המידע המודיעיני הישראלי הרגיש שהנשיא טראמפ חשף לרוסים, גילה להם את היכולות הישראליות בתחום פיצוח תשדורות

המידע המודיעיני שהנשיא דולנד טראמפ, חשף בפני שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, ושגריר רוסיה בוושינגטון  סרגיי קיסיליאב Sergey Kislyak, בפגישתם בבית הלבן, ב-10 במאי  היה מידע מודיעני ישראלי רגיש ביותר.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי המידע קשור לתחום פיצוח תשדורות סודיות.
תחום זה נחשב לאחד הרגישים ביותר כיום בתחום המודיעין הצבאי. גורם שיש לו את הטכנולוגיות האלה, מסוגל לעקוב אחר פעולות צבאיות הנחשבות סודיות ביותר, מבלי שהגורם אחריו מתבצע העיקוב מרגיש בכך. שיטות הפיצוח המתקדמות האלה יכולות גם להביא לשיבושים קשים בפעולות האויב להכשלתן ולהפסקתן.
עד לשיחה בבית הלבן, לא ידעו הגורמים הצבאיים והמודיעיניים הרוסיים, כי ישראל פתחה מערכות מודיעיניות כאלה וכי מערכות אלה הן מבצעיות. כמו כן המודיעין הרוסי לא ידע כי ישראל העבירה את המידע על מערכות אלה לידי האמריקנים.
הדברים האלה התבררו לרוסים רק תוך כדי השיחה עם הנשיא טראמפ בה הוא מסר להם פרטים על  היכולות הישראליות החדשות.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי עצם העובדה שטראמפ גילה לרוסים, את אחד מהסודות המודיעין השמורים ביותר של מערכות המודיעין הישראליות, כבר יוצר קשיים רבים לגבי ביקורו הקרוב של נשיא ארצות הברית בישראל, וכנראה שבלוח הביקור יחולו שינויים בלתי צפויים.
תגובותיו של טראמפ על ההתקפות נגדו בממסדים הפוליטיים ובתקשורת על שחשף את המידע המודיעיני הזה שאמרו כי מותר לו בתור נשיא להחליט איזה מידע לחשוף או לא, נדחו על ידי גורמי ביטחון ישראליים.
גורמי הביטחון גם דחו את דבריו  של היועץ לביטחון לאומי מקמאסטר, אשר אמר כי היה צריך לגלות את המידע הזה לרוסים מאחר וארצות הברית רואה בהם ורוצה אותם כשותף במלחמה בטרור.  לדברי המקורות, חשיפת המידע גרמה נזק מודיעיני קשה לישראל, לארצות הברית, ולמלחמה בטרור.
אולם עיקר הנזק המודיעיני יכול עוד להתברר כאשר יתברר סופית באם הרוסים מסרו את המידע המודיעיני הזה לאיראנים. 
מקור מודיעני בכיר אמר בלילה, 'כי שנים רבות של עבודה קשה הלכו לאיבוד'.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות