הממשלה החדשה בביירות, חזית חדשה של אסד נגד ארה"ב, טורקיה, וישראל

בצעד בלתי צפוי לאחר חמישה חודשים של קיפאון פוליטי הצליח נאג'יב Najib Mikati,  הנחשב לאחר הפוליטיקאים הלבנוניים המקורבים ביותר למשפחת אסד ולחיזבאללה, להקים ביום שני 13.6 ממשלה בביירות. ממשלה זו המונה 30 שרים, מהם 18 המשתייכים לגוש הפוליטי שהקים חיזבאללה, מרס March 8, היא הממשלה הלבנונית הראשונה אי פעם בה לחיזבאללה לא רק יש רוב, אלא רוב משרות השרים החשובות ניתנו לתומכיו, או לתומכיה של סוריה.
בהתחשב במתרחש במרד בסוריה נגד הנשיא בשאר אסד, ובהיותו של צבא סוריה המכשיר העיקרי בידיו של המשטר הסורי לדיכוי המרד, נחשבת הקמת הממשלה החדשה בביירות, לא רק להישג גדול וחשוב של חיזבאללה, אלא גם להישג אסטרטגי ממדרגה ראשונה של הנשיא אסד אשר השיג בכך שש מטרות מרכזיות:
1. קשירת המצב הפוליטי בסוריה, למצב הפוליטי בלבנון. במילים אחרות, מי ששואף וחותר להפיל את משטר אסד בדמשק, צריך מעתה לקחת בחשבון כי המדובר גם בהפלת המשטר הפרו-סורי החדש בביירות, וכי הוא מסתכן ביצירת תוהו ובוהו ומלחמות אזרחים לא רק בסוריה, אלא בכל הלבנט. מצב ואפשרות כזו משמשים הרתעה בפני ארצות הברית ואירופה להתערב צבאית בסוריה.
2. ממשלה לבנונית, אשר בה בפעם הראשונה יהיה שר הגנה פרו סורי המקורב למשפחת אסד, היא ממשלה אשר תכפיף את הצבא הלבנוני, לפקודות ישירות שהוא יקבל מעתה מדמשק, או מחיזבאללה.
המדובר באיש אמונו של המנהיג הנוצרי מצפון לבנון סולימאן פארנג'יה Suleiman Franjiyeh, פאייז גושן Fayez Ghosn, שכל בסיס הכוח הפוליטי שלו והמליציות הצבאיות שלו הפועלות בצפון לבנון, ממומנות על ידי משטר אסד בדמשק. במילים אחרות, בפעם הבאה כאשר דמשק תחליט להבעיר את הגבול עם ישראל, כפי שהיא עשתה ביום 'הנכבה' ב-15.5 ברמת הגולן, לא יהיה צבא לבנוני שיחסום את הגישות לגבול לבנון ישראל מפני פעולות אנטי ישראליות. ואם בגבול סוריה ישראל תרחש התנגשות צבאית בין צה''ל לצבא סוריה, התנגשות כזו תחולל במקביל גם על גבול לבנון-ישראל
3. כדי ששליטתם של פאייז גושן Fayez Ghosn , והבוס שלו פארנג'יה, במערכת הביטחונית הלבנונית תהייה חזקה ויציבה, מונה אחד מנאמניו גנרל (מיל.) מרואן צ'רבל Brig. Gen. Marwan Charbel להיות שר הפנים הלבנוני. מינוי זה חשוב לא פחות מזה של שר ההגנה בגלל שתי הסיבות הבאות:
א. שר הפנים הלבנוני שולט במנגנוני המודיעין הלבנוניים. שיתוף פעולה הדוק של שר הפנים עם שר ההגנה החדש מבטיח לדמשק ולחיזבאללה שליטה בכל נושא ביטחוני שיתרחש בלבנון, פנימי, או חיצוני. לגופים הפרו מערביים בלבנון צפויים זמנים קשים.
ב. גנרל צ'רבל מקורב גם לנשיא משיאל סולימן, אבל גם לשותף נוצרי אחר רב כוח בממשלה החדשה. המודבר בגנרל מישאל עוואן מנהיג התנועה החופשית הפטריוטית General Michel Aoun, leader of the Free Patriotic Movement, שהוא בעל הברית העיקרי הנוצרי של חסן נסראללה, מנהיג חיזבאללה.
בכך נוצר מצב בו שר הפנים החדש מהווה את המלט המחבר את חלקי הממשלה השונים, אבל באותו זמן מנטרל גם את כוחו הפוליטי והביצועי של נשיא לבנון מישאל סולימן, ולא משאיר לו ברירות רבות, אלא להתאים את הקו שלו לקו של הממשלה, אשר יהיה הקו של סוריה ושל חיזבאללה.
4. כדי להבטיח את המערך הפוליטי הזה ואת חוזקו, קיבל הגוש של עוואן שמונה שרים בממשלה, מהם שלושה שרי מפתח חשובים. שר המשפטים, שר האנרגיה, ושר התקשורת telecommunications.
במשך שנים ניסה חיזבאללה להשתלט על מיניסטריון התקשורת בלבנון, מאחר והוא הממונה על תקשורת הלווייניים, רשתות הטלפונים הרגילים והסלולאריים ועל רשתות השידור והטלוויזיה בלבנון. חיזבאללה ייחס למיניסטריון זה חשיבות אסטרטגית-צבאית כה גדולה, עד כדי כך שכאשר נכשל להשיג שליטה כזו החל לפרוס ברחבי לבנון, במימון איראני, רשתות תקשורת עצמאיות משלו.
איראן וחיזבאללה האשימו בשנים האחרונות כמה פעמים את גופי התקשורת הלבנונים כי הם שיתפו פעולה עם ישראל ואפשרו לה לחדור לרשתות התקשורת הלבנונית כדי לרגל באמצעותן אחרי פעולותיהן הצבאיות והמודיעיניות בלבנון. עתה איראן וחיזבאללה תשלוטנה במערכות אלה.
5. שליטה של גורמים פרו סוריים וחיזבאללה במנגנוני הביטחון והמשפטים הלבנוניים, היא חלק מהערכות של דמשק ושל חיזבאללה לקראת פרסומם של כתבי האישום בפרשת רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר ראפיק חארירי. לפי המידע המודיעיני שישנו בידי סוריה וחיזבאללה עומד בית המשפט המיוחד של האו''ם The Special Tribunal for Lebanon-STL, הפועל מהולנד, לפרסם בסוף החודש, או בתחילת יולי, את כתבי האישום בפרשת הרצח. בדמשק ובביירות מאמינים כי יפורסמו כתבי אישום גם נגד בכירים במודיעין הצבאי הסורי, ובכירים במנגנוני הביטחון והמודיעין של חיזבאללה. עם פרסום כתבי האישום ידרוש בית הדין הבינלאומי ה-STL מדמשק ומביירות לעצור את החשודים ולמסור אותם לידיו. הרכב הממשלה החדשה בלבנון מבטיח לדמשק, הרואה מאחורי צעד זה את ידה הארוכה והנסתרת של וושינגטון המבקשת להעניש את משטר אסד על דיכוי המרידה בסוריה, כי לבנון תודיע כי היא איננה מכירה יותר בסמכות בית המשפט הבינלאומי, ואיננה מציית לכתבי האישום שלו.
6. ממשלה לבנונית פרו איראנית וסורית כזו בביירות, היא חיזוק משמעותי ביותר לציר טהרן- דמשק-חיזבאללה, אשר עד פריצת המרד הערבי בדצמבר 2010, החברה החשובה בו הייתה טורקיה. ראש ממשלת אנקרה טאייפ ארדואן היה אולי האישיות המוסלמית החשובה ביותר בגוש הזה, והוא ראה בו את הגשמת חלומו הפוליטי להיות מנהיג-על מוסלמי שיהווה את הגשר בין העולם המוסלמי למערב. אולם התקרבותו של ארדואן לארצות הברית ולנשיאה באראק אובמה, בייחוד בשלושת החודשים הבאים, הביאה את טהרן, דמשק וחיזבאללה, למסקנה כי  צריך להתיר את הקשר הזה מטורקיה וארדואן.
הקמת הממשלה החדשה בביירות מאפשר להן לתת לציר שם חדש בו מופיעה לבנון, ולא חיזבאללה, במקום טורקיה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות