המקורות האיראניים של תיקדבקה: המשלחת האיראנית קבלה הוראה מטהרן להפסיק את שיחות הגרעין ולחזור הביתה

מיוחד ובלעדי למקורות האיראניים של תיקדבקה: המשלחת האיראנית לשיחות הגרעין עם ארה"ב קיבלה, ביום ו' 21.3, הוראה להפסיק את השיחות, ולחזור מיד לטהרן להתייעצויות. המשלחת  בראשות שר החוץ ג'אווד זריף, וראש הוועדה לאנרגיה גרעינית של איראן עלי אכבר סאלחי, השתמשה בתירוץ של לווית אמו של הנשיא חסן רוחאני, כדי לבצע את ההוראה שהם קבלו.
זמן קצר לפני כן דיווחו המקורות שלנו: 
המשלחת האיראנית לשיחות הגרעין עם ארה''ב בשוויץ, בראשות שר החוץ ג'אווד זריף, וראש הוועדה לאנרגיה גרעינית של איראן עלי אכבר סאלחי, ארזה ביום שישי 20.3,  את מזוודותיה בבית המלון בו שהתה בלוזאן Lausanne, ועומדת לחזור לטהרן, מבלי שהושגה פריצת דרך בשיחות.
הנימוק הרשמי המוזר של מקור איראני שסירב להזדהות הוא, כי אמו בת ה-90 של נשיא איראן חסן רוחאני מתה ביום ו', וכי כל חברי המשלחת נוסעים להשתתף בהלוויה. אחיו של הנשיא רוחאני חוסיין פריידון  Hossein Fereydoun, יצא עוד קודם לכן בדרכו לטהרן. המקור האיראני אמר, כי המשלחת תחזור להמשך השיחות  בשבוע הבא, אולם הוא לא נקב בתאריך מדויק של חזרת המשלחת וחידוש השיחות. מקורות בלוזאן אמרו, כי השיחות יחודשו ביום ד' 25.3.
סימן נוסף למשבר בשיחות היה ביטולה של פגישת מנהיגי המדינות האירופאיות המשתתפות במו''מ, בריטניה, גרמניה, צרפת, והאיחוד האירופאי, שנועדה ליום שישי בבריסל, כדי לקבל דיווח על ההתקדמות בשיחות. ביום ו' בבוקר פורסמו ידיעות בבריסל כי מנהיגי המדינות האירופאיות עומדים לצאת לשוויץ כדי להצטרף למו''מ האמריקני-איראני-ידיעות שרמזו על האפשרות כי המו''מ מתקרב לסיום ולחתימה אפשרית.
עכשיו נמסר, כי במקום פגישת המנהיגים בבריסל, תתקיים, בצרפת בשבת 21.3, פגישת בדרג נמוך יותר של שרי החוץ של המדינות המשתתפות במו"מ הגרעיני עם שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, שיתדרך אותם על המתרחש בשיחות עם איראן.
סגן שר החוץ הרוסי סרגיי רייבאקוב Sergei Ryabkov, שהוא האיש המרכזי בהנהגה הרוסית, העומד מאחורי המשלחת הרוסית בשיחות הגרעיניות, וקובע את מדיניתה של מוסקבה במזרח התיכון אמר ביום ו', 'כי אורכו של ההסכם (הגרעיני), קצב הסרת הסנקציות, והפיקוח הבינלאומי (על התוכנית הגרעינית האיראנית) הן עדיין נקודות מחלוקת'. The length of an agreement, the pace of sanctions relief and international monitoring remain points of contention.
רייבאקוב הוסיף, 'כי כל טיוטא שהיא של ההסכם הסופי לא תופץ (הוא לא ציין בין מי הטיוטא תופץ), בגלל בעיות טכניות לפני המועד שנקבע לסיום המו''מ-30 ביוני'. ציטוט המקור: Any draft of a final agreement wouldn’t be circulated until closer to the June 30 deadline for technical annexes.  רייבאקוב לא פירט על איזה בעיות טכניות מדובר.  
במילים אחרות, לדברי מוסקבה, לא יושג הסכם, באם בכלל, לפני חודש יוני. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות