המחצית השנייה של חודש מרס צפויה להיות סוערת ביותר מבחינה ביטחונית

בלעדי ומיוחד למקורות המזרח תיכוניים והצבאיים של תיקדבקה: צה"ל נערך לקדם תקיפות בגבולות הצפון והדרום, והמשטרה ושירותי הביטחון נערכים לקראת פעולות טרור גדולות נוספות. נמשכת הכוננות הגבוה של צה"ל לאורך גבול ישראל-לבנון, ברמת הגולן, ולאורך גבולות הרצועה.
הכוננויות נמשכות לאחר שמלבד ההערכות לטווח ארוך שמסרו ראשי אמ"ן, המוסד, והשב"כ לממשלה במסגרת הערכת המודיעין הכללית, נמסר גם כי המחצית השנייה של חודש מרס צפויה להיות סוערת מבחינה ביטחונית.
המקורות שלנו מוסרים כי לכך יש 3 סיבות עיקריות.
1. כדי להבטיח את השתתפותן של כל מדינות ערב בוועידת הפסגה הערבית שתתקיים בפעם הראשונה בדמשק בין ה-29 ל-30 במרס, הודיעה סוריה בחשאי לכל המנהיגים הערביים כי במרכז הדיונים יעמוד נושא אחד והוא המצב ברצועת עזה.
כתוצאה מכך הסכימה ערב הסעודית, לקבל ביום א' 9.3, דבר שעד כה סירבה לעשות, את ההזמנה הסורית לוועידה. ההערכה המודיעינית הישראלית היא, כי בשבועיים שנותרו לוועידה יעשו החמס והג'יהאד האיסלמי, מאמצים להבעיר שוב את השטח אם על ידי ירי טילים, או פעולות טרור, זאת כדי להביא, לפחות כלפי חוץ, לאיחוד השורות בין מנהיגי ערב, דבר שיושג על ידי קבלת החלטה דרמטית ערבית בנושא עזה. אם כל התרחישים האלה יתקיימו, יעבור מרכז הכובד לטיפול בנושא עזה, מקהיר לדמשק. זו הסיבה העיקרית, מדוע השיחות העקיפות המתנהלות בין ישראל והחמס באמצעות המצרים בקהיר, תקועות. המתאם המדיני של מערכת הביטחון אלוף במיל. עמוס גלעד, יצא את קהיר ביום א' בידיים ריקות, ובהרגשה כי עד אחרי סיום הפסגה הערבית בדמשק לא תחול שום התקדמות במו"מ, וכי הפסקת האש הבלתי רשמית הקיימת עתה בין ישראל והחמס בעזה היא שברירית ביותר ויכולה להישבר בכל רגע, לפי החלטת טהרן ודמשק.
2. האירוע המרכזי בוועידת הפסגה הערבית, תהייה הופעתו בפעם הראשונה של נשיא איראן אחמדינז'אד, כאורח הכבוד בוועידה, לצידו של הנשיא הסורי בשאר אסד. בכך ידגישו טהרן ודמשק, את נצחונו של הציר טהרן-דמשק בעולם הערבי, ואת העובדה כי מי שקובע כיום את המהלכים בעולם הערבי, היא איראן.
אירועים דרמטיים אלה סותרים את התמונה שמשרטט בימים האחרונים ראש הממשלה אהוד אולמרט, על כוח ההרתעה של ישראל. הופעתו הקרובה של אחמדינז'אד בוועידת הפסגה גורמת למתיחות צבאית רבה במזרח התיכון, ויותר מכל יעיד על כך הכוח הימי האמריקני הגדול הפרוש עתה מול חופי לבנון. בסוף שבוע שעבר נוספו לכוח אוניות הצי האמריקני 'רוס' USS Ross , שהיא משחתת טילים מונחים, ו'פיליפין סיי' USS Philippine Sea, סיירת טילים מונחים. כתוצאה מכך, הוכרזה כוננות בבסיסי הצי וחיל האוויר הסוריים, ובאוניות הצי הרוסי הנמצאות בים התיכון.
3. חיזבאללה, סיים את הכנותיו המבצעיות לנקום את חיסולו של עימד מורנייה. בניגוד להערכות קודמות, בהן נאמר כי חיזבאללה יחליט לפעול נגד מטרה ישראלית או יהודית בחו"ל, ההערכה עתה היא כי חיזבאללה יפעל גם בתוך ישראל, וגם לאורך גבול ישראל עם לבנון.

Print Friendly, PDF & Email