המילים הגבוהות בירושלים, תל-אביב, קהיר וושינגטון השבוע נגד איראן, הובילו רק להידוק החגורה הצבאית האיראנית מסביב לישראל

השבוע ביום ג' 17.10 התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדון במהלכי הפיוס שמנהלת מצרים בין הרשות הפלסטינית והחמאס. בין שאר ההחלטות שהתקבלו שהמרכזיות שבהן היו הכרה של החמאס בישראל והתפרקות הזרוע הצבאית שלו מהנשק שברשותה הייתה גם החלטה שאמרה כי על החמאס לנתק את עצמו מאיראן.
יומיים לאחר מכן ביום ה' 19.10, פרסם השליח המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט Jason Greenblatt  הודעה בה הוא בירך על מה שהתרחש בשיחות הפלסטיניות בקהיר, ופחות או יותר חזר על התנאים-הדרישות שקיבל הקבינט הישראלי.
לא עבר יום אחד מאז שפורסמה עמדתה אמריקנית זו שתואמה עם ישראל, וביום שישי 20.10, כבר  הגיע ראש משלחת החמאס לשיחות הפיוס בקהיר, וסגן ראש הלשכה המדינית של הארגון, סאלח ערעורי  Saleh Arouri, בראש משלחת גדולה לטהרן.
מטרת הביקור לדווח להנהגה האיראנית על מה שהתרחש בשיחות קהיר.  לפני צאתו מקהיר לטהרן לא שכח ערעורי להצהיר, כי החמאס לא יכיר אף פעם בישראל, לא יפסיק את פעולות ההתנגדות-כלומר הטרור, ולא יפרק את הזרוע הצבאית שלו מהנשק שברשותה.
בחמשת הימים האחרונים של השבוע שחלף התרחשו שמונת האירועים הבאים:
1. כוחות צבא עיראק והמליציות השיעיות הפרו-איראניות, שבינן שורותיהן ישנן אלפי חיילים של משמרות המהפכה האיראניים הלבושים במדי המליציות העיראקיות, כבשו מידי הכורדים את עיר הנפט קירקוק Kirkuk ואת שדות הנפט שמסביבה המפקידים כ-50 אחוז מתפוקת הנפט העיראקי.
שדות נפט אלה הם המקור העיקרי ממנו ישראל מייבאת הנפט לו היא זקוקה.
2. המפלה של הכורדים וכוחותיהם הצבאיים-הפשמרגה Peshmerga, הייתה כל כך גדולה, עד שהכוחות נסוגו גם מאזורי נינווה Ninewa, סאלח א-דין Salah al Din, דייאלה Diyala, מוסול Mosul, וסינג'אר Sinjar.
לא בארצות הברית ולא בישראל מדווחים פרטים אלה מפני שפירושם שמשמרות המהפכה האיראנים השתלטו לא רק כל מרכז, מזרח וצפון עיראק, אלא גם על כל אזורי הגבול הצפוניים שבין עיראק וסוריה. כלומר, איראן הקימה את הגשר היבשתי בינה ובין סוריה.
3. שר ההגנה הרוסי הגנרל סרגיי שוייגו Gen. Sergey Shoygu הגיע, ביום שני 16.10, לביקור רשמי בישראל כאורח מערכת הביטחון. לא רק שאיש לא הודיע מתי הביקור הסתיים ומתי הגנרל שוייגו יצא את ישראל, אלא אפילו לא פורסמה הודעה רוסית-ישראלית על מה שנאמר ומה שני הצדדים הסכימו-או לא הסכימו-בביקור.
כלומר, הביקור הראשון של שר הגנה רוסי בישראל הסתיים ללא הסכמות.
4. ביום שני 16.10, שיגרו הסורים מסוללה הנמצאת מזרחית לדמשק טיל נ"מ מדגם SA-5 לעבר מטוסי קרב ישראלים שטסו במרחב האווירי של לבנון. חיל האוויר הישראלי הגיב בתקיפת הסוללה.
5.  למחרת ביום ג' 17,10, הגיע הרמטכ"ל האיראני גנרל מוחמד באגרי Major General Mohammad Bagheri לביקור בדמשק. ושהה שם שלושה ימים עד יום חמישי 19.10, באיתות ברור שטהרן עומדת מאחורי דמשק.
6. ביום ד' 18.10,  טלפן ראש הממשלה בנימין נתניהו אל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
הקרמלין הודיע, כי שני המנהיגים שוחחו על המלחמה בסוריה, התוכנית הגרעינית האיראנית, והמצב בכורדיסטן.
מאחר ובשטח בסוריה ובעיראק לא התרחש בשטח שינוי כל שהוא, שהעיד כי מי מישהו מקשיב ברצינות לעמדותיה של ישראל, אפשר וצריך להניח כי השיחה עם פוטין הסתיימה כפי שהסתיימו השיחות שר ההגנה הרוסי הגנרל סרגיי שוייגו-בכלום.
7. ביום ה' 19.10, היה כבר שר הביטחון הישראלי אביגדור ליברמן בוושינגטון, שם הוא נפגש עם שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס Jim Mattis, ועם היועץ הלאומי לביטחון בבית הלבן הגנרל הרברט מקמאסטר General Herbert McMaster, לפני צאתו דאג ליברמן לפרסם כי הוא הגיש לממשלה בקשה לפיה צה"ל זקוק לעוד 4 מיליארד שקלים ( 1.1 מיליארד דולר)  כדי להצטייד במה שהוגדר 'טכנולוגיות מתקדמות' שיענו על האיום האיראני.
איש לא טרח להסביר מדוע צריך פתאום בסכום ענק כזה, ומה השתנה בשטח שמצדיק דרישה כזו.
לא בוושינגטון ולא בירושלים פורסמה הודעה כלשהי על תוצאות ביקורו של ליברמן.
8. ביום ה' תקף צה"ל סוללת ארטילריה סורית בתגובה על נפילת פגז בצפון רמת הגולן כתוצאה מהמלחמה בסוריה. הלחימה הזו מתנהלת למעשה  באזור המכונה 'מובלעת בית ג'ין Beit Jinn pocket, הנמצאת מול מוצבי צה"ל בהר החרמון.  במילים אחרות, הצבא הסורי וחיזבאללה פועלים בגזרה צבאית נוספת המקרבת אותם עד לגבול סוריה-ישראל בצפון רמת הגולן.
אין ספק כי המדובר בפעילות ביטחונית ומדינית ישראלית ענפה ומרשימה.
אולם אפשר וצריך להסתכל על הדברים גם אחרת.
בסופו של השבוע בו שמענו כמעט כל יום דברים רמים לפיהם ישראל 'לא תרשה', 'לא תשלים', 'לא תקבל', את ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה וליד גבולותיה, אנו מוצאים את סלאח ערורי יושב בטהרן ומתכנן ביחד עם האיראנים את הקמתה של חזית מס' 3 נגד ישראל-הפעם ברצועת עזה, וזאת תוך כדי 'שיחות הפיוס' בקהיר.
במילים אחרות, המילים והצלצולים הגבוהים בירושלים, תל-אביב, קהיר וושינגטון, הובילו רק לדבר אחד-העמקת התבססות הצבאית האיראנית מסביב לישראל.  

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “המילים הגבוהות בירושלים, תל-אביב, קהיר וושינגטון השבוע נגד איראן, הובילו רק להידוק החגורה הצבאית האיראנית מסביב לישראל

 • אוק 21, 2017 @ 8:54 at 8:54
  Permalink

  צוחקים בטורקיה!!!!
  עיתונאים הטורקים צוחקים על הכורדים שבטחו בישראל!!!!
  ישראל תמכה ועודדה את הכורדים לעצמאות ועכשיו איפה חיילי ישראל שיגנו על הכורדים????
  בקיצור כמו שנאמר,
  משוגע אחד זרק אבן לבאר ו 40 חכמים לא יכולים להוציא את האבן בחזרה!!!
  כשאין שכל אין דאגות!!!!!!

  • אוק 22, 2017 @ 13:07 at 13:07
   Permalink

   היזידים ופלג ומפלגת PUK המתנגדים לברזאני הם גייס חמישי שבגדו בכורדים מבפנים.
   וכמובן שחובת ההוכחה על הכורדים. ומי שלא הוכיח שהוא מוכן להלחם בנחישות על חירותו אחרים לא ילחמו עבורו.
   הנתק הגיאוגרפי הוא מכשלה רצינית על התמיכה הדיסקרטית של ישראל בכורדים. לא הצלחנו להעביר את האמריקאים לתמוך בכורדים. הם ממשיכים לתמוך בממשל המרכסי בבגדד ולא מסוגלים להבין מי הידיד ומי האוייב. ואין להם כל בעיה לבגוד בכורדים, ועם טראמפ אין למעשה מנהיג שיוכל לעזור להם

 • אוק 21, 2017 @ 16:18 at 16:18
  Permalink

  לעניות דעתי לכל צמרת הישראלית כולל העיתונות כדאי מאוד לשתוק בכל מה שקשור לאיראן כי בכל מקרה המעשים כל כך מועטים ביחס למילים אז בהחלט מוטב שינצרו את פיהם.

 • אוק 21, 2017 @ 17:56 at 17:56
  Permalink

  אתם שוב עושים סלט…
  קירקוק ומוסול שתיהן מחוץ לשטח האוטונומי המוכר. הם שטחים של עיראק תחת השפעה כורדית. ארה"ב ובטח ישראל לא יתערבו במה שקורה שם אבל מהמר שלאירביל העיראקים/איראנים לא ייכנסו ושבמידה וכן ארה"ב וישראל יתערבו.

 • אוק 22, 2017 @ 2:51 at 2:51
  Permalink

  "המילים הגבוהות….."
  תודה לתיקדבקה על ההסברים.
  ותודה על הפירסום של" הידוק החגורה"
  אולי יש פה איזה "ריח שרוף" באזה שום מקום?
  מהתחלת ה"מסיבה" בסוריה לפני 5 שנים,
  נדמי שישראל רודפת השני מכובדים ללא לאות….
  ולא משיגה אותם?
  מצב חמור ביותר!!!!!!!!!!
  העורב השחור אומר לי שהיתבכנו לא מעט…….

 • אוק 22, 2017 @ 3:39 at 3:39
  Permalink

  פיתאום צריך 1.1 מיליארד דולר לטכנולוגיה שאף אחד לא שמע עליה ושתעזור לישראל נגד אירן, זה נשמע יותר כמו דמי חסות לפוטין

 • אוק 22, 2017 @ 9:53 at 9:53
  Permalink

  לא המילים הגבוהות גרמו להתחזקות האיראנית.
  המילים הגבוהות באו בתגובה להתחזקות האיראנית.
  אפשר פשוט להמשיך לישון ולחכות שחלילה נופתע כמו הכורדים.
  או להפעיל את כל פעמוני האזעקה כמו שעושה הממשלה:
  – התראה בינלאומית וניסיון לגייס את המעצמות לצידנו.
  – תקיפות נגד מוצבים סוריים ואיראניים קדמיים
  – חיזוק הצבא לקראת האתגרים.
  – גיוס משאבים עבור הצבא.

 • אוק 22, 2017 @ 20:46 at 20:46
  Permalink

  הכנה של חזיתות לקראת פתיחה במלחמה לא סתם ליברמן דורש 4 מיליארד שקל מחיר טילי החץ הוא 3 מיליון ליחידה

Comments are closed.