המצב הפוליטי ערב יום העצמאות ה-74. לא רק דרישות רע"ם יפילו את ממשלת בנט. גם החלטתו המסתמנת של נתניהו ללכת לעסקת טיעון ולא ללשכת ראש הממשלה הבא

הלבטים של מפלגת רע"ם בראשות מנסור עבאס מתי לקפוץ מעגלת ממשל בנט-לפיד, האם מיד עכשיו או בעוד כמה שבועות, איננה הנושא היחיד בגללו הממשלה הנוכחית עומדת ליפול. 
גם הלבטים של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו באם להגיע לעסקת טיעון עם הפרקליטות במשפטו תמורת הבטחתו שלא לחזור לחיים הפוליטיים, עומדת במרכז הסיבות שיביאו להפלת הממשלה הנוכחית בקרוב.
מקורות בסביבת נתניהו אומרים, כי למעשה כבר נפלה החלטה אצלו ללכת לעסקת טיעון במשפטו, וכי הוא רק מחכה להזדמנות הנוחה הקרובה ביותר.
לדעת המקורות האלה ההזדמנות תהייה מועד סיום עדותו של עד המדינה  שלמה פילבר , מי שהיה מנכ"ל משרד התקשרות במשפט.
כבר עכשיו ברור מעדות זו, כי הפרקליטות לא קיבלה ממנה את אשר ביקשה מהעד הזה, וכי אי אפשר יהיה להרשיע את נתניהו על עסקת שוחד בעוד פילבר ממשיך להכחיש אותה ומתאר אותה כמהלך תקין וחוקי.
לכן ההערכה היא שבסיום עדותו, מיד לאחר יום העצמאות, הפרקליטות תרצה/תסכים להגיע לעסקת טיעון  שתמצא את נתניהו אשם במרמה והפרת אמונים, אולם לא תזכה אותו מכל האישומים הדורשים מאסר.
הפרקליטות מקווה, כי נתניהו יתחייב שלא לחזור לחיים הפוליטיים, אולם נתניהו עדיין לא החליט בנושא זה. מכריו ומקורביו של נתניהו אומרים כי צורת החיים הנוכחית מאוד נוחה לנתניהו ולא תהייה לו בעיה לוותר על חזרה לחיים פוליטיים בתנאי שלא יישאר כתם משפטי עליו.
המקורות ממשיכים ואומרים, כי ב'ליכוד' כבר השלימו עם העובדה כי נתניהו לא יחזור לחיים הפוליטיים וכי הוא לא יוביל את המפלגה בבחירות הכלליות הבאות.
התוצאה של הבנה זו היא שכל ראשי 'הליכוד' עסוקים בעריכת סקרים, כמעט יומיים על מצב התמיכה של חברי ה'ליכוד' בהם, במקרה של עריכת פריימריז.
לפי המידע המצוי בידי המקורות של תיקדבקה, עד עתה מוביל במשאלים מי שהיה ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. ברקת מקבל בכל המשאלים תמיכה של כ-33 אחוז מחברי הליכוד בעוד שאר המועמדים, כולל ישראל כץ מי שהיה שר האוצר, מקבלים תמיכה של פחות מ-10 אחוזים.
זו הסיבה מדוע הליכוד ייעשה מאמץ עם כינוס הכנסת להעביר במהירות את החוק האוסר על מועמד מטעם מפלגה כלשהי להשתמש בכספיו הפרטיים לשם מימון מערכת הבחירות שלו.
צריך לשים לב, כי אם חוק כזה יתקבל הוא יפעל לא רק נגד ניר ברקת, אלא גם כלפי ח"כ יולי אדלשטיין, וראש הממשלה נפתלי בנט.
זירה אחרת בה רוב הפוליטיקאים הישראלים הנערכים להתמודדות זו עוסקים היא התמיכה האמריקנית בהם. פעילות זו שרובה מוסתרת מעיני הציבור הישראלי. זו נחשבת כגורם מכריע בבחירות הכלליות הבאות.  

Print Friendly, PDF & Email