המעורבות הצבאית האמריקנית בסוריה תהייה 'לוב במשקל קל'. משלחת של ה-FSA, דנה בוושינגטון על אספקת נשק

מקורות בכירים אמריקנים, אמרו בשבת 16.6, כי קרבה מעורבות צבאית אמריקנית בסוריה ועתה השאלה היחידה היא, לא אם, אלא מתי.  The intervention will happen. It is not a question of 'if', but 'when’.
בוושינגטון שהתה  בשבוע האחרון משלחת של צבא סוריה החופשי ה-FSA, והיא דנה עם מעצבי המדיניות הסורית של ממשל אובמה, על האפשרות כי ממשל אובמה יספק נשק למורדים הסוריים. המשלחת הסורית שנפגשה עם שגריר ארה''ב בסוריה רוברט פורד, ועם הממונה על התיק הסורי בסטייט דפרטמנט פרד הוף, הגישה לאמריקניים 'רשימת מטרות' שיש לתקוף כדי להביא להתמוטטות משטרו של אסד, ורשימה של כלי הנשק הדרושים  להם כדי לבצע התקפות עליהן.
מקורות אמריקנים בכירים אמרו, כי מתקרבת קבלת הכרעה בממשל אובמה, איזה מערכות נשק ומתי לספק אותן למורדים. המקורות הוסיפו ואמרו כי מאגרי הנשק שיסופק לצבא סוריה החופשית כבר מוכנים, וכי ערב הסעודית וקטאר הן שממנו את קנייתם.
המקורות הוסיפו עוד, כי הולכת ומתקרבת ההכרעה בממשל באיזו צורה להתערב צבאית במתרחש בסוריה. המקורות הגדירו את המעורבות האמריקנית המתקרבת בסוריה כ'לוב במשקל קל'  “Libya lite" intervention . כלומר, המעורבות הצבאית האמריקנית בסוריה תהייה הרבה יותר מצומצמת מהמעורבות האמריקנית בלוב בשנת 2011, כאשר מועמק קדאפי הופל.   
דובר מטעם משקיפי האו''ם הודיע בשבת 16.6 לפנות בוקר, כי 300 משקיפי האו''ם הפסיקו את פעולתם בסוריה. הם נשארים בדמשק, אבל 'רמת הסכנה מתקרבת לרמה בלתי מתקבלת על הדעת' the risk is approaching an unacceptable level, ותביא ליציאתם של המשקיפים מסוריה. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי ברור שמשקיפי האו''ם יעזבו בסוף השבוע את דמשק, לא רק בגלל התדרדרות בשפיכות הדמים, אלא גם בגלל סימנים הולכים וגוברים, כי קרובה מעורבות צבאית רוסית ואמריקנית בסוריה. וושינגטון הודיעה, כי כוחות רוסיים נמצאים בדרך לטרטוס כדי להגן על בסיס הצי שם, וכי הצבא האמריקני השלים ההכנותיו להתערב בסוריה.
בליל שבת דיווחו המקורות של תיקדבקה את הפרטים הבלעדיים על התנועות הצבאיות האמריקניות והרוסיות הקשורות בסוריה.
פקידים בכירים בפנטגון אמרו ביום שישי 15.6, לרשת הטלוויזיה האמריקנית NBC, כי מוסקבה שולחת כוחות מיוחדים רוסיים כדי להגן על בסיס המים העמוק של הצי הרוסי בטרטוס שבסוריה. המקורות בפנטגון אמרו כי הכוח נמצא כבר בדרך. הם לא ציינו באם הכוח נשלח דרך הים או דרך האוויר, ומתי הוא צפוי לנחות בטרטוס. המקורות הצבאיים של תיקדבקה במוסקבה, מדווחים, כי הכוח יגיע לטרטוס בשעות הקרובות, וכי הוא מורכב מיחידת מרינס של הצי הרוסי.  במקביל הודיעו מקורות בפנטגון בוושינגטון, כי צבא ארה''ב השלים את תוכניותיו והכנותיו להתערב צבאית בסוריה.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי שתי התפתחויות צבאיות דרמטיות אלה במוסקבה ובוושינגטון, מרחיבות את מלחמת האזרחים הסורית והופכת אותה בפעם הראשונה למלחמה בה יהיו מעורבים ישירות ובצורה גלויה צבאות זרים מחוץ לסוריה.
אם מוסקבה שולחת כוחות מיוחדים לסוריה כדי להגן על האינטרסים הצבאיים והאסטרטגיים שלה במזרח הים התיכון, מבלי שקבלה לכך אישור ממועצת הביטחון של האו''ם, גם ארצות הברית, מדינות מערב אירופאיות, ומדינות ערביות, שעד עתה נמנעו מלהתערב צבאית בסוריה, גם בגלל חוסר היכולת להעביר החלטה כזו  במועצת הביטחון, יכולות  לנקוט בצעד כזה.

כמה שעות לפי פרסום המידע על משלוח כוחות מיוחדים רוסיים לטרטוס, מסרו מקורות צבאיים אמריקנים פרטים על כך,  כי ארה''ב השלימה את  תוכניותיה והכנותיה הצבאיות להתערב בסוריה.  המקורות אמרו, כי בהתפתחות בה הכוחות האמריקנים יקבלו פקודה להתערב בסוריה, 'כוחות אמריקנים יבצעו שורה של פעולות נגד סוריה, או שייעזרו למדינות שכנות' (לסוריה).  ציטוט המקור:American troops would conduct a variety of operations against Syria, or to assist neighboring countries in the event action was ordered.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר, בטורקיה, ירדן וישראל.
מקורות צבאיים אמריקנים אחרים הוסיפו, כי נקבעו כבר היחידות האמריקניות  שתפעלנה בזירה הסורית, והן כבר קבלו את ההוראות שלהן. כמו כן ציינו המקורות כי מול החוף הסורי נמצאות עתה לפחות שלוש אוניות מלחמה של הצי האמריקני, האוספות מודיעין על  המתרחש בתוך סוריה.  
 כמו כן מסרו המקורות כי בין התוכניות המבצעיות האמריקניות, אכיפת אזורים אסורי טייס בסוריה, ופעולה אמריקנית מול  מתקני הנשק הכימי והביולוגי הסוריים.  במלים אחרות, מטוסי ומסוקי חיל האוויר הסורי שינסו לפעול נגד המורדים יירוטו. ביום שני 11.6, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה בלעדית, כי הנשיא אובמה הורה להכין מתקפת אוויר מגובלת ואזורים אסורים לטיסה במרחב האווירי הסורי.

Print Friendly, PDF & Email