המסרים של צה"ל לחיזבאללה בתשע"ט: חיזבאללה לא יוכל להפתיע את ישראל. חיזבאללה נערך להעביר את המלחמה לתוך ישראל

 במשך יומיים רצופים ( יום ד ויום ה' 6.9-5), מתרכז צה"ל בהעברת מסרים לארגון חיזבאללה.
ביום ד' אמר קצין בכיר בפיקוד הצפון, כי חיזבאללה מתחזק בלבנון בשנים האחרונות, ובפועל שולט ומשפיע על התנהלות צבא לבנון. לדברי הקצין, 'ההפרדה בין לבנון לחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה הייתה טעות. במלחמה הבאה לא נעשה את ההפרדה הזו. אנו נפגע בלבנון ובכל תשתית שמסייעת ללחימה'. הוא הוסיף כי 'אם זה לרסק את לבנון או לעשות את ההפרדה בין חיזבאללה לצבא לבנון – אעדיף לרסק את לבנון.'
ביום חמישי אמר קצין בכיר נוסף בפיקוד צפון, שארגון הטרור לא יוכל להפתיע את ישראל. הוא הדגיש כי בצה"ל נערכים לאפשרות של מלחמה בצפון.
הקצין הבכיר הוסיף ואמר, כי מלבד עשרות אלפי הרקטות והטילים שחיזבאללה מחזיק והמכסות כמעט את כל שטח ישראל, מכין ארגון הטרור תכנית התקפית במסגרתה כוחות מיוחדים שלו יחצו את הגבול וינסו לכבוש ישוב או מוצב של צה"ל בגליל.
הקצין הגדיר פעולה כזו של חיזבאללה כניסיון להשיג 'הישג תודעתי', תוך שהוא מדגיש, כי הכוונה של חיזבאללה 'היא לא לכבוש את המקום'.   לאחר מכן הוסיף ואמר הקצין הבכיר, כי במלחמה הבאה לוחמי "רדואן",שהיא יחידת הכוחות המיוחדים של חיזבאללה, כוח המקביל לסיירות של צה"ל, יושמד.
הקצין לא חיבר בין היכולת של חיזבאללה, לכבוש או להשתלט על יישוביים ישראלים  לבין כוח רדואן  – אבל הקפיד להדגיש כי השמדת כוח רדואן לא תביא להתמוטטות המערך הצבאי של חיזבאללה וגם לא להתמוטטות הארגון עצמו.
ואז בא משפט המפתח בדבריו של הקצין הבכיר. לדבריו, 'חיזבאללה מורתע כבר 12 שנה, הוא איננו רוצה מלחמה וייצא אליה רק כשאין ברירה', הסביר הקצין הבכיר. 'אני לא רואה את האיראנים מפעילים את החיזבאללה.'
לפי הדוקטרינה הזו של צה"ל, 'החמאס איננו בהסלמה ברצועה', 'חיזבאללה איננו רוצה במלחמה', ואין סימנים כי איראן עומדת להפעיל את חיזבאללה.'
אם ככה הם פני הדברים מדוע מישהו בישראל צריך להיות מודאג, ומדוע לאיים ב'ריסוק לבנון?'
הרי לדברי הקצין הבכיר חיזבאללה אימץ את הדוקטרינה של צה"ל לפיה יוצאים למלחמה רק 'כשאין ברירה'. מאחר וצה"ל וחיזבאללה לא יהיו מעורבים במלחמות אחרות, נוצר בגבול הצפון מצב של הרתעה הדדית, בדיוק כפי שמצב כזה קיים עם החמאס ברצועת עזה, כאשר השארת היוזמה נשארת בידי החמאס וחיזבאללה.
התשובה היא כמובן, שאיראן יכולה להחליט להפעיל את חיזבאללה נגד ישראל, בתגובה להתקפות הישראליות ההולכות ומתגברות על מטרות איראניות בסוריה ועל גבול סוריה-עיראק.
זה שהקצין הבכיר מחק מהלכסיקון שלו את המושג 'מלחמת הפתעה', כפי שהחיזבאללה החל לפתע בשנת 2006 מבלי שאיש בישראל ובצה"ל היו מוכנים לה, זה עדיין לא אומר כי התפתחות כזו איננה יכולה להתרחש תוך כמה ימים ושעות ב-2018.
וזה שהקצין הבכיר בטוח בזה שאיראן לא תפעיל את חיזבאללה, זה עדיין לא אומר שאיראן לא תפתיע שוב את ישראל, כפי שעשתה לפני חמש שנים במחצית השנייה של 2013, כאשר גופי ההערכה המודיעיניים הישראליים, מלבד המקורות הצבאיים של תיקדבקה, העריכו אז משר הביטחון והרמטכ"ל ועד אחרון קציני הערכה באמ"ן, כי זו שאלה של כמה שבועות ספורים עד שנשיא סוריה בשאר אסד ייפול וייעלם מהזירה הפוליטית והצבאית בסוריה.
בעוד בישראל מחזיקים בקונספציה זו, החלו האיראנים להעביר את כוחות חיזבאללה מלבנון לסוריה. היום לאחר חמש שנות מעורבות במלחמה, יש לחיזבאללה לא 'רק עשרות אלפי רקטות' אלא יש להם ניסיון קרבי מבצעי בתנאי מלחמה אמתיים, כאשר חייליהם הפכו מחיילי מיליציה שיעית, לצבא מקצועי מאומן ביותר.
כמו שבדרום ישראל, צה"ל משלים מול החמאס את המכשול הקרקעי והמכשול הימי, כך בצפון מתקדם צה"ל בהקמת חומת המגן בצפון לאורך הגבול עם לבנון, כאשר עד סוף השנה הוא מבטיח להשלים את הקמת החומה באורך 13 ק"מ מול היישובים ראש הנקרה, שלומי, מעלות.
במילים אחרות, קיימת סכנה כי כוחות רדואן של חיזבאללה יפרצו את גבול לבנון ישראל וינסו לכבוש משהו יותר נרחב 'מהישג תודעתי'.
כיבוש מקומות יישוב שלומי או מעלות, אפילו כיבוש חלקי לכמה שעות, של שכונות, או רובעים, ביישוביים המונים ביחד למעלה מ-50,000 תושבים, היא התפתחות אסטרטגית ממדרגה ראשונה בעימות עם חיזבאללה.
זו הסיבה מדוע הקצין הבכיר דאג הפעם שלא להזכיר את תכניות פינוי האוכלוסייה האזרחית מאזורים אלה על ידי צה"ל בעת מלחמה.
בעוד צה"ל נערך להעביר את המלחמה לתוך לבנון, חיזבאללה נערך להעביר אותה במקביל לתוך ישראל, ומפני אפשרות כזו הקצין הבכיר היה צריך להתריע.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות