המערכת האמריקנית לשיגור הרקטות לטווח ארוך 'הימרס' HIMARS פוגעת קשה בצבא הרוסי באוקראינה, אולם היא לא תכריע את המלחמה

מערכת שיגור הרקטות לטווח ארוך 'הימרס' U.S. HIMARS long-range rocket systems, המסופקת על ידי ארצות הברית לצבא אוקראינה עוצרת, לפי שעה, את התקדמות הכוחות הרוסיים במלחמה באוקראינה וגורמת להם אבדות כבדות. 
מתחילת חודש יולי המערכת הזו פגעה ב-100 מטרות אסטרטגיות רוסיות שכללו מפקדות, מאגרי תחמושת, וגורמות לכוחות הרוסיים מאות נפגעים ליום. עצם העובדה ששר ההגנה  הרוסי סרגיי שוייגו הורה השבוע לכוחות הרוסיים להתרכז בהשמדת מערכת שיגור הרקטות מצביעה על הנזקים והאבדות שהיא גורמת לרוסים.
אולם השמדת המערכות האלה אינן משימה כה פשוטה.
לצבא הרוסי אין כלי ארטילריה מדויקים שיכולים לפגוע במערכות האמריקניות-אוקראיניות. ניסיונות רוסיים לשתק מערכות אלה באמצעות מלחמת סייבר שתשבש את מערכות הניווט שלהן ה-GPS נכשלו עד עתה. גם מקורות צבאיים בפנטגון בוושינגטון ובקייב הכחישו טענות רוסיות השבוע כי הם הצליחו לפגוע ולשתק ארבע מערכות 'הירמס' מתוך 12 מערכות שהאמריקנים העבירו לאוקראינה.
מעודד מהאפקט שמערכות אלה גורמות מתרכז הצבא האוקראיני עתה בניסיון לשחרר מידי הצבא הרוסי את העיר חרסון Kherson. אם הצבא האוקראיני יצליח במשימה זו הוא יוכל להשתלט על שני הגשרים שעל נהר דניפרו  Dnipro River דבר שייפתח לפניו את הדרך לים השחור ועיר הנמל אודסה שהצבא הרוסי מנסה להשתלט עליה.
אחת הבעיות העיקריות בשימוש במערכת שיגור הרקטות היא  מה היא היכולת האמריקנית לספק מספר גדול של רקטות וחלקי חילוף למערכות האלה?
ראש המטות המזויינים האמריקנים הגנרל מרק מיילי Gen. Mark Milley אמר השבוע, 'כי הבעיה שתהייה היא ( באספקת ) התחמושת ובקצב ההתחמשות', The issue will become ammunition and the consumption rates. 'אנחנו בוחנים זאת בזהירות גדולה על בסיס יומי'. 'בינתיים אנחנו חושבים שאנחנו בסדר עם זה', We are looking at all of that very, very carefully on a day-to-day basis. … We think we’re OK right now.
מדבריו של מיילי עולה החשש שאספקה גדולה של רקטות וחלקי חילוף  עלול לפגוע במלאים של הצבא האמריקני.
האמריקנים נמנעו עד עכשיו מלשלוח לאוקראינה למרות לחץ מקייב, רקטות ארוכות טווח longer-range ATACMS rockets המסוגלות לפגוע במטרות בתוך רוסיה עצמה.
שר החוץ הרוסי סרגיי לברורב אמר השבוע כי 'רוסיה תהייה נאלצת לכבוש טריטוריה אוקראינית נוספת באם המערב ימשיך לספק לאוקראינה מערכות נשק כמו מערכת 'הירמס', Russia would be forced to take more territory in Ukraine if the West continued providing it with weapons, such as the HIMARS.
כמו כל מערכת נשק גם למערכת שיגור הרקטות לטווח ארוך 'הימרס' יש חסרונות. המערכת איננה יעילה מול סוללות ארטילריה מתניעות ומול כוחות של חיל רגלים. לכן ישנם גנרלים אמריקנים הסבורים כי בעוד הפגיעות במרכזי פיקוד רוסיים הן מרשימות המערכת לא תכריע את המלחמה. לדעתם בעתיד היא תיצור מצב של תיקו בין שני הצבאות.  

Print Friendly, PDF & Email