המערכה נגד החמאס והג'יהאד בעזה לא נדחתה. בתקופת נתניהו סיכויים קלושים מאוד שהיא אי פעם תתקיים

'אי אפשר לנהל את ביטחון ישראל באמצעות  התקשורת ויש דברים אותם אי אפשר להסביר' טען ביום ב' בבוקר השר יובל שטייניץ, כאשר התבקש להסביר את המפנה הפתאומי שחל במדיניותה של ממשלת בנימין נתניהו, שהסכימה ביום ב' לפנות בוקר 6.5, ולפי כל הסימנים הרבה שעות קודם לכן, ביום א', על הפסקת אש בעזה עם החמאס והג'יהאד. זה היה אותו שר שרק 12 שעות קודם לכן, כאשר אמר, 'כי גם בעוד 30 שנה נצטרך להילחם בחמאס'.

עצם העובדה שממשלת ישראל והפיקוד של צה"ל בחרו בדרך המוזרה שלא לומר דבר לגבי הידיעות באם הפסקת אש הושגה כן או לא, ושלחו את פיקוד העורף לפרסם ביום ב' בשעה 07:00 בבוקר הודעה סתמית האומרת,  'כי כל ההגבלות שהוטלו (בעקבות מצב החירום) מתבטלות, וכי הלימודים מתחדשים כסדרם', מצביעה רק על תכונה בולטת אחת שיש לה רק הגדרה אחת: פחדנות! 
גם כאשר נוקטים במדיניות צריך לפחות אומץ לב לומר זאת לציבור בצורה ישירה.

זה שלראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אין, וכנראה גם לא תהייה אף פעם, תכנית להיכנס לרצועת עזה, כדי לחסל ולפרק את ארגוני הטרור ובייחוד את מערכות הטילים שלהם, זו עובדה שידועה כבר זמן רב.
וזה שבנימין נתניהו, מוכן כל פעם מחדש, להטיל בציניות חצי מיליון ישראליים המתגוררים בדרום לתוך הממ"דים, ולבטל את לימודיהם של 200,000 תלמידי ישראליים, רק כדי לשלוף אותם משם מחדש תמורת עוד וויתורים לחמאס ולג'יהאד, הפכה כבר אצל ישראליים רבים כסמל 'למדיניות מפוכחת ומציאותית'.

חבל שישנם עוד שרים נאיביים בממשלה, כפי שראינו ביום א' בהופעתו של ח"כ אבי דיכטר, שעדיין מאמינים, כי יום אחד צה"ל ייכנס לרצועה כדי לבצע בה מה שהוא הגדיר 'מבצע חומת מגן בעזה'. מוטב שח"כ דיכטר ישלים עם העובדה כי מהלך כזה לא יקרה ולא יתרחש בתקופת שלטון נתניהו.
גם ח"כ גדעון סער טועה.
בהודעה שפרסם ביום ב' בבוקר סער אומר: ' טווחי הזמן בין סבבי ההתקפות האלימות על ישראל ואזרחיה הולכים ומתקצרים וארגוני הטרור בעזה מתעצמים ביניהם. המערכה לא נמנעה אלא נדחתה'.
גם ראש האופוזיציה בני גנץ טועה. את דברי הביקורת הקשים והצודקים שלו על פעולות הממשלה במשבר הביטחוני הנוכחית הוא מסכם במשפט הבא:  'מה שעשתה הממשלה, פעם נוספת, הוא להניח לפתחנו את המערכה הבאה'.
הבעיה היא שבתקופת נתניהו דחיית המערכה הפכה להיות אבן יסוד שאיננה עומדת להשתנות במדיניותו.   

אבל ישנה נקודה חמורה הרבה יותר.
זה שבכל סבב, אנחנו מתחילים להשלים עם העובדה, כי גם צה"ל וגם הפיקוד הבכיר שלו אינם אומרים את האמת, זו התפתחות עוד יותר קשה, שאתה אנחנו צריכים להתחיל להתמודד.
ביום א' 5.5 אמר צה"ל בעת שהודיע על העברת חטיבת השריון מס' 7 לגבול רצועת עזה, כי  'צה"ל לא מכיר ולא עוסק בהפסקת אש. 'בצבא נערכים להמשך חילופי האש בדרום בימים הקרובים'.  
צה"ל חזר והכחיש בתוקף, ביומיים האחרונים, את הידיעות על מו"מ שמתנהל עם החמאס והג'יהאד. 
עכשיו כמובן מתברר, כי כל ההודעות הבומבסטיות על העברת כוחות נוספים, ועל הצבת כוחות אחרים בכוננות, היו חלק  ממסך עשן וממשחק ההטעיה שהוביל להפסקת האש.
הצבא כפוף להוראות הדרג המדיני. אבל ראש המטה הכללי רב אלוף אביב כוכבי הוא שמכתיב את הודעות צה"ל ומורה לפרסמן.
זו פעם שנייה תוך קצת למעלה מחודש שהרמטכ"ל מעביר כוחות גדולים לגבול רצועת עזה, רק כדי להורות תוך כמה ימים על החזרתם לבסיסיהם.
הפעם הראשונה הייתה בשבוע האחרון של חודש מרס, כאשר לצורך ריכוז כוחות מסביב לרצועה אפילו הוכרז על גיוס מילואים חלקי.  
הפעם השנייה הייתה השבוע כאשר חטיבות מס' 7 ו'גולני' הועברו לגבול הרצועה. אפשר וצריך להניח, כי בצה"ל קיימת כבר מערכת משומנת היטב המתחמה בהעברת כוחות לרצועה, בדרך כלל בלי מערכות הנשק והלחימה שלהן,  והחזרתן המהירה משם תוך זמן קצר.  מאחר והתוצאה של מהלכים כאלה כבר ידועה מראש, אפילו לחמאס ולג'יהאד האיסלמי,  אולי מוטב לחסוך את הכספים האלה למטרות אחרות.

תושבי ישראל היו כבר צריכים להתרגל מזמן לרעיון, כי בנימין נתניהו שואף ורוצה להקים ברצועת עזה מדינה פלסטינית בהנהגת החמאס, וזאת במטרה להגיע למיטוט סופי של שלטונו המתפורר של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.  מהלך כזה מתאים לא רק לנתניהו, אלא גם ליועציו ועוזריו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ג'ראלד קושנר וג'ייסון גרינבלט, העומלים בוושינגטון על הניסוחים האחרונים של 'תוכנית המאה' שלהם. זהו גם מהלך נוח למצרים ולנשיאה פאתח אל-סיסי.   


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות