במרכז שיחתם של טראמפ ופוטין: אזורי הביטחון לאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן

אחת השיחות החשובות ביותר לגבי ההתפתחויות הקרובות לאורך גבול סוריה עם ישראל ועם ירדן, ולגבי עתיד המלחמה בסוריה כולה התקיימה, ביום חג העצמאות, יום ג' 2.5, בין נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ ובין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
השיחה הטלפונית בין שני הנשיאים התקיימה באותו יום כאשר בס'וצי Sochi, ביקרה קנצלרית גרמניה אנג'לה מארקל.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הנושא המרכזי בשיחה יהיה ניסיון אמריקני-רוסי להגיע להסכמה מחודשת כיצד  להביא להורדת גובה הלהבות של המלחמה בסוריה, הנמצאת בשנה השישית שלה,  כדרך לסיימה.
מוסקבה מציעה להכריז על אזורים בסוריה בהם תונהג שביתת נשק בין הכוחות הלוחמים, כאשר מנגנון צבאי רוסי מיוחד יערוב לקיומה.
וושינגטון, איננה מעלה בפומבי כל הצעות, אולם שוקלת את האפשרות להקים בסוריה אזורי ביטחון בהם חיל האוויר הסורי לא יוכל לפעול. בין אזורי הביטחון המוצעים ישנו גם אזור דרום סוריה-הגובל עם ישראל ועם ירדן.
נשיא סוריה בשאר אסד, הצמרת המדינית-צבאית האיראנית וחיזבאללה, מתנגדים בחריפות לגישושים האמריקנים בדבר הקמת אזורי ביטחון בסוריה, ורואים בה מזימה סעודית-ישראלית-ירדנית לשלוט בדרום סוריה, באמצעות כוחות מקומיים.
דמשק, טהרן, וביירות, מניחים כי אם הם יעברו בשתיקה על הקמת אזורי ביטחון בדרום סוריה, יוקמו עוד אזורים דומים בחלקים אחרים של המדינה ובכך תתבצע חלוקתה של סוריה.
זו הסיבה מדוע בסוף שבוע שעבר החלו כוחות סוריים, מיליציות שיעיות פרו-איראניות הנמצאות תחת הפיקוד של משמרות המהפכה האיראניים, וכוחות חיזבאללה בהתקדמות לעבר כוחות המורדים הסוריים המצויים בדרום סוריה באזורי הגבול עם ישראל ועם ירדן.
קשה מאוד להניח, כי טראמפ ופוטין יגיעו להבנות או סיכומים, בשיחה הטלפונית הראשונה המתקיימת ביניהם מאז התקפת טילי 'הטומוהוק' האמריקנים על בסיס האוויר הסורי שאעיירת Shayrat ב-7 לאפריל.
מאז אותה התקפה פועל פוטין לחיזוק הקשר של מוסקבה עם אסד ולחיזוק מערכות ההגנה האנטי אוויריות הסוריות מפני התקפות אוויר נוספות של ארצות הברית וישראל על מטרות צבאיות סוריות.
אולם במקביל, נזהר פוטין מאוד שלא להתערב באזורים הסוריים הנחשבים כאזורי השפעה אמריקנים. מדובר בעיקר בשטחים בצפון סוריה בהם נמצאים כוחות כורדיים.
גם הנשיא טראמפ נמנע במכוון מלתקוף אישית את פוטין ואת המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, והוא מביע תיקווה כי בסופו של דבר יהיה אפשר להגיע להבנה בין שתי המעצמות.       
אבל כאשר פוטין נשאל, ביום ג', על ידי עיתונאים בסוצ'י, אם הוא סבור שהוא יכול לשכנע את אסד, הוא ענה תשובה זהירה מאוד. 'הפסקת אש עומדת בראש סדר העדיפויות A cease-fire is the main priority, וכי שיתוף פעולה עם וושינגטון הוא קריטי cooperation with Washington is critical, אולם רוסיה פועלת בתיאום עם איראן ועם טורקיה בניסיון ליצור את התנאים לשיתוף פעולה פוליטי בין כל הצדדים. Russia, in tandem with Turkey and Iran, was trying to “create the conditions for political cooperation from all sides.
מדברי פוטין עולה, כי  כפי שארצות הברית פועלת בנושא הסורי עם סעודיה, ישראל וירדן, רוסיה פועלת עם איראן ועם טורקיה.
במילים אחרות, הדרך להסכמה בין מוסקבה לוושינגטון בנושא הסורי עדיין ארוכה ומפותלת, ואתה גם שאלת המתיחות הצבאית הגוברת לאורך גבולותיה של סוריה עם ישראל ועם ירדן.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “במרכז שיחתם של טראמפ ופוטין: אזורי הביטחון לאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן

 • מאי 2, 2017 @ 22:54 at 22:54
  Permalink

  1) אם אסד נגד חלוקתה של סוריה הוא צריך לתת את השלטון לרוב הסוני!!!!
  2) לפי בכיר רוסי, ארדוגאן הבטיח לעזוב את נאט"ו ולהכנס לברית עם רוסיה ואיראן ואם יתברר שזה נכון??? יש את כל הסיכוים למלחמת אזרחים מאוד גדולה בין כורדים חמושים בנשק מתקדם לטורקים וגם היוונים יכולים לתקוף בצפון קפריסין בתמיכה מלאה של אמריקאים ואירופאים!!!
  נקווה לטוב

 • מאי 3, 2017 @ 14:21 at 14:21
  Permalink

  מתפלא עליכם
  אתר איכותי עם כתבות טובות
  חבל
  מאמר כזה ארוך
  ובקושי יש בו איזה נתון משמעותי

 • מאי 3, 2017 @ 15:19 at 15:19
  Permalink

  1. פוטין מנסה כמה שנים למכור את אסד תמורת אוקראינה ושיפור כלכלה של רוסיה ועדיין זה לא הצליח
  2. אסד כבר כמה שנים מצליח לגרום לרוסים להיכנס לבוץ יותר עמוק בגלל סוריה
  3. פוטין וטראמפ שיגשרו על פערים לגבי
  מכירו של בן עוולה הזה בשם אסד יימכרו את אסד עם שושלת שלו ואז לא תהיה לאסד ברירה אלא לברוח לרוסיה או לפתוח חזית מול ישראל שייחד את כל הזבל מול היהודים. להערכתי צריך להעיף את אסד בכוחות מוסד ולתרוף את כל כלפים ותמונה במדינה שלא תהיה עוד ולכבוש עוד שטחים מעבר לרמת הגולן

  • מאי 4, 2017 @ 0:06 at 0:06
   Permalink

   א. אזור ללא לחימה בערבות רוסיה-טורקיה-אירן, לעורך 900 ק"מ של גבול טורקיה-סוריה, יגן על הכורדים מפני רצחנות טורקית ויאפשר לבסס ממשל עצמי כורדי לכל אורך הגבול
   ב. אזור דומה לאורך הגבול עם עיראק ימנע פלישות של צבא ארה"ב ולווייניה הקרקעיים
   ג. אזור דומה לאורך הגבול ירדן וישראל יביא את צבא אירן לגבולנו. ימנע סופית סכנת התערבות ישראלית בנעשה מעבר לגבול.
   לכן האמריקאים מתנגדים לתוכנית פוטין, ודורשים אזורי איסור טיסה לחיל האוויר של סוריה בהאשמה של שימוש בנשק כימי. היחידים שיכולים לסקל את תוכנית פוטין זאת, היא ישראל שתדרוש הרחקת צבא אירן מהגבול. וטראמפ' יעשה הכל ע"מ לדחוף אותנו לתוך הקלחת הסורית. כל עוד ביבי רה"מ, הוא יתנגד. אבל ממשלת שמאל חלופית שתקום, עלולה להוביל אותנו לאסון זה.

Comments are closed.