המלחמה הישראלית החשאית בעזה, והרמטכ"ל החדש גבי אשכנזי.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: הרמטכ"ל גבי אשכנזי נכנס לתפקידו ביום ד` 14.2, כאשר ישראל נמצאת בעיצומה של מלחמה ברצועה, שישראל מעמידה פנים שהיא איננה משתתפת בה. הבעייתיות במינוי של הרמטכ"ל החדש גבי אשכנזי, שאושר לתקופה של 4 שנים בישיבת הממשלה ביום א` 4.2, בלטה בדברים שהשמיעו המשנה לראש הממשלה שמעון פרס, ושר הביטחון עמיר פרץ. פרס אמר כי לישראל אסור להתערב במלחמה הפנימית בין פתח לחמס, וטבע את אחת מסיסמאותיו הבלתי נלאות כי `צריך להשאיר את עזה לעזתים`. `אנחנו יצאנו משם כדי שלא להיכנס שוב`, הוסיף פרס, `וכול התערבות של ישראל בסכסוך תסב נזק`. דברים אלה נאמרים בשעות וברגעים בהם ישראל מעורבת עמוק במלחמה הפלסטינית הפנימית המתרחשת בעזה, וכאשר לפני צה"ל עוד מהלכי התערבות עמוקים בעזה, למרות שהממשלה איננה מודה בכך. אם אכן יתברר כי הרמטכ"ל החדש גבי אשכנזי, מציית לקו הפוליטי של ראש הממשלה ושר הביטחון שמינו אותו, כפי שרב אלוף דן חלוץ ציית בצורה מוחלטת לקו של אריאל שרון, הרי שבמקרה של גבי אשכנזי יהיה מדובר שוב במינויו פוליטי שני רצוף של רמטכ"ל. את התוצאות אנו יכולים לראות היום גם בלבנון וגם במצב השורר ברצועה. אולם באם רב אלוף גבי אשכנזי, יצליח בעת ובעונה אחת גם לעמוד מול הפוליטיקאים, וגם לבצע את המהלכים הדרושים הנובעים ממצבה הצבאי הישראלי, הוא יעבור את המבחן של כושר מנהיגותו כרמטכ"ל ה-19 של צה"ל. המבחן הראשון מתחולל כבר בעזה.
ישראל לא רק מספקת נשק וכסף למוחמד דחלאן, שממלא את התפקיד של רמטכ"ל צבא הפת"ח והרשות הפלסטינית ברצועת עזה, אלא אף מספקת לו מודיעין, עורף לוגיסטי, ומפנה את הפצועים מבין כוחותיו לבית החולים ברזילי באשקלון.
ישראל אף משדרת בצורה מאוד ברורה וגלויה שני מסרים עיקריים:
1. אם כוחותיו של דחלאן לא יצליחו לשבור ולהכניע את כוחות החמס ובעלי הברית הנלחמים אתם, צה"ל ייכנס לרצועה לסיים את המלאכה.
2. אפילו דחלאן ואנשיו יצליחו לגבור על החמס, גם אז צה"ל ייכנס לרצועה כדי להרוס את התשתית המלחמתית, כולל תשתית הטילים שהחמס והג`יהאד האיסלמי מקימים. זאת, מאחר ודחלאן הרוצה לרשת את מקומו של יו"ר הרשות אבו מאזן, איננו יכול להצטייר ברחוב הערבי המזרח תיכוני והפלסטיני כמי שמשמיד מערכות צבאיות מוסלמיות המכוונות נגד ישראל.
ההכנות של צה"ל לקראת כיבוש חלקים גדולים של רצועת עזה, כבר הושלמו, ולהבדיל מלבנון, מערכת הביטחון וצה"ל מטפלים כבר עכשיו במציאת פתרונות לכ-100.000 ישראלים תושבי שדרות ויישוביי הנגב המערבי אשר יפונו מבתיהם זמן קצר לפני כניסת צה"ל לרצועה. אף פעם לא נערך בישראל פינוי אוכלוסייה אזרחית מאזור מלחמה, בהיקף כזה.
את ההכנות לכיבוש הרצועה, בחזית ובעורף, הכינו הרמטכ"ל היוצא רב אלוף דן חלוץ, סגן הרמטכ"ל האלוף משה קפלינסקי, ראש זרוע היבשה בצה"ל האלוף בני גנץ, ואלוף פיקוד דרום האלוף יואב גלנט. רב אלוף חלוץ רצה מאוד להתפטר ולפרוש מתפקידו לאחר כיבוש הרצועה, כדי לסכם את שירותו הצבאי בניצחון צבאי ולא בכישלון צבאי כפי שהיה בלבנון. אולם לחלוץ נשבר מהצורה והדרך בה הדרג המדיני, לו ולשיקוליו הוא בז, מנהל ומציג את הדברים, והוא החליט לפרוש מיד.
עתה נותר להמתין ולראות כיצד הרמטכ"ל גבי אשכנזי ינהל את המלחמה בה אנו כבר נתונים, כאשר מעליו נמצאים ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ אשר ממשיכים לחתור אחד נגד השני.
עמיר פרץ אמר בישיבת הממשלה, כי צריך לאפשר לרמטכ"ל לשרת בתפקיד תקופה כהונה של 4 שנים רצופות כדי שיוכל לבצע את תוכניותיו לגבי צה"ל.
בקביעה זו לא רק ששר הביטחון ביצר סופית את נצחונו הגדול על ראש הממשלה אהוד אולמרט, שאינו מצליח להזיזו מתפקידו, אלא הצליח גם להציב בראש צה"ל אדם שהוא חושב שנאמן לו ומזדהה עם דרכו והשקפותיו הפוליטיות.
מצורת מחשבה והתנהגות זו של שר הביטחון, צפויים למדינת ישראל ולצה"ל קשיים נוספים גדולים.
אם אכן יתברר כי הרמטכ"ל החדש גבי אשכנזי, מציית לקו הפוליטי של ראש הממשלה ושר הביטחון שמינו אותו, כפי שרב אלוף דן חלוץ ציית בצורה מוחלטת לקו של אריאל שרון, הרי שבמקרה של גבי אשכנזי יהיה מדובר שוב במינויו פוליטי שני רצוף של רמטכ"ל. את התוצאות אנו יכולים לראות היום גם בלבנון וגם במצב השורר ברצועה.
אולם באם רב אלוף גבי אשכנזי, יצליח בעת ובעונה אחת גם לעמוד מול הפוליטיקאים, וגם לבצע את המהלכים הדרושים הנובעים ממצבה הצבאי הישראלי, הוא יעבור את המבחן הקריטי, עבורו ועבורנו, של כושר מנהיגותו כרמטכ"ל ה-19 של צה"ל. המבחן הראשון יהיה בעזה.

Print Friendly, PDF & Email