המצב בגולן הסורי תלוי בהחלטת ישראל להתערב או לא. לעצור את הצבא הסורי או להפקיר את המורדים

המפתח למצב הצבאי בגולן הסורי בדרום סוריה, והשאלה מי ישלוט בשטח זה, הגובל בישראל, תלוי בהחלטת ישראל וצה''ל באם להתערב ולעצור את המתקפה של הצבא הסורי נגד המורדים, או לתת לה להתגלגל הלאה.
כל הצדדים המעורבים בלחימה הישירה, כלומר צבא סוריה, והמורדים הסוריים, יודעים כי בסדר הכוחות ונפח האש הנוכחי שישנו בידי הצבא הסורי, אין למורדים שום סיכוי להחזיק מעמד וזו רק שאלה של זמן עד שהמורדים יצטרכו או לברוח, או להיכנע.
בהתפתחות כזו, יחזירו לעצמם צבא סוריה, ונשיא סוריה בשאר אסד, את השליטה על אזור גבול סוריה-ישראל.
ישראל וצה''ל יכולים להתערב כדי למנוע זאת.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי אין צורך לשם כך בהתערבות צבאית ישירה ישראלית בשטח, אלא באיום ישראלי להתערב בכוח אש, באם הכוחות הסוריים ייכנסו לאזור ההפרדה ברמת הגולן בו השליטה למעשה נמצאת בידי כוחות יוניפי''ל. המדובר ברצועה ברוחב של כעשרה קילומטרים, שעל גבולותיה מותר לכל צד להחזיק כ-75 טנקים, ו-6000 חיילים, עליהם אסור להיכנס לתוכה. במילים אחרות, לסורים אסור להכניס לאזור זה לא טנקים, נושאי גייסות וארטילריה.
מבלי שהם יעשו זאת, כוחות הצבא הסורי אינם יכולים להתקדם לעבר העיירות והכפרים המקיפים את קונייטרה. בינתיים הסורים מקפידים שכוחותיהם לא יחצו את קו ההפרדה.
הם יודעים, כי ברגע שהטנק הסורי יחצה את הקו,  ישראל וצה''ל יכולים להתערב על ידי פנייה לאו''ם או על ידי פתיחה באש מתוך שטח ישראל.
עד עתה צה''ל לא התערב כאשר טנקים או כוח מרגמות סורי חצה לזמן קצר את קו ההפרדה  ולאחר מכן חזר לעומק השטח הסורי. 
אולם במוקדם או מאוחר, יכול להיווצר בשטח מצב, בו הסורים יבצעו פעולת הסחה, או שבעזרת החשיכה הם יכניסו במהלך מהיר אחד כוחות גדולים שריכזו כבר בדרום סוריה לתוך אזור ההפרדה, ואז לפני ישראל וצה''ל תעמודנה שתי  ברירות:
1. להתערב במכת אש, כדי להרחיק משם את הכוחות הסוריים לתוך עומק השטח הסורי.
רבים בסוריה ובלבנון, רואים בתרגיל המקיף שצה''ל ערך בגולן ביום ד' 9.10, איתות ישראלי שהיא מוכנה להפעיל מכת אש גדולה כדי למנוע התפתחות כזו.
לפי מקורות בלבנון, הפעיל צה''ל מכת אש מתותחים כבדים בקוטר של 155 מ''מ באזור חוות שבעא, טנקים, כלי רכב משוריינים, מסוקים ומלטים רבים. מכת אש כזו יכולה לאותת לצבא הסורי שעליו להפסיק את התקדמותו.
2. ישראל וצה''ל יכולים שלא לבצע שום ירי או תזוזה. במצב כזה, לא רק שישראל וצה''ל מכריזים למעשה בפומבי כי הם תומכים במהלכיו של נשיא סוריה אסד וצבאו, אלא  שגורלם של המורדים הסורים בגולן הסורי נחתך.
בישראל בה מוטל איפול כמעט מוחלט על מה שמתרחש ברמת הגולן הסורית, ותשומת לב דעת הקהל מגלה התעניינות מוגבלת בלבד במתרחש שם מתעוררת רק כאשר פגז אחד או שניים סוריים מתפוצצים בשטח רמת הגולן הישראלית, שני חיילים נפצעים קל, וצה''ל משיב בירי של טיל 'תמוז' אחד, כפי שהתרחש ביום ד', הרוב, מלבד היישובים הישראלים שלאורך הגבול עם סוריה, איננו יודע, כי המצב יכול להתהפך בכל רגע.   

 

Print Friendly, PDF & Email