המטוסים האמריקנים והאירופאים התוקפים את אל קעידה בסוריה ובעיראק עוברים במרחב האווירי הישראלי

כל  מטוסי התקיפה ומטוסי הביון ואיסוף המידע המודיעיני האמריקנים והאירופיים המשתתפים  בקואליציה האמריקנית נגד ארגון אל קעידה בעיראק ובלבנט IS- 'מבצע נחישות' Operation Inherent Resolve, הפועלים בסוריה ובעיראק, עוברים בדרכם לביצוע המשימה במרחבים האוויריים של ישראל וירדן (ראו מפה).
כך מוסרים חוגים צבאיים אמריקנים ואירופאים, ואתרים אזרחיים העוקבים אחר תנועות מטוסים צבאיים ברחבי העולם.
מקורות המתמחים בעיקוב מדויק של דקה אחר דקה, אחרי תנועות מטוסי תדלוק צבאיים ואזרחיים בעולם, כמקור מידע לתנועת מטוסי קרב וביון,  מציגים מסכים המראים כי חלק מהמטוסים האמריקנים והאירופאים העושים את דרכם מעל המרחב האווירי הישראלי מתודלקים באוויר לפחות מול בשתי נקודות בים התיכון טרם כניסתם לישראל.
המקורות  מוסיפים ואומרים, כי המטוסים טסים מעל ישראל בשני מסדרונות אוויר (ראו מפה). אחד במרכז ישראל ואחד בצפונה.
מטוסים אמריקנים נכנסים לישראל בגובה רב מאוד בנקודה הנמצאת מצפון לתל-אביב. משם הם חוצים לרוחבו את המרחב האווירי של ישראל, חוצים את גבול ישראל ירדן, ומשם נכנסים לעיראק. מטוסים אלא מפציצים מטרות של אל-קעידה IS, בעיקר במחוז אנבאר במערב עיראק, ואת אזורי מורד נהר הפרת בו לוחמי אל קעידה הקימו לאחרונה בסיסים חדשים. בסיסים אלה מצויים בעומק היערות הסבוכים המצויים לאורך שתי גדות הנהר והם כמעט אינם ניתנים לגילוי על ידי על ידי לוויינים צבאיים או מטוסי ביון.
המסדרון השני מעל ישראל בו משתמשים האמריקנים מתחיל במפרץ חיפה. המטוסים האמריקנים טסים מעל עמק יזרעאל ומשם הם פונים צפונה לעבר נקודת המפגש באזור אל חמה הנמצאת בקצה הדרומי של רמת הגולן, של גבולות ישראל-ירדן וסוריה.  מנקודה זו המטוסים האמריקנים נכנסים לתוך סוריה, כאשר הם מתרכזים בתקיפת כוחות IS, באזורים המזרחיים בסוריה, כמו אבו קמאל ודיר א-זור, ומטרות באזורי הגבול המזרחיים של סוריה-עיראק.
מקורות צבאיים מערביים אומרים לתיקדבקה, כי סירובו של עבדאללה מלך ירדן לאפשר למטוסים אמריקנים להשתמש במרחב האווירי הירדני כדי לתקוף מטרות בסוריה, ולהתיר להם לתקוף רק מטרות בעיראק, לאחר שקיבל לשם כך את הסכמת בגדאד, מאלצת את האמריקנים להשתמש במסלול הצפוני הישראלי.
לא ארצות הברית ולא ישראל וירדן, ואף מדינה אירופאית, אינן מוכנות לאשר ולהכחיש את תנועת המטוסים הזו אחריה אפשר לעקוב בבירור באתרי באינטרנט הצבאיים. סירובן של וושינגטון וירושלים להגיב על פרסומים נובע משלוש סיבות עיקריות:
1. הדבר מעיד על השתתפותן הפעילה של ישראל וירדן 'במבצע נחישות' נגד אל קעידה.
2. המטוסים האמריקנים והאירופאים אינם יכולים להשתמש במרחב האווירי הישראלי מבלי לקבל לכך אישור מירושלים.
3. פעולה אווירית כזו דורשת תיאום מלא בין לפחות שלוש מפקדות אמריקניות ואירופאיות המנהלות את המבצע ובין מפקדות חיל האווירי הישראלי.
המפקדה האמריקנית המרכזית ממנה מתנהלות התקיפות האמריקניות ממוקמת במפקדת פיקוד מרכז האמריקנית בטמפה פלורידה, The United States Central Command-CENTCOM-Tampa, Florida. המפקדה הקדמית במזרח התיכון של המבצע פועלת מהבסיס האווירי האמריקני הגדול אל עודייד Al Udeid Air Base הנמצא בקטאר. מפקדה שלישית פועלת במטה נאט''ו בבריסל. מפקדה זו מתאמת את פעולות חיל האוויר האמריקני עם חיילות האוויר האירופאים ועם הגורמים האוויריים במזרח התיכון המשתפים אתם פעולה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי למרות ההיקף הגדול מאוד של הפעולה האווירית הזו, בה משתתפים למעלה מ-200 מטוסים מכל הסוגים המשתייכים ל-20 מדינות, ההישגים הצבאיים של האופנסיבה האווירית מול אל קעידה מצומצמים ביותר.
הסיבה העיקרית לכך היא, שלמרות ההודעות המתפרסמות מידי פעם על עשרות הפצצות של מטוסי הקואליציה (ההודעה האחרונה מסרה על 55 הפצצות בסוף השבוע האחרון), בסופו של דבר מדובר על ממוצע של פחות מ-10 גיחות הפצצה ליום.  כמות מצומצמת כזו של תקיפות איננה יכולה לשנות את המצב הצבאי בשטח.  
ההישג היחיד למעשה שאופנסיבה זו השיגה, היא ההחלטה שקיבל באחרונה מנהיג אל קעידה ISIS אבו באקר אל בגדאדי  להפסיק כיבוש שטחים נוספים בסוריה ובעיראק, ולעבור לאסטרטגיה של שמירת ההישגיים הצבאיים הנוכחיים של הארגון, זאת כדי למנוע אבידות נוספות שהפצצות גורמות.  במילים אחרות, אל קעידה ISIS, עברה מאסטרטגיה של התפשטות לאסטרטגיה של התגוננות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות