המפקד היוצא של חיל האוויר האלוף אליעזר שקדי: כל הפעולות של חיל האוויר ברצועה נתקלות באש נ"מ של החמס. אנו נערכים לקראת התקפות של אל קעידה.

תיקדבקה מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף אליעזר שקדי, הביא בשבת 17.5, פרטים חדשים לא ידועים על יכולות החמס לפגוע במטוסי ומסוקי חיל האוויר הפועלים ברצועת עזה. שקדי אמר כי לחמס יש טילים ותותחים מכל הסוגים כולל נגד מטוסים, בערך כמו לחיזבאללה. הוא הדגיש, כי בין חמס וחיזבאללה קיים חיבור אמיתי ומבצעי ביניהם. עד עכשיו, אמר שקדי, המטוסים שלנו לא נפגעו בצורה קריטית, אבל צריך לציין כי כל פעם שאנו פועלים ברצועה אנחנו פועלים תחת אש. לדעתו, אין ספק כי בשנים הקרובות בעת לחימה, האוכלוסייה בעורף תספוג מכה קשה מטילים מסוגים שונים, מאיראן, מסוריה, חיזבאללה, וחמס. אנו נערכים גם לקראת מתקפות של אל קעידה, גם באוויר וגם בקרקע.
אי אפשר לעצום את העיניים מול האיום האיראני. האיומים והדיבורים שלהם מאוד מדויקים.
שקדי הדגיש כי אין שום נושא משמעותי שאין לו פתרון מבצעי.
השר לביטחון הפנים אבי דיכטר אמר בשבת 17.5, כי אסור שתהייה ישות טרור פלסטינית בינינו לבין מצרים. לפני שמגיעים לאיזה שהוא הסדר עם החמס, הדגיש דיכטר, צריך לחדש את כוח ההרתעה שלנו כלפיהם ולבלום את הברחות הנשק. היום אנחנו לא מצליחים להרתיע אותם. מספר הטילים והגראדים שנורו עד כה על מטרות בישראל מאז תחיל השנה, הוא יותר מכל מספר הטילים שנורו ב-2007. לא יתכן שנהייה כמו ברווזים במטווח.

בניגוד לשתי דעות אלה, פרסמו ביום ו' 16.5, 4 אנשי צבא, מודיעין, ופוליטיקאים בכירים לשעבר, מכתב שכתבו אל ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון אהוד ברק, ובו קראו להם שלא לצאת לפעולה צבאית נגד החמס ברצועת עזה, ולהגיע אתו באמצעות מצרים להסכם על הפסקת אש לטווח ארוך. על המכתב חתמו: הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק. ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי. תת-אלוף (במיל.) שמואל זכאי, לשעבר מפקד אוגדת עזה, וח"כ יוסי ביילין, לשעבר מנהיג מר"צ. ה-4 כתבו,כי אסור לצאת לפעולה בגלל החשש שצה"ל יספוג אבדות כבדות. לדעתם, פעולה כזו איננה יכולה להביא להתמוטטות שלטון החמס ברצועה, וגם אם דבר כזה יקרה, אין זה רצוי כי אבו מאזן והרשות הפלסטינית, יחזרו לשלוט ברצועה באמצעות כידוני צה"ל.

Print Friendly, PDF & Email