המלחמה החשאית בין ישראל ואיראן בניסיון למנוע התקפת פתע איראנית. הרמטכ"ל כוכבי: צה"ל מקבל החלטות המובילות לתקיפה

כאשר הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי אומר, ביום שני 7.10, בטכס האזכרה השנתי לחללי חטיבת הצנחנים, כי 'לא נאפשר פגיעה במדינת ישראל, ואם תתרחש נגיב בעוצמה', לזה יש רק משמעות אחת: אם ההנהגה האיראנית תחליט לבצע התקפת פתע של טילי שיוט ומל"טי נפץ על מטרות בישראל, כפי שביצעה ב-14 לספטמבר על שדות הנפט בסעודיה, ישראל, שלא כמו ארצות הברית וסעודיה, תגיב בהתקפה דומה על מטרות אסטרטגיות בתוך איראן.
ואם ההתקפה תבוא מחיזבאללה מלבנון, או מבסיסי המליציות השיעיות בעיראק, לשם הזרימה איראן בימים האחרונים כמויות גדולות של טילים בליסטיים ומערכות נ"מ, מכת התגובה הישראלית תהייה בהתאם בלבנון או בעיראק.

 
צריך לשים לב לכך כי הרמטכ"ל כוכבי נזהר מלומר נגיב 'בכל' העוצמה. כלומר ישראל וצה"ל שומרים לעצמם עוד אופציות תגובה נוספות.
וכשאר הרמטכ"ל הוסיף ואמר, כי 'אנו פוקחים שבע עיניים, מקיימים הערכות מצב על בסיס יומי ומקבלים החלטות מקצועיות ואחראיות המובילות לתקיפה, לסיכול איומים, לצד שמירה על איזונים', פירוש הדבר, כי ישראל מנסה לעקוב אחר כל צל של תנועה, או הכנות צבאיות, במרחב העצום הזה המשתרע על פני איראן, עיראק, סוריה ולבנון, כדי שלא תופתע כפי שארצות הברית וסעודיה וגם ישראל הופתעו ב-14 לספטמבר מהתקפת טילי שיוט האיראניים.


המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי זו היא למעשה המשימה המיידית הקשה יותר העומדת לפני צה"ל.
כיצד קרה שאף מערכת מכ"ם אחת, כזו הניצבת על הקרקע, או כזו הנמצאת על סיפון מטוסי הביון, או אף אחד מהלוויינים הצבאיים האמריקנים והישראליים העוקבים אחר המתרחש באיראן, לא הבחינו לא רק בהכנות לשיגור הטילים על שדות הנפט הסעודים, אלא גם לא הבחינו בשיגורם ובטיסתם לעבר המטרות.
למעשה שום גורם צבאי במזרח התיכון לא הבחין במתרחש עד אשר הטילים ומל"טי הנפץ האלה לא התפוצצו כאשר רובם פוגעים בדייקנות רבה במטרות שנקבעו להם.

 
גם אם צה"ל 'פוקח' בימים אלה 'שבע עיניים' ומקיים הערכות על בסיס יומי, כפי שהרמטכ"ל אומר, קשה מאוד להניח, כי כבר היום נמצאות בידי צבא ארצות הברית ובידי צה"ל כל התשובות המדויקות כיצד האיראנים הצליחו לחדור את מערכות ההגנה האזוריות והמקומיות נגד טילים.
זו היא הסיבה מאחורי דבריו של הרמטכ"ל, כי אנו, כלומר ישראל וצה"ל, 'מקבלים החלטות מקצועיות ואחראיות המובילות לתקיפה'. במלים אחרות, באין לישראל תשובה ברורה איך האיראנים הצליחו להפתיע ולתקוף בסעודיה, היא נוקטת בטקטיקה של תקיפה מיידית של כל מטרה שמעוררת את חשדה.

במילים אחרות, בימים אלה מתחוללת מלחמת מוחות וסייבר חשאית בין ישראל ואיראן עליה אנחנו איננו שומעים, או יודעים דבר.
כדאי וצריך לדעת, כי טקטיקה ישראלית זו איננה מבטיחה, בשלב הזה, סיכול, או עצירה של כל התקפת פתע איראנית.
הגיליון הבא של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מס' 865, שייצא לאור ביום שישי 11.10,יסקור וינתח בהרחבה כיצד האיראנים הצליחו להנחית את מכת הפתע על סעודיה, כשהם עוקפים את כל מערכות המכ"ם האמריקניות והסעודיות, כיצד ישראל וצה"ל נערכים לקראת מתקפת פתע איראנית דומה כזו, וכיצד המתקפה האיראנית השפיעה על מערך הכוחות הצבאיים של ארצות הברית במזרח התיכון. 
הקש כאן לחתימה על השבועון ( היוצא בשפה האנגלית).     

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות