המקורות הצבאיים והמדיניים של תיקדבקה: עימד מורנייה, מי שהיה המפקד הצבאי העליון של חיזבאללה, ואיש הקשר המרכזי של איראן עם ארגון הטרור הלבנוני, חוסל ביום ג' בלילה 12.2, על ידי פיצוץ מכוניתו באמצעות חומר נפץ, בשכונת תנזים כפר סוסא בדמשק, היכן שהסתתר. תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה 'אל מנאר' הפסיקה את שידוריה הבוקר, יום ד' 13.2, ב-11 בבוקר, והודיעה על חיסולו, של אחד מראשי חיזבאללה. התחנה האשימה את 'המוסד' הישראלי בחיסול. מורניה הוא שעמד מאחורי מהלך פתיחת מלחמת לבנון בקיץ 2006, כאשר ביצע את חטיפתם של חיילי צה"ל אהוד גולדווסר, ואלדד רגב.

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: עדיין מוקדם לקבוע איך ומי חיסל את עימד מורנייה. כגודל ועומק פעולות הטרור שהוא יזם וביצע, החל מ-1981, ב-27 השנים האחרונות, כך התרבו מספר אויביו שניסו להורגו.
אולם צריך לציין, כי דרך חיסולו, דומה מאוד לצורת החיסולים ש'המוסד' הישראלי ביצע, מבלי שלקח על כך אחריות, ב-3 השנים האחרונות בביירות, ובדמשק. חדירה לעומק הרבדים המבצעיים הסודיים ביותר של ארגוני הטרור, וחיסול ראשיהם, באמצעות הטמנת חומרי נפץ במכוניתם.
חיסול כזה, של מפקד צבאי-טרוריסטי ברמה גבוה כזו בלב דמשק, יעורר בוודאי צמרמורת עמוקה , אצל נשיא סוריה באשר אסד, ואצל ראש חיזבאללה חסן נסראללה. הצלחת חיסול כזה תראה להם, כי הדרגים החשאיים ביותר, גם אלה הנוגעים לביטחונם האישי חשופים.
האירוע הזה בא 6 חודשים בלבד, לאחר החדירה הישראלית למתקני הגרעין הסוריים והתקפתם ב-6 לספטמבר 2007, ושעה שחלקים גדולים של המודיעין הסוריים נמצאים תחת חקירה של משפת אסד. ביום שני 11.2, פרסם תיקדבקה בלעדית, כי מפקד יחידה 225 של המודיעין הסורי הגנרל לאביד סאלמה, נעצר.
נוסף לישראל, אסור לשלול את האפשרות כי מורנייה, חוסל על ידי האמריקנים, להם חשבון ארוך מאוד אתו. מורנייה היה הטרוריסט המוסלמי הראשון שפיתח בשנות ה-80 את השיטה של חטיפת בני ערובה מערביים, בלבנון, בייחוד אמריקנים, כאשר את אנשי המודיעין ביניהם הוא היה מסגיר לידי האיראנים. המדובר בקולונל וויליאם באקלי Col. William Francis Buckley, שהוצא להורג בלבנון, כנראה על ידי אנשי משמרות המהפכה האיראנים, ואנשי מגנון הביטחון המיוחד של חיזבאללה, שהיו תחת פיקודו של מורנייה. ב-1988 חטפו אנשיו של מורנייה את קולונל הייגנס Colonel William R Rich Higgins, שהיה ראש השירותים החשאיים האמריקנים בלבנון, הסגירו אותו לאיראן, שם נחקר, עונה והוצא להורג. רבים בקהילת המודיעין הישראלית סבורים, כי אותו תהליך עבר נווט חיל האוויר הישראלי רון ארד.
למרות כל זאת, אי אפשר להוציא מכלל חשבון, כי מורנייה נרצח על ידי מתנגדיו בחיזבאללה, ובראשם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. לנסראללה, יש חשבון ארוך מאוד עם מורנייה. מיד לאחר המלחמה ב-2006, החליטה הצמרת המדינית והצבאית בטהרן, כי נסראללה יימלא רק תפקיד של דמות מנהיג חיצוני של חיזבאללה, ויטפל רק בבעיות פוליטיות פנימיות של לבנון, בעוד שאת שיקום הכוחות הצבאיים של חיזבאללה, והכנתם לסיבוב המלחמה ה-2 עם ישראל, ימלא עימד מורנייה. זו הייתה אחת הסיבות, מדוע מורנייה פעל מדמשק ולא ממפקדה בלבנון, שם הוא לא היה יכול להיות בטוח. לעומת זאת בדמשק, גוננו עליו לא רק מגנוני הביטחון שלו עצמו, אלא גם שירותי המודיעין האיראנים, והסוריים. הצלחת המתנקשים לחדור את כל מעגלי הביטחון האלה שהוקמו מסביבו, היא הצלחה גדולה מאוד למי שתכנן וביצע את ההתנקשות.
הלווייתו של עימד מורנייה, תהייה ביום ה' 14.2 בביירות, וחסן נסראללה הודיע כבר כי הוא ישתתף בלוויה וישא בה את ההספד. 14.2, הוא יום השנה ה-3 להירצחו של ראש ממשלת לבנון לשעבר ראפיק חארירי. המתיחות בלבנון, ולאורך גבול לבנון-ישראל תגיע לשיאים חדשים.

Print Friendly, PDF & Email