המחיר הכבד בביטחון שישראל תשלם עבור הבטחותיה לדרוזים. הצבת צבאות סוריה, איראן וחיזבאללה מול מוצבי צה"ל בחרמון

ביום א' 24.12 חלו שלוש התפתחויות צבאיות במובלעת בית ג'ינן Beit Jinn בה לוחמים של מליצית חאיית אל-תאחריר אל-שם-הנתמכת על ידי ישראל-נלחמים מול מתקפה של כוחות הצבא הסורי וחיזבאללה.
1. לאחר שהכוחות הסורים ושל חיזבאללה, כבשו בסוף השבוע את  מאחאר אל-מיר Maghar Al-mir (ראו מפה מצורפת) ובכך ביתרו את המובלעת לשני חלקים, המשיכו הכוחות האלה את התקדמותם לעבר בית ג'ינן, תוך שהם ממשיכים לקיים מו"מ עם לוחמי המיליציה על הפסקת הקרבות, ונסיגתם מהאזור, תמורת הסגרתם של כל מי שהסורים וחיזבאללה חושדים בו כי קיים קשרים עם ישראל.
2. במקביל, נפתחה ביום א' מתקפה על המובלעת מכיוון צפון-מערב-כלומר מתוך לבנון.
טור של כוחות חיזבאללה שהגיעו מאזור חוות שבעא בדרום לבנון חצה את הגבול ונכנס לסוריה, כאשר הוא תוקף את כוחות  חאיית אל-תאחריר אל-שם הנמצאים במובלעת.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו פעם ראשונה בכל שמונה שנות המלחמה בסוריה שכוחות של חיזבאללה שחוצים את גבול לבנון סוריה תוקפים מטרה של מורדים סורים, תוך כדי תנועתם.
3. המטכ"ל הסורי, שקורא נכון את מפת הקרבות במובלעת בית ג'ינן, ומבין שאם המובלעת הזאת תיכבש על ידם מלבד הגעת כוחות צבא סוריה וחיזבאללה לגבול סוריה-ישראל באזור הר החרמון, היא גם תמוטט את אחיזת כוחות המורדים הסוריים בכל אזור פיתחת קונטרה, הטיל ביום א' למערכה גם את מליצית 'ניצי הגולן' Golan Regiment.
מדובר במיליציה שהוקמה על ידי הצבא הסורי והיא מורכבת בעיקר מלוחמים דרוזים הנאמנים למשטר אסד. אולם בשנה האחרונה נוספו למיליציה הזו אלמנטים איראניים הקשורים במשמרות המהפכה האיראניים. המטה של המיליציה הזו נמצא בחאן ארנבה.
בדרך זו משמרות המהפכה האיראניים קיימו נוכחות בחאן ארנבה הנמצאת במרחק של 5.5 ק"מ בלבד מגבול ישראל.  שיתופה של מיליציה זו בקרבות בבית ג'ינן תביא אותם גם לגבול ישראל באזור החרמון. בכך הקצינים האיראניים מחאן ארנבה יגיעו עד לגבול ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הדרך היחידה הפתוחה כעת עבור המורדים של מיליציית חאיית אל-תאחריר להימלט מהצבת ההולכת וסוגרת עליהם של כוחות צבא סוריה וחיזבאללה והמיליציה הדרוזית הפרו-איראנית, היא לתקוף את הכפר הדרוזי חאדר ולפתוח לפניהם את הדרך דרומה. אולם כבר בתחילת חודש נובמבר השנה הבטיחו צה"ל ומערכת הביטחון  להנהגת הדרוזים בישראל , כי הם לא יאפשרו לכוחות המורדים הסוריים  (  חאיית אל-תאחריר אל-שם) לתקוף ולכבוש את הכפר. זאת לאחר הפגנות סוערות של דרוזים תושבי הגולן, ואיומים של דרוזים ישראליים, חלקם אנשי כוחות הביטחון, כי יחצו את הגבול לסוריה כדי להילחם לצד אחיהם הדרוזים בכפר חאדר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המשך מילוי ההבטחה הישראלית שלא לאפשר לתקוף את חאדר, היא הקלף החזק ביותר עתה של כוחות צבא סוריה, חיזבאללה והמיליציה הדרוזית הפרו-איראנית, להבטיח את הכנעתם הסופית של כוחות  חאיית אל-תאחריר אל-שם,  את כיבושה של מובלעת בית ג'ינן, והצבתם של כוחות סוריה, חיזבאללה ואיראן מול מוצבי צה"ל בהר החרמון.  בכך כל הדיבורים של הצמרות המדיניות והצבאיות של ישראל למנוע הצבת כוחות סוריים, איראניים ושל חיזבאללה מול גבול ישראל עלו בתוהו.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “המחיר הכבד בביטחון שישראל תשלם עבור הבטחותיה לדרוזים. הצבת צבאות סוריה, איראן וחיזבאללה מול מוצבי צה"ל בחרמון

 • דצמ 25, 2017 @ 12:31 at 12:31
  Permalink

  יש ל\זכור שבית ג'אן, ובעיקר מזרעת בית ג'אן הינם שטחים שולטים עם יכולת לתצפיות ארוכות טווח אל תוך שטח צפון רמה"ג, וכן אל החרמון הישראלי.

  שתי המקומות הם נקודות איסטרטגיות משמעותיות

 • דצמ 25, 2017 @ 12:37 at 12:37
  Permalink

  האם התחלקו אצלנו על השכל לגמרי?

 • דצמ 25, 2017 @ 13:53 at 13:53
  Permalink

  אף אחד לא דיבר על מניעת הצבת כוחות סוריים מול ישראל.
  להפך, ישראל כל הזמן אומרת שאין לה עניין בסוריה
  אנחנו לא בעד אסד ולא בעד המורדים
  אנחנו לא בעד הסונים ולא בעד השיעים

  איראן וחיזבאללה זה כבר סיפור אחר
  אבל גם שם לא נכון להגיב אוטומטית כמו שהאוייב מצפה.
  הרבה יותר נכון יהיה למשל להפתיע
  ולתקוף אותו בביתו באיראן

  • דצמ 25, 2017 @ 17:09 at 17:09
   Permalink

   כל התערבות בסוריה טומנת בחובה התנגשות עם רוסיה.

 • דצמ 25, 2017 @ 16:52 at 16:52
  Permalink

  הכותרת לכתבה זו שלכם מתסיסה. יש בה משהו בין השורות. נכון שהמדינה מתחשבת בנו, אנו חלק מבניה ולוחמיה ומודים על ההבטחות והסולידריות, אך זה לא מנע מצה"ל לתקוף בסוריה אחרי ההבטחה. אין קשר בין שתיקת צה"ל היום ומה שמתרחש בסוריה לבין ההבטחה לדרוזים. אז אנא לא לערבב את הקלפים כי אין הדרוזים אחראים לכל תוצאה בסוריה, הייתה אשר תהיה.

 • דצמ 25, 2017 @ 16:57 at 16:57
  Permalink

  ואולי ישראל תארגן מעבר של המורדים דרומה מחאדר, תוך הנפת דגל לבן (שלא יתקפו את הדרוזים)?

 • דצמ 26, 2017 @ 8:43 at 8:43
  Permalink

  הדרוזים בעצמם תוקפים שם. מיליציית חטיבת ניצי הגולן שבה יועצים פרסים לרוב. יש קשר לדרוזים והם אחראים.

 • דצמ 26, 2017 @ 17:35 at 17:35
  Permalink

  הכנסת חזרה מפגרה לפני חודשיים. בינתיים הם עסוקים בחוק ההמלצות וחוק המרכולים.
  אני בטוח שאחורי זה הם יתפנו לעסוק בנושאים פחות חשובים

 • דצמ 26, 2017 @ 23:44 at 23:44
  Permalink

  נראה לי מהכתבה הזו עולה תמונה מאוד מטרידה לאזרחי המדינה כשלון של מערכת הבטחון לצפות ולתכנן מהלכים צבאים ומדינאים קרוב לגבול שלנו לאורך השנים כשלונות שהביא את חזבאללה ואיראן לגבול שלנו וחבל במקו למצאו ולחפש פתרונות יעילים מחפשים אשמים ומנסים להאשים את הדרוזים בכשלון של מהלכים לא נכונים שביא את הואיב עד הגבול שלנו

 • דצמ 27, 2017 @ 0:02 at 0:02
  Permalink

  נראה לי מישהו התבלבל כשכתב את הכתבה הזו ומטעה אחרים הרי גם אם יכבשו את הכפר הזה עכשיו כבר לא יעזור לנו בכלום ההפך הוא הנכון זה יגרום לצבא הסורי חזבללאה ואיראן לשלוח עוד כוחות לגבול שלנו מה שיביא לתנגשות וודאית עם צהל הטעיות שנעשו לאורך השנים בגבול הם שהביאו את איראן וחזזבאללה עד לגבול את זה שכח מי שכתב את הכתבה הזו לצין לטשטש את הכשלון ולהאשים את הדרוזים במקום לחפש פתרונות מעשים מוזר

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות