המידע האחרון המגיע ממשרד ההגנה הרוסי: ארה"ב מקימה בישראל מחסות למאות מטוסי חמקן F-35 של חיל האוויר האמריקני

כל כמה ימים מפרסמים אתרים רוסיים העוסקים בנושאים ביטחוניים והקשורים עם משרד ההגנה הרוסי ידיעה הנוגעת לצה"ל, למערכות הנשק שבידיו, ולקשרים הצבאיים שבינו לצבא ארצות הברית.
גם בדרגים המדיניים בירושלים, וגם בדרגים הצבאיים בתל-אביב החלו לחוש באחרונה בחוסר נוחות מגל פרסומים רוסיים אלה שבחלקם מנסים לפגוע בתדמיתו המבצעית של צה"ל ובכמה מקרים אף מאיימים עליו.

פרסום אחרון כזה היה ביום א' 10.11, כאשר אתרים צבאיים רוסיים ידעו לדווח, כי חיל האוויר האמריקני עוסק בהקמה קדחתנית של מאות מחסות/האנגרים למטוסי חמקן מדגם F-35 אמריקנים שיוצבו בקרוב בישראל. המקורות ידעו למסור, כי שטח המחסות ההולכים ומוקמים הוא 252,000 מטרים מרובעים. לפי המקורות האלה ארצות הברית החליטה להציב בישראל מאות מטוסי חמקן כאלה, מול הנוכחות הצבאית של רוסיה ואיראן בסוריה.

יום אחד לפני כן בשבת 9.11, פרסמו האתרים הרוסיים ידיעה מקיפה כיצד טיל הקרקע-קרקע המיושן לטווח בינוני הרוסי 'טוצ'קה'  Tochka tactical missile, המכונה בישראל ובמערב טיל SS-21 Scarab, הצליח להתגבר על המערכות האלקטרוניות וההנחיה של טיל הנ"מ הישראלי 'קלע דויד' ולהביא אותו לידי מצב שהוא לא התפוצץ אלא ינחת בשלמותו על טריטוריה סורית.
זה היה הפרסום הרוסי תוך שלושה ימים שעסק במערכת הטילים הישראלית 'קלע דויד'.

ביום ד' 6.11, כאשר סגן שר החוץ הרוסי  סרגיי ריבאקוב Sergey Ryabkov, ביקר בתל-אביב  לשם שיחות עם פקידים ישראליים בכירים על נושאים הקשורים באיראן ובסוריה, פרסמו האתרים הצבאיים הרוסיים ידיעה לפיה טיל של מערכת היירוט הישראלית 'קלע דוויד' ששוגר לעבר המרחב האווירי הסורי ולא התפוצץ נפל בידי הצבא הרוסי והועבר לרוסיה לבדיקה. לפי האתרים מהנדסים צבאיים רוסיים לומדים עתה על תכונות הטיל ויכולותיו.

מערכת הטילים 'קלע דויד' היא מערכת ליירוט טילים בליסטיים לטווח בינוני, וטילי שיוט ממניכי טוס.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מציינים, כי מדובר בידיעה ישנה מ-23 ביוני 2018, כאשר מערכות הנ"מ הישראליות שיגרו שני טילים של מערכת 'קלע דויד מול שני טילים סוריים מדגם SS-21 שהצבא הסורי שיגר לעבר הכינרת.
הטילים הישראליים החטיאו את המטרה ולא יירטו אותה ונפלו בשטח סוריה. צה"ל טען אז כי בשני הטילים הופעלה מערכת השמדה עצמית והם פוצצו את עצמם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו אז, כי טיל אחד של 'קלע דויד' פוצץ את עצמו, ואילו הטיל השני נפל שלם בידי הסורים.

יום אחד לפני כן, כאשר ריבאקוב נחת בישראל ביום ג' 5.11, דאגו אותם מקורות במוסקבה לפרסם,  כי בתרגיל הימי הרוסי שנערך בימים האחרונים במזרח הים התיכון תרגלה, אחת מחמש אוניות המלחמה הרוסיות המשתתפות בו, ירי טילי שיוט וירי ארטילרי 'כבד' מול חופי ישראל.
המקורות שלא מסרו איזה אונייה של הצי הרוסי ביצעה את הירי הזה, ומול איזה חוף בישראל היא ניצבה.
המקורות שדאגו גם להדגיש כי הירי בוצע מחוץ למים הטריטוריאליים הישראלים, טרחו לציין, כי זו הפעם הראשונה שאוניות מלחמה רוסיות מבצעות ירי כזה בקרבה כזו לחופי ישראל.
במילים אחרות, אוניות הצי הרוסי בים התיכון תרגלו ירי טילי שיוט על מטרות בישראל.
השאלה היא מי הם המקורות הרוסיים שבחרו לפרסם ידיעה דווקא בעת ביקורו  של ריבאקוב  בישראל?היחידים במוסקבה שיכולים למסור מידע כזה, או מאשרים את פרסומו של מידע כזה הם מקורות במשרד ההגנה הרוסי.
האם מדובר באיתות רוסי לאיראן ולסוריה שאין להם מה לדאוג ממערכת היחסים הרוסית עם ישראל? או האם מדובר בדרך בה הממסדים הצבאיים הרוסיים מביעים את הסתייגותם ממדיניותו הפרו-ישראלית של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין?

Print Friendly, PDF & Email