המצרים הכניסו עוד 3,000 חיילים לצפון סיני. מספר החיילים המצריים בסיני-4,000

מבלי לשאול איש, או מבלי לקיים דיון רציני בתוצאות של פירוק חוזה השלום עם מצרים, התירו השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק ביום ב' 14.2, להכניס לתוך צפון סיני חטיבה וחצי של חיל רגלים ממוכן, על הכוחות המסייעים שלו, כולל ארטילריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי המודבר בכ-3,000 חיילים של הדיוויזיה הממוכנת המצרית מס' 18. בכך הגיע מספר החיילים המצרים שישראל התירה להיכנס לסיני מאז התחלת המהומות במצרים בשבוע האחרון של ינואר ל-4,000. קודם לכן הסכימה ישראל בתחילת פברואר להכניס לסיני 2 גדודים של הצבא המצרי המונים כ-1,000 חייל, כדי להגן על שארם-א-שייח' ועל רצועת בתי המלונות וכפרי הנופש במזרח סיני, למרות שהיום ברור כי לא נשקפה להם סכנה.
קצינים בכירים בצה''ל אומרים, כי בכך הביאו ראש הממשלה ושר הביטחון לידי התמוטטות סופית של החלק הצבאי של הסכם השלום עם מצרים. המצרים לא התחייבו לשום תאריך, או הגדרת מצב בהם יוציאו את הכוחות האלה בחזרה מסיני ויחזירו אותם למצרים. כמו כן ישראל לא דרשה להטיל שום מגבלות על התנועות המבצעיות של הכוח הזה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים,כי לדרגי הפיקוד בצה''ל ברור עתה, כי מה שלא תהיינה ההתפתחויות הפוליטית והצבאיות הבאות במצרים, כבר עתה ברור כי קהיר לא תחזיר יותר כוחות צבאיים אלה מסיני, וכי נוכחותם שם הפכה מהשבוע להיות קבועה. כן מציינים המקורות שלו, כי לצה''ל ולפיקוד דרום, אין בצד הישראלי של הגבול עם מצרים כוחות צבאיים היכולים לעמוד מול הכוח המצרי הזה במקרה של התדרדרות פתאומית במצב במצרים.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים כי הכוח המצרי התפרס לאורך כביש החוף הראשי בסיני המוביל מאל עריש בצפון סיני לקנטרה הנמצא בגדה המזרחית של תעלת סואץ. יחידות אחרות השתלטו על ציר פילדלפי. כמו כן השתלטו הכוחות הצבאיים המצריים על כל תחנות המשטרה המצריות ברפיח, אל-עריש, ושייח' זוויד, שהותקפו והועלו באש על ידי הבדואים ולוחמי החמס שחדרו לתוך צפון סיני. קצינים מצריים שנפגשו עם ראש שבטי הבדואים באזור הזהירו אותם כי החיילים המצריים קבלו הוראה לירות מיד בכל מי שייראה להם כמפר את הסדר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי כבר ביום ד' 16.2, כאשר איראן הודיעה כי שתי אוניות מלחמה שלה עומדות לעבור בפעם הראשונה ב-30 השנה האחרונות את תעלת סואץ בדרכן לים התיכון ולנמלים הצבאיים הסוריים, אפשר היה לראות את הטעות הטקטית-הצבאית-מדינית שנתניהו וברק עשו, כאשר הם הסכימו לכניסת הכוח הצבאי המצרי לסיני מבלי לקבוע מגבלות לפעולתו, או למשך שהייתו.  כל הפניות הישראלית לכת הצבאית בקהיר, גם כאלה שנעשו דרך וושינגטון , שמצרים תעכב את כניסת אוניות המלחמה האיראניות לתעלת סואץ, נענו במשיכת כתפיים, ומה שגרוע יותר בשתיקה ובהתעלמות מצרית מוחלטת מהפניות הישראליות.
לקראת סוף השבוע גם התברר בירושלים, כי טענת המצרים כי הם צריכים להכניס כוחות צבאיים מצריים לסיני כדי להגן על צינור הגז לישראל ולירדן הייתה טענת שווא. עתה מתברר, כי בשלב זה אין בכוונת המצרים לחדש את אספקת הגז לישראל. ישראל אפילו לא התנתה את כניסת הכוחות המצריים לסיני בחידוש אספקת הגז המצרי לישראל.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות