הממסדים הביטחוניים, הפוליטיים, והעסקיים סוגרים שורות, בניסיון להגן על עצמם מפני תוצאת המלחמה. אולם המשבר הפוליטי והצבאי עמוק מידי.

תיקדבקה: יו"ר וועדת החוץ והביטחון והכנסת, שמולו עומד תלוי כתב אישום חמור על מתן עדות שקר, ח"כ צחי הנגבי, יצא ביום ד` 16.8, להגנתו של הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ בפרשת מכירת תיק ההשקעות שלו. שר הביטחון עמיר פרץ, שלפי משאלי דעת הקהל האחרונים קרוב ל-60 אחוז מהנשאלים חושבים שהוא צריך להתפטר מאחר והוא נכשל בניהול המלחמה, פרסם הודעת תמיכה ברמטכ"ל ובדרך בה הוא ניהל את מלחמה. סגן הרמטכ"ל משה האלוף קפלינסקי אמר כמה פעמים במשך יום ד`, כי הרמטכ"ל ניהל את המלחמה בריכוז מוחלט ובמקצועיות רבה. האלוף קפלינסקי הוסיף ואמר כי ביום ד` 12.7 (מיד לאחר חטיפת החיילים והריגתם של 8 חיילי צה"ל, ולאחר שהפגזת הטילים של חיזבאללה כבר התחילה.) בשעה 12:00 בצהרים, ארבע שעות לאחר התקפת חיזבללה, השעה בה הרמטכ"ל מכר את תיק ההשקעות שלו, איש בצה"ל לא ידע כי עומדת להיפתח מלחמה. להלן הציטוט המדויק של דברי קפלינסקי:
`בשעה 12 בצהריים אף אחד מאיתנו לא ידע שהולכים למלחמה, אני מתחייב על זה`. משפט זה לא רק שאינו עוזר לרמטכ"ל, אבל הוא מסגיר במשפט אחד את כל האמת על האווירה ומערכת השיקולים בתוכם פעלו הצמרות הפוליטית והצבאית של ישראל ביום ד` ה-12 ביולי. ארבע שעות אחרי ההתקפה על מדינת ישראל, הם פשוט היו מנותקים מהמציאות שהתרחשה והתפתחה כבר בשטח.
עוד קודם לכן חתמו שורה של אנשי משק בכירים, ביניהם, אודי אנגל, שרגא ברוש, יעקב גלברד, גליה מאור, עופרה שטראוס, ואחרים, על קול קורא בו הם קוראים, ציטוט: `לדחות את ליל הסכינים הארוכות ולא להפוך את הימים הבאים לגיהינום של הטחת האשמות ולמריבה פומבית מכוערת.` סוף ציטוט. עלינו לעסוק, אומרים בכירי המשק, בשיקום של המשפחות השכולות, הצפון, המשק הלאומי, ולשקם את הדימויים של ישראל העולם, צה"ל ומערכת הביטחון. גם פנייה זו מעידה על חוסר הבנה של הצמרת הכלכלית- הפיננסית של מדינת ישראל מה הוא עומקו של המשבר בפניו אנו עומדים. אפילו אם `הסכינים הארוכות` תוחזרנה לנדנן, כל האשמות תשקענה, איש לא יוציא מילה מפיו, וכל מדינת ישראל תעסוק רק בשיקום, המשבר הצבאי והפוליטי המתחולל במדינת ישראל לא רק שלא ייפתר אלא יעמיק.
הפוליטיקאים רוצים יציבותכדי לשמור על כיסאותיהם. אנשי הצבא מביעים נאמנות, משום שהם רוצים כי הדבר יירשם ברקורד שלהם, גם במקרה שדן חלוץ יחליט לפרוש, והם או אלוף אחר יתמנה לרמטכ"ל צה"ל. אנשי העסקים תמיד רוצים יציבות, כדי שרווחיהם לא יפגעו, הצמיחה הכלכלית לא תפסק, וההשקעות הזרות בישראל לא תברחנה.
אולם אי אפשר להשיג יציבות, כאשר במדינת ישראל מתחוללת רעידת אדמה ביטחונית ופוליטית. כפי שהדרגים הפוליטיים והצבאיים שידרו בזמן המלחמה פקודות ומסרים בלתי ברורים וסותרים לצבא ולעורף, ומספיק לשמוע את דברי ותיאורי החיילים החוזרים מהחזית, כך הם ממשיכים לשדר את אותן הוראות סותרות ומבלבלות ואת הדברים והתיאורים המטעים גם עכשיו, גם לחיילים בחזית וגם לעורף, בהבדל אחד: עכשיו הם מבקשים יציבות והתחשבות.
איך אמר אלוף פיקוד צפון האלוף אודי אדם לחייל שאמר לו ישירות בפנים, `לא ידענו מה עלינו לעשות. כל הזמן קבלו פקודות סותרות.` `קודם כל`, אמר האלוף `אני מבקש לשמור על תרבות הדיבור`. `תרבות הדיבור`? תהה החייל. `אני מוכן לשמור על תרבות דיבור, אבל מה זה שייך למה שאני אומר?`
אין ספק כי ביום רביעי ולקראת סוף השבוע, מנסות הצמרות הפוליטיות, הצבאיות, והכלכליות, של מדינת ישראל לסגור שורות כדי להגן על עצמן ועל מעמדן.
הן רק לא מבינות שהן איחרו את המועד.
אם הצמרת הפוליטית והצבאית רוצה לצייר תמונה של הישגים בחזית, ותמונה שהחלטה 1701 של מועצת הביטחון היא ההישג המדיני והצבאי החשוב ביותר של המלחמה, הן עומדות בפני התמוטטות מהירה עוד יותר. חיילי צה"ל הנמצאים עתה בלבנון כבר מדווחים לעורף כאשר הם עוקפים את כלי התקשורת , כי אנשי חיזבאללה חמושים חוזרים בהמוניהם לכפרים ולגבול ישראל לבנון ותופסים שוב את עמדותיהם. חיילי המילואים המשתחררים, במקום למלא את טפסי התלונה המיוחדים שהרמטכ"ל דן חלוץ הכין `לכל מי שיש לו תלונות`, ( מהיכן נלקח הרעיון הנורא הזה להעמיד אנשים שחוזרים ממלחמה קשה למלא טפסים?) מעדיפים לספר על המחדלים שהתרחשו בצבא ובחזית למשפחותיהם, לחבריהם, ולחברותיהן. את התנועה התת-קרקעית העממית הזאת, איש לא יכול לעצור יותר גם אם הוא ראש ממשלה, שר ביטחון, רמטכ"ל , או ראש בנק או קונצרן תעשייתי גדול. שר הביטחון עמיר פרץ מינה ביום ד` צוות בדיקה לתפקוד הצבא במלחמה. בצוות חברים: הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין שחק. אלוף במילואים אילן בירן. אלוף במיל הרצל בודינגר, מי שהיה מפקד חיל האוויר, אלוף במיל. עמי סגיס, אלי הורביץ מי שהיה מנכ"ל `טבע`. כל החברים בצוות הבדיקה הם כיום אנשי עסקים. שניים מחברי הוועדה ליפקין שחק וסגיס, הם חברים בצוות היועצים של שר הביטחון עמיר פרץ. כפי שאמרנו הממסדים הביטחוניים, הפוליטיים, והעסקיים סוגרים שורות, בניסיון להגן על עצמם מפני תוצאת המלחמה.

Print Friendly, PDF & Email