גופי החירום וצה"ל פתחו בתרגיל העורף הלאומי שיבדוק את מוכנותם למלחמה עם חיזבאללה בה איראן ומליציות שיעיות עיראקיות תהיינה מעורבות

מערכת הביטחון וגופי הממשלה פתחו, ביום א' 31.10, את שבוע העורף הלאומי, שיתרגל תרחיש של מלחמה נגד חיזבאללה לצד ירי טילים איראני. התרגיל יימשך לאורך השבוע הקרוב בהשתתפות אלפי חיילים ויכלול, בין היתר, תרגול פינוי תושבים מקו העימות, פיזור הפרות סדר על רקע לאומני בערים המעורבות ותרגול מתקפות סייבר וטילים שישבשו את חיי היום היום.
ביום רביעי  3.11, יישמעו אזעקות ברחבי הארץ על מנת לתרגל כניסה למרחבים מוגנים ולמקלטים.

תושבי מדינת ישראל ירגישו בפעם הראשונה איך צה"ל והממשלה בירושלים מעריכים מה יתרחש בישראל כשאר תפרוץ מלחמה עם חיזבאללה שתקבל עזרה אקטיבית מאיראן בצורת ירי טילים ישירה, או עקיפה, שתבוצע על ידי המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות.
המידע המודיעני מצביע על כך כי תפקיד כזה כבר הוטל על המליציה העיראקית 'קאטיב חיזבאללה' Kata'ib Hezbollah, שתשלח גם חיילים ללבנון להשתתף בקרבות. המליציה הזו קיבלה כבר מאיראן את הטילים הדרושים לפעולה כזו, ומאמנת את לוחמיה כ-30,000 במספר, בקרבות בלבנון.
ההערכה היא שכל הגורמים האלה, יכולים להמטיר על ישראל כ-2,000 טילים ביום אחד, מהם עשרות טילים בליסטיים מדויקים.
כרגיל המציאות בה ישראל חיה תמיד מקדימה את התכנון והתרגיל החל למעשה כבר בשבת 30.10, כאשר צה"ל הנחית מטח טילים מדויקים על כביש מס' 1 בסוריה את המחבר את דמשק את לבנון.
המטרה הייתה לעצור שיירת נשק איראנית-סורית שנעה, או שעמדה לנוע על הכביש, ועמדה להביא לחיזבאללה מערכות נשק מתקדמות. הותקפו גם הבסיסים של חיזבאללה לאורך הדרך בייחוד באזור א-דימאס Al-Dimas מערבית לדמשק מהם השיירה עמדה לצאת. שיבוש  הדרכים המוליכות לעיראק לסוריה ומסוריה ללבנון, במטרה למנוע העברת נשק ולוחמים, תהייה אחת הטקטיקות של צה"ל במלחמה כזו.
לא הממשלה ולא צה"ל לא פרסמו אף פעם את הערכתם כמה הרוגים אזרחים ישראליים יכולים להיות להיהרג במלחמה כזו ביום. אבל מקורות שונים מדברים על מאות, אם לא יותר הרוגים, זאת מלבד אבדות צה"ל.
כאשר הסצנריו של התרגיל מדבר על 'תרגול פינוי תושבים מקו העימות', צה"ל לוקח בחשבון את האפשרות כי חיזבאללה, בצעדיו הראשונים במלחמה, יכבוש מספר ישובים ישראלים לאורך גבול ישראל-לבנון. צה"ל מתכנן לפנות את תושבי הישובים האלה אל מרכז ישראל, כדי למנוע פגיעה, או נפילתם בשבי. מדובר במבצע מסובך מאוד שיצריך מאות של אוטובוסים ומשאיות. צריך לציין, כי במבצע 'שומר חומות' בעזה במאי שנה שעברה, נכשל צה"ל בהקמת מערך תחבורה כזה, כדי להעביר את כוחותיו לגבול עם עזה. אז התברר כי רוב הנהגים של כלי רכב כאלה בישראל הם ערבים ישראליים שסירבו להתייצב למאמץ המלחמתי.
זו גם הסיבה מדוע בתרגיל הזה תיבדק הפעולה של 'פיזור הפרות סדר על רקע לאומני בערים המעורבות'. במילים אחרות, הממשלה, צה"ל ומשטרת ישראל מעריכים כי לא רק שקיימת אפשרות כזו, אלא שבמלחמה הבאה הפרות הסדר יוחמרו, וכי ערבים ישראליים יכולים להשתמש במהומות בנשק חם. זו אחת הסיבות מדוע לאחרונה הוחל בהקמת טייסת מסוקים במשטרה אשר תוכל להעביר במהירות כוחות מזירה אחת לשנייה.
יתורגלו גם מצבים בהם טילים, או התקפות סייבר, יפגעו בתקנים אסטרטגיים כמו תחנות הכוח החשמליות ומערכת אספקת המים. תושבי ישראל יצטרכו, במקרה של מלחמה כזו, להתרגל להתארגן לימים ולילות ללא אספקת חשמל, ומחסור חמור בצרכי מזון.
התרגיל גם יכלול פגיעות של נשק כימי בשטחים נרחבים והיכולת של שירותי ההצלה ובתי החולים לפעול במקרה של נפגעים רבים.
בתרגיל תבחן בפעם הראשונה פעילותו של 'הגדוד הטקטי' שהוקם בצה"ל לאחרונה שתפקידו לתמוך בפעולות גופי החירום האזרחיים.
אם תמונת המצב לפי תרגיל העורף הלאומי היא כל כך קשה, צריך לקחת בחשבון כי בתנאי מלחמה אמיתית המצב יהיה חמור יותר.
הנקודה אותה אי אפשר לתרגל היא, מה יהיה המורל וכושר עמידתה של האוכלוסייה האזרחית הישראלית במלחמה כזו? 


Print Friendly, PDF & Email