המפציצים הרוסיים קרבו את הפצצותיהם לגבול ישראל


(שליחו של ראש הממשלה נתניהו למוסקבה, ד''ר דורי גולד)
לאחר כמה שעות של הפסקה, ביום ד' 17.2, בהפצצות הרוסיות על מוצבי המורדים הסוריים בדרום סוריה, חודשו ההפצצות אחה''צ, כאשר המפציצים הרוסיים קרבו את הפצצותיהם לגבול ישראל בכ-2 עד 1 ק''מ נוספים. עד עכשיו הפציצו הרוסים במרחק של כ-7 עד 6 ק''מ מישראל, ביום ד' ההפצצות התקרבו למרחק של 5 עד 4 ק''מ.
עד שעות הערב לא התקבל בירושלים דיווח עם מי בדיוק בצמרת הרוסית נפגש  ביום ד' במוסקבה  מנכ"ל משרד החוץ הד"ר דורי גולד, שנשלח לבירה הרוסית כשליחו המיוחד של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואיזה תשובות, אם בכלל הוא קיבל מהרוסים לאחר שהעביר אליהם את דאגת ממשלת ישראל מהמצב המתהווה בדרום סוריה מול הגבול גם ישראל.   
גם גורמים מדיניים וצבאיים ישראליים שעד עתה נטו להקל ראש במהלכים הרוסיים בדרום סוריה וניסו לשדר אותות הרגעה, הודו כי המצב הצבאי לאורך הגבול בין סוריה לרמת הגולן מחריף,  
הרוסים הטילו איפול על ביקורו של דורי גולד, בעיקר משום שבמוסקבה מבקר בימים אלה שר ההגנה האיראני הגנרל חוסיין דהגן Gen. Hossein Dehghan בראש משלחת צבאית איראנית גדולה, לדון בהידוק היחסים הצבאיים בין טהרן למוסקבה. 
הגנרל האיראני התקבל גם על ידי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וגם על ידי שר ההגנה הרוסי הגנרל סרגיי שויגו, והרוסים אינם רוצים שיתפרסם כי באותו זמן שוהה בבירה הרוסית שליח ישראלי רם דרג המבקש לדון במצב בסוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי נראה שבמשך יום ד' התגלו חילוקי דעות חריפים בין הרוסים לאורחים  האיראניים שלהם.
טכס מסירת הסוללה הראשונה של טילי הנ''מ הרוסיים מדגם S-300, שהיה צריך להתקיים ביום ה' 18.2, בבסיס הצי הרוסי בים הכספי בעיר הנמל אסטרחן Astrakhan, בנוכחות שרי ההגנה  של שתי המדינות בוטל ברגע האחרון.
מקור בכיר במשרד ההגנה הרוסי אמר בלילה, כי  התחלת המשלוח לא תתקיים, בגלל שהאיראנים לא שלמו את המחיר שננקב בהסכם לאספקת הטילים. The beginning of deliveries of the first consignment of Favorit missile systems cannot take place since the Iranian side has not paid the price enshrined in the contract .
אין ספק, כי המדובר בהתבטאות רוסית מאוד לא ידידותית שנועדה לפגוע באיראנים.
קודם לכן, ביום ד' 17.2 לפנות בוקר דיווחו המקורות של תיקדבקה את הפרטים הבלעדיים הבאים:
לאחר שההפצצות הכבדות של חיל האוויר הרוסי התקרבו, ביום ג' 16.2, למרחק של כ-6 ק''מ מגבול ישראל-סוריה, ולאחר שקיבל דיווחים על התגברות זרם הפליטים הסוריים לכיוון מעבר עין זיוון (מעבר קוניטרה), החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו, מיד עם שובו מברלין, לשלוח היום, יום ד' 17.2 לפנות בוקר, שליח מיוחד אישי שלו למוסקבה. 
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי המודבר בד''ר דורי גולד מנכ''ל משרד  החוץ הישראלי, שהוא אחד האנשים הבודדים שנתניהו עוד סומך עליהם.  עדיין לא ברור  עם מי בדיוק ד''ר גולד ייפגש במוסקבה, אולם ההנחה היא, כי המדובר בדרג גבוה של מקבלי ההחלטות הרוסיים לגבי  המלחמה הרוסית בסוריה.
עצם העובדה שנתניהו שולח למוסקבה דיפלומט ולא איש צבא או מודיעין, מצביעה על כך כי נתניהו חולק על ההערכות הצבאיות שהוא מקבל לגבי המתרחש בשטח.
הדאגה של ראש הממשלה גברה לאחר שהמדווחים שהתקבלו מהשטח עולה, כי חיל האוויר הרוסי הרחיב ביום ג' את הפצצותיו הכבדות מאזור דרעא לאזור קוניטרה  במטרה לעזור לדוויזיה מס' 7 הסורית להדוף את המורדים הסוריים מזרחה כדי שלא יגיעו לגבול ישראל  ויחפשו שם מקלט.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי 12 מתוך 15 המטרות שחיל האוויר הרוסי הפציץ ביום ג' מול גבול ישראל הם מטרות חדשות של המורדים הסוריים שאף פעם לא הותקפו קודם לכן, כולל על ידי הצבא הסורי.  הצבא הסורי אפילו לא הפגיז אף פעם מוצבים אלה של המורדים.
מקורות צבאיים העוקבים אחר מהלך המלחמה  אמרו בלילה, כי אין ספק שהרוסים נמצאים עתה בעיצומו של מהלך למוטט את כל מערך המורדים הסוריים הפרוסים ליד גבול סוריה עם ישראל, מהלך דומה לזה שהרוסים מנהלים בצפון סוריה ליד חאלב.
המקורות שלנו מוסרים, כי הדאגה בישראל התגברה גם לאור העובדה שבמקביל להפצצות הרוסיות האלה, החלו גורמים סוריים לאיים על ירדן לבל תעז לאפשר לכוחות קרקע ואוויר סעודיים להשתמש בשטחה כדי לתקוף במזרח ודרום סוריה.
האיומים הסורים החלו לאחר שכוחות ירדניים תפסו ביום ג' את כל נקודות הגבול בין שתי המדינות שהוחזקו על ידי המורדים הסוריים.
הירדניים השתלטו על נקודות אלה במטרה לנסות ולפקח על המתרחש  בגבולם ובניסיון לעצור את  זרם הפליטים הסוריים המבקשים לעבור לירדן. הרוסים והסורים פרשו תנועות צבאיות ירדניות אלה כהכנה  לקראת התערבותם של כוחות צבא ירדניים וסעודיים במלחמה בדרום סוריה.
מקורות צבאיים מערביים דיווחו על תנועה של ערה מאוד, במשך יום ג', של מטוסים רוסיים וישראליים מעל אזורי הקרבות בדרום בסוריה.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות