המצב בדרום סוריה: נכשל מו"מ רוסי-ישראלי. מפקדות איראניות פועלות בדרום. חיל האוויר הסורי מפציץ את המורדים

המו"מ החשאי שהתנהל בימים האחרונים בין רוסיה וישראל, בו ניסתה מוסקבה לשכנע את ישראל ואת צה"ל שלא להתערב במתקפה שהצבא הסורי מנהל החל מיום ד' 20.6 באזורי דרעא וקונטרה הגובלים עם ירדן ועם רמת הגולן-נכשל. כך מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה.
ישראל לא הסכימה להצעה הרוסית שבמרכזה עמדה העמדה כי צבא סוריה הוא שיתפוש את אזורי הגבול עם רמת הגולן ועם ירדן, ואילו כוחות המורדים באזורים אלה שיהפכו לחלק מהצבא הסורי, ישלטו למעשה באזורים.
למעשה מה שהרוסים הציעו לישראל הוא לחזור בקונטרה ובדרעא למה שישראל הסכימה לפני שבעה חודשים, בדצמבר 2017, כאשר הושג הסכם בין הצבא הסורי והמורדים הסוריים במובלעת בית ג'ינן Beit Jinn הנמצאת מול מוצבי צה"ל בהר החמון לפיו המורדים הסוריים יישארו במקום אבל השליטה המעשית במובלעת תהייה בידי הסוריים.
אחת הסיבות העיקריות מדוע ישראל איננה מסכימה עכשיו להצעות הרוסיות היא העובדה שבסוף חודש מאי ותחילת חודש יוני כוחות של חיזבאללה שמוצבים בכפר חאדר בבית ג'ינן קיבלו מדים של קצינים וחיילים של הדוויזיה מס' 4 של צבא סוריה, ומוצגים על ידי הרוסים, כאילו מדובר בחיילים סוריים.
מצבים דומים לאלה שהיו בתחילת השנה חוזרים על עצמם עכשיו בדרום סוריה באזורי דרעא וקונטרה.
חיילים של חיזבאללה ושל מליציות שיעיות פרו-איראניות מקבלים בימים האחרונים שוב מדים של הצבא הסורי, ובכך הופכים להיות חלק מהכוחות הצבא הסורי המוצבים באזורים אלה. המטרה לתמוך בנרטיב של מכונות התעמולה הרוסיות והסוריות אשר מדברות על נסיגה של כוחות חיזבאללה מאזורי הגבול עם ישראל ועם ירדן.
ידיעות אלה אינן נכונות!
מכונות התעמולה הרוסיות והסוריות אינן מזכירות את הכוחות האיראנים מאחר ומבחינתם אין כוחות צבאיים איראניים בדרום סוריה. יש מפקדות איראניות, אבל לא כוחות!
סיבה עיקרית נוספת היא שטף הדיבורים הבלתי פוסקים בימים האחרונים של שגריר רוסיה בביירות  אלכסנדר זאסיפקין  Alexander Zasypkin החוזר ואומר בימים האחרונים, גם בכלי התקשרות של חיזבאללה, 'כי צבא סוריה, בתמיכה של רוסיה, כובש את האדמה בדרום, ומחזיר אליה את השלטון של המדינה הסורית.' We say that the Syrian army now, with support from Russian forces, is recovering its land in the south and restoring the authority of the Syrian state.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי השאלה שירושלים הציגה למוסקבה  בעקבות התבטאויות אלה, האם הצבא הסורי עליו השגריר הרוסי בביירות מדבר כולל את הקצינים והחיילים האיראנים ואלה של החיזבאללה המחופשים כחיילים סוריים, לא זכתה לתשובה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי ישראל וצה"ל מתואמים בעמדות אלה עם ממשל הנשיא דונלד טראמפ בוושינגטון, שעוקב אחר המתרחש בדרום סוריה, בתשומת לב לא פחותה מישראל.
כפי שהרוסים ניסו להשיג את הפסקת התמיכה הישראלית במורדים הסוריים באזור קונטרה, כך הרוסים רוצים להשיג את הפסקת התמיכה האמריקנית בכוחות 'צבא סוריה החופשית' SFA השולטים באזור דרעא ליד גבול סוריה-ירדן. מהלך כזה יביא גם לנסיגת הכוחות האמריקנים מהבסיס העיקרי של כוחותיהם במזרח-דרום סוריה-אל טאנף Al-Tanf, הנמצא בנקודה  בה גבולות סוריה-ירדן-עיראק נפגשים.
ממשל הנשיא טראמפ פרסם, ביום חמישי 21.6, אזהרה חמורה גם לרוסיה וגם לסוריה, שההתקפות של צבא סוריה בדרום תבאנה לתוצאות חמורות “serious repercussions”, כיוון שארצות הברית רואה בהתקפה של הצבא הסורי הפרה של ההסכמים לגבי סוריה שהושגו בפגישה שנערכה באוגוסט 2017 בגרמניה בין הנשיאים טראמפ ופוטין.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי תוצאה מעמדות אלה של ארצות הברית ושל ישראל, אין יותר התקדמות של יחידות הצבא הסוריות ולא באזור קונטרה ולא באזור דרעא.  יש הפגזות, יש הפצצות סוריות מהאוויר מצומצמות מאוד בהיקפן, בהם מעורבים לא יותר מאשר שניים עד שלושה מסוקי תקיפה.
השאלה היא כמובן מה יתרחש באם הצבא הסורי שריכז באזורי קונטרה ודרעא למעלה ממחצית כוחותיו הקרביים יפתח בכל עוצמת כוחותיו בהתקפה הכללית עליה הוא מדבר כל הזמן.
ואם אכן מתקפה כזו תתרחש, מה תהיינה התגובות הצבאיות האמריקניות והישראליות אליהן.    

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “המצב בדרום סוריה: נכשל מו"מ רוסי-ישראלי. מפקדות איראניות פועלות בדרום. חיל האוויר הסורי מפציץ את המורדים

 • יונ 23, 2018 @ 0:13 at 0:13
  Permalink

  תיאור מדוייק על המצב בצפון!! זה נפיץ בטירוף ויכול להתפרץ בכל רגע…וכולם יהיו מעורבים, הזוי כמו שכתוב בתורה!!!

  • יונ 23, 2018 @ 16:02 at 16:02
   Permalink

   תפסיק פאניקה. אנחנו במצב מלחמה מתמדת וזה פלא שעוד לא נמשכנו עד עכשיו למלחמה זאת.
   אינטרס שלנו ברור וכי בן אדם סתם צופה יכול להגיד אותו שסוריה כבר לעולם לא תחזור למצב הקודם אלא במקומה יהיו כמה רשויות אבנות אחד לשני.
   לא לתת "סורים" להשתלת על דרום אינטרס שלנו חיוני ולא רואה בזה זכות שלנו נחות מזכות טורקית לחבוש 22% משטח סורי כביכול לשם הגנה סונים מידי שיים באזור אידליב.
   מצב שלנו עכשיו טוב ביותר כשלצידנו במאו הכוח מעצמה.

 • יונ 23, 2018 @ 15:53 at 15:53
  Permalink

  אני כל הזמו תוהה. איך יכולתם כל הזמן להאמין לרוסים? אני שגרתי שם 30שנים לא מתפלא למתרכש כי זה כל כך טיפוסי עבורם. לעשות תקסיס עם שינוי תלבושת זה טריק שהם השתמשו לא פעם ולא פעמיים.
  רוסים כל הזמן מבתיחים משהוא ומפירים את זה ואתם חכמים ממשיכים לדבר איתם. רוסים עושקים בבלוף. כח שלהם עכשיו בירידה מתמדת. זה הזמן ללחוץ עליהם. ואתם במקום זה מדברים וחוזרים על בולשיט שרוסים החליפו צד ועכשיו רוצים להיות בצד ישראלי!!! לא היה ולא נברא. לעולם רוסים לא יהיו בצד יהודי ישראלי. תשכחו מזה. רוסים מבינים רק כח ולחץ מתמדת וכמו כולם במצב כזה מתחילים לקשקש כדי להרוויח זמן ותוו לא.

 • יונ 24, 2018 @ 8:28 at 8:28
  Permalink

  נראה סוג של פיתוי למרות שיודעים מה הולך להיות אז מלחמה בוודאי שהולכת לפרוץ בצפון

 • יונ 27, 2018 @ 12:11 at 12:11
  Permalink

  הרוסים מושקעים באסד מעל הראש, משאבים נשפכים בכל יום שעובר.. וזה לא שהכלכלה הרוסית חזקה..
  הם חייבים להזהר מקיפאון והתבוססות בבוץ.
  לישראל יש שני דברים- כפתור שהורג את אסד, וזמן לעמוד מהצד ולראות את הדם של כולם מוקז.
  רוסיה חייבת את ישראל גם בגלל היכולות שלה, וגם בגלל שישראל מסוגלת לחשק את ארה"ב.
  במשחק הפוקר הזה לישראל יש את הקלפים הכי טובים.
  פוטין מתמהמהה בהחלטה- לבלף או לחכות לסיבוב הבא- בו יהייה עליו להשוות מול האירנים.
  צריך להמנע מליפול למלכודת שאיראן טומנת לנו בעזה, ולחזק את הדיאלוג עם סעודייה כדי ללחוץ
  על איראן בתימן

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות