המלחמה בלוב בשלבי סיום. אובמה הסכים לתיווך רוסי

המלחמה בלוב הסתיימה למעשה ביום חמישי 14.7 לפנות בוקר, ( יום ד' 13.7 לפי שעון ארה''ב), כאשר נשיא ארה''ב באראק אובמה, התקשר עם נשיא רוסיה דימטרי מדבדב, וסיכם אותו כי מוסקבה תמשיך במו''מ עם מועמר קדאפי על התנאים לסיום המלחמה, בתנאי שקדאפי יפרוש מהשלטון ובטריפולי יוקם משטר דמוקרטי. ציטוט המקור: (Obama) is prepared to support negotiations that lead to a democratic transition in Libya as long as Gaddafi steps aside.
בכך קיבל הנשיא אובמה את הנוסחה הרוסית לסיום המלחמה, ועקף את ראשי נאט''ו, אשר רק בשבוע שעבר נפגשו עם הנשיא מדבדב בסוצ'י Sochi שבים השחור ודחו את אותן הצעות רוסיות.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי את ההצעה הזו העלה קדאפי עצמו כבר לפני ארבעה חודשים, כאשר ב-4 לאפריל, עשרה ימים לאחר פרוץ המלחמה, שלח שליחים לאתונה, והציע לראש ממשלת יוון ג'ורג פפנדראו לתווך בינו ובין נאט''ו. ראשי נאט''ו, ובייחוד נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שעמדו בראש המהלך המלחמתי נגד קדאפי, והיו בטוחים כי הניצחון הצבאי נמצא בהישג מיידי, דחו אז את ההצעות. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מבלי להודיע על כך בפומבי הפסיק נאט''ו בשבת 9.7, את ההפצצות על טריפולי ועל כוחותיו של קדאפי, ומאז לא חידש אותן.
בכך הודה למעשה נאט''ו כי המערכה האווירית שלו נגד קדאפי שהחלה לפני קצת למעלה מארבעה חודשים, ב-31 למרס, ובוצעו בה 15,000 טיסות מבצעיות, ו-6,000 הפצצות על מטרות של קדאפי, נכשלה.
זאת מבלי שקדאפי יעלה מטוס קרב אחד לובי לאוויר, ישתמש בטילי הנ''מ הנמצאים ברשותו, או יממש את האיום שלו להפעיל חוליות טרור באירופה ובמזרח התיכון.
ביום ד' 13.7, סיכם שר ההגנה הבריטי ליאם פוקס Liam Fox, באוזני מפקדי חיל האוויר  הבריטי את המלחמה, ומבלי לומר מילה על סיומה, מלבד שהדגיש כי איש איננו יודע מתי היא תסתיים, הודה בדרך בריטית מאוד, ביושר כי לחילות היבשה, הים והאוויר הבריטיים, אין את האמצעים להמשיך את המלחמה.
הקצב של פעולת המטוסים, אוניות המלחמה, ומסוקי האפאצ'י של כוחות היבשה, אמר פוקס, 'הגבירו את הלחץ גם על כוח האדם (הטייסים, המלחים, ואנשי התשתיות הלוגיסטיות-הטכניות), וגם על הציוד, (המטוסים, האוניות, ובעיקר אספקת התחמושת), כאשר התוכניות המבצעיות (בשטח) מציבות אתגר לתעשיות הביטחוניות לתמוך בפעולה של הקו (החזית) הראשון'. ציטוט המקור:He admitted that sustaining the high tempo of air strikes both from RAF Tornado and Typhoons, as well as Navy warships and Army Apaches attack helicopters did "increase the pressure on both personnel and equipment as planning assumptions are tested, and it tests the ability of defence companies to support front-line operations.
כבר בתחילת חודש יוני דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה כי אין לנאט''ו מספיק מטוסים כדי להפעיל את האזור האסור לטיסה מעל המרחב האווירי הלובי, מלאי הפצצות המדויקות והטילים שלהם אזל, ומחסני התחמושת וחלקי החילוף שלהם ריקים. עתה, לא רק ששר ההגנה הבריטי אישר דברים אלה, אלא גם הוסיף להם את המידע כי לתעשיות הצבאיות הבריטיות והאירופאיות אין יכולת לתמוך במאמץ מלחמתי הנמשך יותר מכמה שבועות.
המקורות הצבאיים, שלנו מוסרים כי כבר בשבוע שעבר הוציאה איטליה, שהייתה בת ברית מרכזית במלחמה בלוב, בחשאי את נושאת המטוסים שלה 'גריבאלדי' Garibaldi -551 , מהמערכה נגד קדאפי, ובכך הנחיתה מכה קשה נוספת על כוחות נאט''ו.
גם צרפת האטה בעשרת הימים האחרונים את מעורבותה הצבאית במלחמה, לאחר שהתייאשה מהמורדים בבנגאזי,רובם אנשי שבטים מקירינייקה, וניסתה להעבירה למורדים במערב לוב שהם בני השבטים הברברים. מתוך ייאוש להשיג איזה שהוא הישג צבאי נגד קדאפי, הורה הנשיא ניקולא סרקוזי ב-30 ביוני, בניגוד להחלטות האו''ם ונאט''ו, להצניח נשק למורדים במערב לוב. אולם לאחר שהמורדים הברברים השתמשו בנשק הצרפתי כדי לבזוז ערים וכפרים אליהם נכנסו, במקום להלחם בקדאפי, התייאשה פריס גם מאופציה זו.
ביום שני 11.7 אמר שר ההגנה הצרפתי ג'רארד לונגט Gerard Longuet, כי הגיע הזמן לשיחות בין קדאפי למורדים בלוב, וכי פריס ביקשה משני הצדדים להתחיל במו''מ ביניהם. בכך אישר שר ההגנה הצרפתי בעקיפין את דבריו של בנו של קדאפי סייף אל איסלם לעיתונים צרפתיים, כי אביו מקיים מגעים להפסקת המלחמה באמצעות שליחים שנפגשו עם נשיא צרפת סרקוזי.
שר ההגנה הצרפתי הוסיף ואמר כי קדאפי איננו יכול להישאר בשלטון, אבל לא קרא לסילוקו מהשלטון בכוח ולא דרש את צאתו מלוב. במילים אחרות, גם צרפת מוכנה לקבל את הנוסחה של קדאפי להפסקת המלחמה.
המקורות של תיקדבקה: הסכמתם של הנשיאים אובמה ומדבדב לדבר עם קדאפי על התנאים להפסקת המלחמה, הם ניצחון מדיני גדול למועמר קדאפי, מפלה מדינית וצבאית קשה לנאט''ו, ומכה קשה לבית הדין לפשעי מלחמה בהאג שהכריז על קדאפי, בניו, וראשי משטרו כפושעי מלחמה שהסגרתם דרושה. במקום לשבת על כסא הנאשמים, יישבו עתה קדאפי ובניו מסביב לשולחן המו''מ, אשר צריך לחלץ את נאט''ו מהכישלון במלחמה.
עתה ייפתח מו''מ ארוך ומייגע, שיהיו בו עליות ומורדות מרובות ואולי אפילו פעולות צבאיות מוגבלות, בין ארצות הברית, רוסיה, קדאפי, והמורדים הלוביים.
מטרת המו''מ תהייה לקבוע איך יראה שלטון המעבר שיוקם בלוב, ומי ישתתף בו. קדאפי, שכבר הסכים לפרוש מהשלטון יעמוד על כך, כי בניו ונאמניו ישותפו בשלטון החדש בלוב בצורה מלאה. למורדים לא תהייה ברירה אלא לקבל תנאי זה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות