המסר של ממשלת שלושת הרמטכ"לים לאובמה: נתניהו ותקיפת איראן נשארים. ישראל משתנה

מהלך הקמת ממשלת נתניהו-מופז, ביום ג' 8.5 לפנות בוקר, היא לא רק הקמת הקואליציה הפוליטית הרחבה ביותר בתולדות ישראל-94 חכ''ים, אלא היא גם הקמת הממשלה הראשונה בישראל בה משרתים בעת ובעונה אחת שלושה רמטכ''לים לשעבר, ששניים מהם כיהנו גם כשרי ביטחון. המקורות של תיקדבקה בוושינגטון: זו היא הנקודה העיקרית שמשכה את תשומת לבם של בכירי והאסטרטגיים של ממשל הנשיא אובמה, כאשר החלו להגיע לוושינגטון הדיווחים על המהפך הפוליטי בישראל.
'מה שביבי עשה', אמר אחד מבכירי הממשל, 'הוא להקדים את בחירתו לקדנציה נוספת של ראש ממשלה בישראל, כבר עתה מבלי שהוא יצטרך לעמוד לבחירות, והוא הקדים בכך את  הנשיא אובמה בשבעה חודשים, כאשר הוא מאותת לו כי גם אם אובמה ייבחר לתקופת כהונה שנייה בנובמבר, הוא ימצא את בלשכת ראש הממשלה בירושלים לא אחר מאשר נתניהו'.
במילים אחרות, אומר המקור הבכיר, אובמה מבין עתה, כי באם נתניהו יצליח לבצע עוד השנה את כל הצעדים הפוליטיים והכלכליים עליהם הוא ומופז הסכימו, ובעיקר את שינוי הממשל והבחירות, וישראל תלך לבחירות באוקטובר 2013 כבר לפי השיטה החדשה, הסיכויים של בנימין נתניהו להיבחר אז יהיו גדולים יותר מאשר היום. להערכה זו יש רק משמעות אחת: אובמה יצטרך להמשיך לפעול ביחד עם בנימין נתניהו לאורך כל הכהונה השנייה שלו בנשיאות. כאשר תקופת הכהונה השנייה של אובמה תתקרב לסיומה בסוף 2017, יסיים נתניהו באותו זמן את תקופת כהונתו השלישית כראש ממשלת ישראל, או כנשיא ישראל, כפי ששיטת הממשל החדשה תקבע.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי מתוך שיחות עם אנשי ממשל בכירים על הנושא כיצד ישפיע המהלך על אפשרות התקיפה הישראלית או/ו האמריקנית באיראן, נשמעות ביום ג' 8.5  שלוש הדעות העיקריות הבאות:
1. על ידי צירופו של מופז לממשלתו הקים נתניהו את הממשלה הניצית-צבאית ביותר שהוקמה אי פעם בישראל. בממשלה החדשה יכהנו בתפקידי מפתח שלושה רמטכ''לים לשעבר, אהוד ברק, שאול מופז, ומשה (בוגי) יעלון. שני הראשונים כיהנו גם כשרי ביטחון. קרוב לוודאי שתפקיד מפתח יקבל בממשלה, או בכנסת, גם ראש השב''כ לשעבר אבי דיכטר.
הדעה בוושינגטון היא, כי בכך מאותת נתניהו לברק אובמה, שלא רק שאין לו מה לסמוך ולשים לב לדבריהם של המקורות הישראלים המטפטפים לאוזניו 'כי כל  הממסד הביטחוני הישראלי הוא נגד תקיפה באיראן', אלא שעתה קיימת צמרת ישראלית ביטחונית מגובשת, אשר מוכנה לקבל את ההכרעה מתי ובאיזה צורה לתקוף את איראן.
פירוש איתות זה, אומרים המקורות האמריקנים הבכירים, היא לא התקפה ישראלית מיידית על איראן, אלא להפך.  צמרת ביטחונית ישראלית חדשה זו תאפשר לאובמה עוד פרק זמן נוסף של כמה חודשים בודדים, אבל לא יותר מזה, עד שישראל תתקרב לנקודת ההכרעה שלה בנושא.
2.
המקורות הבכירים בממשל אובמה מציינים עוד, כי עצם העובדה שבנימין נתניהו ושאול מופז,העלו במסיבת העיתונאים שהם ערכו ביום ג' בצהרים, את הנושא של המו''מ המדיני עם הפלסטינים, כאחת מארבע הסיבות העיקריות שהביאו להקמת ממשלת האחדות, מצביעה על כך כי נתניהו הסכים להעביר לידיו של מופז את הטיפול במגעים עם הפלסטינים, תוך הבטחה שהוא לא יעצור מבעדו לנסות ולהשיג  פריצת דרך אצל הפלסטינים, בתנאי שצעדיו יהיו מתואמים אתו.
בוושינגטון נראה הסדר זה, כמו נוסחה האומרת, שמופז יתמוך בעמדת נתניהו בנושא האיראני, תמורת נכונותו של נתניהו לתמוך במופז בנושא הפלסטיני.
למופז, אומרים מקורות אמריקנים, חשוב מאוד להצליח בנושא הפלסטיני, היכן שקודמתו בתפקיד כמנהיגת 'קדימה' ציפי ליבני, נכשלה.
3. לא פחות חשוב מבחינתה של וושינגטון, כך מדווחים המקורות של תיקדבקה בוושינגטון, היא המשמעות הפוליטית הפנימית של המהלך של נתניהו לטווח ארוך על המתרחש בישראל. 'הקמת ממשלת החירום הלאומית, היא תחילתו של מהפך פוליטי ישראלי בעל משמעויות היסטוריות', אומר אחד ה אסטרטגים האמריקנים. 'אם המהלך לשינוי שיטת הממשל והבחירות בישראל יצליח, פירושו של דבר סופן של חלק גדול מהמפלגות הישראליות הקיימות כיום, והקמתם של שלושה עד ארבעה גושים פוליטיים חדשים גדולים, גוש המרכז, גוש הימין, הגוש הדתי, והגוש הערבי'.
ההערכה האמריקנית היא, כי נתניהו ביצע ביום ג' לפנות בוקר, את הצעד הממשי הראשון להקמת גוש מרכז יציב בישראל, בעוד שעד כה כל הניסיונות להקים מפלגת מרכז בישראל שתחזיק מעמד נכשלו. מהלך כזה ידחק את כל הגורמים הימניים במפה הפוליטית לייסד גוש משלהם מול הקואליציה שמקים נתניהו.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות