כי שעומד מאחורי הפיגועים, מתכנן אותם ושולח את המחבלים לבצעם, נמצא צעד אחד או אפילו שניים לפני כוחות הביטחון הישראליים ולכן הוא מצליח להפתיע אותם.
לא רק ששוב הפעם מדובר בחולייה של שלושה מחבלים, הפעם בניגוד לחולייה הקודמת, כזו שמורכבת מערביי ישראל-כולם תושבי אום-אל פאחם,  הנכנסת להר הבית, מצטלמת עם כלי הנשק שלהם ברחבת ההר כאשר הם מתפללים, ופותחת באש מתוך רחבת הר הבית על כוחות הביטחון הישראליים. זו הפעם הראשונה הידועה בטרור האיסלמי שהירי מתבצע מתוך מקום קדוש לא רק למוסלמים אלא לשלוש הדתות כולל היהדות והנצרות, ולא מהחוצה אליו.
מיד לאחר הירי הראשון המחבלים נסוגים כשהם נמצאים בדרכם או לכיפת הסלע, או למסגד אל-אקצה. כאן צריך לציין את אומץ ליבם ואת תושייתם  של חיילי מג"ב, אשר שניים מהם שילמו בחייהם, אשר לא היססו וירו והרגו את המחבלים ברחבת הר הבית.
שני החיילים הם: רס"מ האיל סתאוי, בן 30 ממרר. הוא הותיר אחריו תינוק בן שלושה שבועות, אישה, הורים ושלושה אחים. בפיגוע נרצח גם רס"מ כמיל שנאן, בן 22 מחורפיש.

אם חס וחלילה המחבלים היו מצליחים להגיע אל כיפת הסלע או אל המסגד ומתבצרים בו, הייתה מדינת ישראל עומדת בפני אחד המצבים המדיניים הקשים ביותר שנוצרו.
מחבלים חמושים שמחזיקים במבנה הקדוש ביותר לאיסלם בהר הבית, יכולים להצית את כל המזרח התיכון.
אירוע דומה היה רק לפני 38 שנה ב-1979, כאשר קבוצת חמושים שני שבטים סעודיים, בעיקר משבט עותייבה, השתלטה על המסגד הגדול במכה. זו הייתה למעשה ההתקפה הראשונה של ניצני אל קעידה  בתוך סעודיה, שהביא כמעט להפלתו של בית המלוכה הסעודי מהשלטון. גם אז כמו היום העדיפו חוגי השלטון להתעלם מהמשמעות האמיתית של פעולה זו וראו בה מרידה של גורמים וואהבים קיצונים.
עכשיו רק צריך להמתין להודעה על לקיחת האחריות.
לפי כל הסימנים זו רק שאלה זמן עד  שארגון המדינה האיסלמית ייקח עליו אחריות. גם אחרי הפיגוע בשער שכם בחודש יוני עברו למעלה מ-24 שעות עד אשר ISIS לקח אחריות.
זה הוא לא הפיגוע הראשון של ISIS בישראל.
לפי כל הסימנים מדובר בפיגוע נוסף-רביעי במספר- של ISIS.
הפיגוע הראשון של נשאת מלחם מכפר ערערה ברחוב דיזינגוף ב-8 בינואר 2016. הפיגוע במתחם שרונה בתל-אביב  ב-8 ביוני 2016, שם נרצחו שלושה ישראליים. הפיגוע השלישי של ISIS היה רק לפני חודש ב-16 ביוני ליד שער שכם, שם חולייה של שלושה פלסטינים ביצעה פיגוע ירי ודקירה בו נהרגה  רס"ר הדס מלכא, שוטרת מג"ב בת 23.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות עבור “המחבלים נמצאים צעד אחד או אפילו שניים לפני כוחות הביטחון. המחבלים שפעלו בהר הבית חוליה של ערביי ישראל מאום אל-פאחם

 • יול 14, 2017 @ 15:20 at 15:20
  Permalink

  הם כמו דגים במים. לך תמצא אותם- מתסכל.
  אבל, אם מוציאים את הפקק,
  אפילו למצוא אותם לא צריך . נראה לי.

 • יול 14, 2017 @ 16:43 at 16:43
  Permalink

  שטויות. פיגוע נקודתי עם 2 הרוגים בלבד ותגובה מהירה של כוחות הביטחון. להשוות את זה לאוטובוסי הדמים או למסעדות התופת של שנות תחילת שנות ה 2000 זה מגוחך.
  הדבר הכי מדאיג פה הוא שאלה היו ערבים ישראלים שאשכרה ביצעו את הפיגוע ולא הסתפקו בסיוע לוגיסטי ומודיעיני כמו במקרים קודמים.

 • יול 15, 2017 @ 7:45 at 7:45
  Permalink

  עכשיו אנחנו רואים את פרצופם אמתי של ירדן – הליגה ערבית וכל העולם הסוני שתוקפים את ישראל במקום את הטרוריסטים ערבים!!!!
  ישראל צריכה להיות ידידה ובת ברית של איראן וכל השיעים בכל העולם,
  כי הם הרבה יותר בני אדם!!!!!

 • יול 15, 2017 @ 8:23 at 8:23
  Permalink

  במאה ה XIII פעלו באירופה שליחי מדינת החששישים. הם היו אימת בתי המלוכה של אירופה. סכינאים לתפארת. אירופה הנוצרית התאחדה נגדם והם הועלמו מההיסטוריה עד הופעתם במאה ה XV, של שודדי הים. ידוע להיסטוריונים שאינטרס כלכלי של בריטניה הביא אותה להעלמת העין מתופעת שודדי ים, ואפילו תמיכה בהם. עד שהם יצאו מכלל שליטה, ובריטניה השיגה את מטרותיה.
  לכן, כל עוד יש למישהו האינטרס בקיומו, הטרור לא יעלם.
  12.000 מכליות ענק הובילו נפט סורי שדאע"ש שדד, לטורקיה, תמורת אספקה צבאית. עד שבאו הרוסים, הפציצו כמה שיירות, והחנות נסגרה.
  כאן יתרחש משהו דומה.

 • יול 15, 2017 @ 9:14 at 9:14
  Permalink

  איפה היה השב"ק?
  כנראה שהמעקב אחר מחבלים ישראלים לוקה בחסר.

 • יול 16, 2017 @ 1:19 at 1:19
  Permalink

  כבר חכמי חלם היו גאונים לעומת הטפשות שחוגגת פה !על כל לוחם שלנו או אזרח שנרצח צריך להקים 1000 ישובים יהודיים חדשים ואז הם יפסיקו כי יראו שלא משתלם להם!

 • יול 18, 2017 @ 17:19 at 17:19
  Permalink

  תסתכל טוב טוב על הסרט נראה לך שמחבל מקבל צרור נותן קפיצת קרטה ממשיך לרוץ מקבל עוד צרור ונופל כאילו הוא הולך לישון במיטה והידים לא מונחות בצדי הגוף הם על החזה ואן שינו צבע שמראה שיש אפילו טיפת דם שנוזלת מהמחבל הקופץ. לפחות יצא טוב ומי שביים את הסצינה אוהב את אלאור אזריה .

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות