המל"ט מתוצרת ישראל הרמס 450 שהופל מעל נטאנז המריא מבסיס אווירי בנח'ציוואן באזרבייג'ן

מקורות הצבאיים והאיראנים של תיקדבקה מוסרים, שהבדיקות האחרונות שביצעו מומחי תעופה ואנשי מודיעין איראניים  בחלקים המרוסקים של המל"ט מתוצרת ישראל  הרמס 450 Hermes, שהופל בשבת 23.8  מעל מתקן העשרת האורניום  האיראני המרכזי  בנטאנז,  מגבירים את ההערכה כי הוא נשלח מבסיס צבאי באזרביג'אן ולא מערב הסעודית, כפי שטענו בהתחלה מפקדי משמרות המהפכה באיראן.
הבדיקות האיראניות מעלות, כי הוא המריא מבסיס אווירי קטן בנח'ציוואן Nakhchivan.  נח'ציוואן, היא מובלעת השייכת לאזרבייג'ן, הגובלת עם איראן, ארמניה וטורקיה.  לפני שלוש שנים, בספטמבר 2011, המריא מל"ט הרמס 450 מנח'ציוואן, אבל לעבר ארמניה, שם הופל על ידי ההגנה האנטי אווירית הארמנית.  
מפקד חיל האוויר והחלל של משמרות המהפכה האיראניים, גנרל אמיר עלי חאג'יזאדה Gen. Amir Ali Hajizadeh, אמר ביום ב' 25.8, כי המז"לט הישראלי שהופל בשבת 23.8, מעל מתקן העשרת האורניום נאטנז, לא המריא מישראל, אלא מארץ אחרת. הוא סירב לומר מהיכן.
גנרל חאג'יזאדה, גם נזהר מאוד מלומר כי המז"לט  הוא ישראלי, וציין רק שהוא מתוצרת ישראל. לדבריו מדובר במז"לט הרמס 450 Hermes-שיש לו טווח מבצעי של כ-800 ק"מ. ישראל נמצאת במרחק טיסה של  כ-1,100 ק''מ מאיראן.
רבים מהפרשנים הצבאיים הישראלים, חיוו את דעתם, בכלי תקשורת שונים, הסבירו ותירצו, שהתמונות אינן של הרמס 450, המל"ט איננו ישראלי ואם כן הוא לא היה בשירות ארגוני המודיעין של מדינת ישראל. לדעתם, ישראל בגלל הכיסוי הלווייני המושלם שלה איננה זקוקה למל"ט ישראלי, על מערכותיו המודיעיניות המסווגות, כדי לעקוב אחר איראן. זו היא כמובן שטות מוחלטת.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי ההרמס 450 יכול לשאת בגחונו מגוון מצלמות וידאו וסטילס המצלמות בצבע וברזולוציה של גרגר עפר, הפועלים  כמעט בכל תנאי מזג אוויר-חום וקור קיצוניים, אבק וערפל וכמעט בכל תנאי ראייה בעיקר בעזרת התקנים טרמיים לדימות, המתגברים על חשיכה, לעיתים הופכים אותה ליתרון ויזואלי.
גנרל אמיר עלי חאג'יזאדה אמר, כי לאיראן יש כמה השערות מהיכן המז"לט הגיע. איראן הציגה  ביום ב' חלקים של המז"לט בטלוויזיה האיראנית בשפה הערבית- Al-Alam TV. על החלקים לא נראים סימני זיהוי ישראליים.
שר ההגנה האיראני חוסיין דגאן Hossein Dehghan אמר, כי בתגובה על שליחת המל"ט, מבלי שיציין מי שלח אותו, החליטה איראן לצייד את הפלסטינים בגדה המערבית בנשק. הוא לא אמר מי יצויד בנשק זה, וכיצד הוא יגיע לשם.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי הדברים האלה מצביעים על התסכול של האיראניים המודעים לכך כי כל כמה שבועות ממריא מל"ט מנח'ציוואן הטס מעל מתקני הגרעין האיראניים  ומאפשר לגורמים השולחים אותו למדוד את הקרינה הרדיו אקטיבית בשטח ולחשב לפיה במדויק את מידת ההתקדמות האיראנית בהעשרת אורניום.
האיראנים עשו בשנתיים האחרונות מאמצים גדולים להפיל מל"טים אלה, אך ללא הצלחה. כמה פעמים ניסו האיראנים להשתלט אלקטרונית על המל''טים האלה, ובדרך כזו להנחית אותם, כפי שפעלו נגד המל"ט האמריקני החמקן RQ-170 Sentinel- בדצמבר 2011, אולם הם נכשלו. 
בשבת 23.8, הצליחו האיראניים לשים מארב טילים אנטי אוויריים למל"ט, ולהפיל אותו. בניגוד לטענתם המל"ט הרמס 450 לא הייה חמקן.
בעוד שלטונות איראן התגאו באיתור והפלת המל"ט. צריך לשים לב, כי התפארות זו באה לכסות על הכישלון הצורב שלהם באיתור המל"ט ברגע החדירה לאיראן, ולפני שהוא הספיק לטוס כ-300 ק"מ מהבסיס בנח'ציוואן עד נאטנז במרכז איראן.

 

Print Friendly, PDF & Email