המחדלים: מתי הגיעו רקטות 'הגראד' מדגם טורנדו Tornado-G לעזה? מדוע לא פעלו האזעקות בגוש דן? מדוע 'כיפת ברזל' לא פעלה?

ירי שתי רקטות הגראד המשופרות, ביום ד' 17.10 לפנות בוקר, הפתיע לא רק את הצמרת המדינית שממשיכה להיות עסוקה 'בהסדרה' עם החמאס באמצעות מצרים, אלא גם את הצמרות הביטחוניות והצבאיות בישראל.
אין ספק כי החמאס והג'יהאד האיסלמי השיגו כאן הפתעה טקטית שחשפה כי צה"ל אינו מוכן וערוך להסלמה של המלחמה בעזה.  לכך גם צריך להוסיף את העובדה כפי שעתה כולם רואים ושומעים, כי צה"ל איננו רוצה בהסלמה/מלחמה ברצועת עזה.
זו הסיבה מדוע, ביום רביעי בבוקר, מטים מערכת הביטחון וצה"ל את תשומת הלב של דעת הקהל הישראלית לשאלה מי שיגר את שתי הרקטות האלה, כאילו יש חשיבות אסטרטגית לקביעה זו.
מדובר בשאלות ובתשובות סרק, מאחר וידוע שרק לשתי מליציות צבאית פלסטיניות ברצועה ישנו מלאי של רקטות 'גראד' משופרות מהדגם טורנדו Tornado-G, הנושאים ראשי נפץ משופרים שבכל אחד מהם יש כ-70 עד 80 ק"ג חומר נפץ והטווח שלהם הוא בין 40 ל-60 ק"מ. המודבר בחמאס והג'יהאד האיסלמי.  
ראשי הנפץ של רקטות אלה הן מהדגם הזהה לפצצות מצרר  HE-FRAG warheads שהן ראשי התיבות של  high-explosive fragmentation, דבר המסביר את ההרס הסביבתי הרב שגרמה הרקטה שהתפוצצה בבאר שבע. זו פעם ראשונה במלחמות ברצועת עזה שהפלסטינים משתמשים בנשק כזה.
מאחר ושני ארגוני טרור אלה טוענים, כי לא הם שיגרו את הרקטות, מניח צה"ל כי הם מסרו את הטילים לידיהם של גורמי  טרור פלסטינים אחרים  שביצעו את השיגור.  אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי קשה מאוד להניח כי החמאס, או הג'יהאד האיסלמי מסרו לידיהם של אנשי טרור אחרים להפעלה את מערכות הנשק המתקדמות ביותר שלהם.
צה"ל ומערכת הביטחון מציינים, כאילו דרך אגב, כי טילים אלה הם מתוצרת עצמית של ארגוני הטרור ברצועה. גם הנחה זאת מוטלת בספק.
מדובר ברקטות שיש להן יכולת קביעת כיוון וניווט אוטומטית fitted with automatic positioning, navigation בדרגה מתקדמת ביותר.  החמאס והג'יאהד מנסים באחרונה להקנות לרקטות והטילים שלהם יכולות כאלה, אבל שתי הרקטות ששוגרו לבאר שבע וגוש דן הן בעלות יכולות מתקדמות יותר והן מצביעות על כך כי שני הארגונים קבלו אותן באחרונה דרך חצי האי סיני, או מגורמים איראניים, או מגורמי טרור הפועלים במזרח לוב.
ירי של שתי רקטות כאלה בעת ועונה אחת לשני כיוונים שונים, רקטה אחת למזרח לכיוון באר שבע, ורקטה אחת לכיוון צפון-לעבר עיר בגוש דן, דורש לא רק הכנות מוקדמות, אלא גם אימונים מוקדמים, ותיאומים בזמן הירי בין שתי חוליות שיגור. השאלה העיקרית היא איך המודיעין הצבאי לא הבחין בהכנות אלה, ומדוע צה"ל וישראל נתפסו בהפתעה?
קצין בכיר בצה"ל שאמר ביום ד' על התפוצצות הטיל בבאר שבע, 'כי מערכת 'כיפת ברזל' איננה הרמטית', לא התייחס כלל לשאלות איך קרה שבירי לעבר אחת מערי גוש דן לא רק שהטיל לא יורט, אלא שאפילו לא הושמעה אות אזעקה למאות אלפי התושבים המתגוררים בעיר זאת?
עד עכשיו הדעת הכללית הייתה שמערכת האזעקות של פיקוד העורף פעולת לפי חיישנים. במילים אחרות, בשניות הראשונות בהן משוגר טיל מרצועת עזה לעבר גוש דן, צופרי האזעקה היו צריכים להתחיל לפעול, אולם ביום ד' לפנות בוקר הם דממו, מבלי שאיש מסביר מדוע?
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מוטב שלא להתייחס/להגיב יותר לדברים, ובמיוחד לרמתם, הנשמעים בשעות האחרונות מהדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים, כי צריך לתת לחמאס ולג'יהאד האיסלמי עוד הזדמנות אחת, או לידיעה המוזרה האומרת, כי הוחלט להמתין להחלטה כיצד להגיב על הירי עד לשובו של הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט מארצות הברית.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות