המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ישראל העבירה מידע לוושינגטון, קהיר, וניקוסיה, כי בחלקים נסתרים בעומק של מחסני אוניית הנשק האיראנית נמצאים מאחורי לוחות פלדה עבים מולחמים טילי קרקע-קרקע המיועדים לרצועת עזה.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ישראל העבירה מידע לוושינגטון, קהיר, וניקוסיה, כי בחלקים נסתרים בעומק של מחסני אוניית הנשק האיראנית נמצאים מאחורי לוחות פלדה עבים מולחמים טילי קרקע-קרקע המיועדים לרצועת עזה.
בגלל חוסר רצונם של האמריקנים והמצרים, ועכשיו הקפריסאים, לפעול נגד אוניית הנשק האיראנית, הולכת ומסתבכת פרשת אוניית הנשק האיראנית. אם הקפריסאים לא יפרקו את הנשק האיראני ויתירו לאונייה לצאת לנמל לטקיה או לחזור לאיראן, ישראל תצטרך לפעול נגד האונייה ולהשתלט עליה. המדובר בעימות צבאי בין ישראל לאיראן.
המקורות האיראנים של תיקדבקה: איראן מאיימת במשבר מדיני-וכלכלי עם קפריסין באם ניקוסיה לא תאפשר לאונייה ששמה 'איראן הדייט' Iran Hedayt, להמשיך לדרכה מבלי שיערכו בה חיפושים נוספים. אולם על קפריסין מופעלים גם לחצים כבדים מצד גורמים מערביים שלא לתת לאונייה להפליג מחשש כי חיל הים הישראלי ישתלט עליה.
ביום שישי אמר נשיא קפריסין דימטריס קריסטופייאס Demetris Christofias: כי האונייה האיראנית נושאת מטען הנוגד את החלטות האו"ם. הוא סירב לפרט.
בשבת 31.1, נסוג שר החוץ הקפריסאי קיפריאנו Kyprianou מדברים אלה, ואמר כי יש לערוך באוניית הנשק האיראנית חיפוש נוסף. לא ברור אם היא אכן מפרה את החלטות האו"ם.
שרת החוץ, ציפי לבני, התקשרה בשבת לעמיתה הקפריסאי, קיפריאנו, וביקשה ממנו לפעול להחרמת הנשק שנמצא על האונייה האיראנית שהייתה בדרכה לסוריה. לבני אמרה כי העברת הנשק מנוגדת להחלטת מועצת הביטחון 1747. אולם קפריסין, שראתה כי גם ארצות הברית ומצרים, החליטו לא לפעול נגד האונייה, ואפשרו לה להמשיך בדרכה, מהססת לפעול.
דבריו של נשיא קפריסין סותרים את דבריו של ראש המטות המזוינים האמריקנים האדמירל מייק מולן שאמר ביום ג' 27.1, כי ארה"ב עשתה ככל שמתירים לה החוקים הבינלאומיים. ציטוט המקור The United States did as much as we could do legally. מולן התעלם מהחלטת מועצת הביטחון מס' 1747 מ-24 במרס 2007 אוסרת המפורש על איראן לייצא נשק, ומתירה לחברות האו"ם לפעול נגד ייצוא כזה.
בישראל קיוו כי כאן תהייה חזרה על האירוע מלפני 7 שנים, מ-9 לדצמבר 2002, 3 חודשים לפני הפלישה האמריקנית לעיראק כאשר באותו אזור של מפרץ עדן בו נעצרה בשבוע שעבר אוניית הנשק האיראנית, עצרו 2 אוניות מלחמה ספרדיות אוניית נשק צפון קוריאנית. צוותי השתלטות אמריקנים וספרדים עלו על האונייה וערכו בה חיפושים בהם נמצא משלוח של טילי סקאד שהיו מיועדים לשליט עיראק דאז סאדם חוסיין. האמריקנים החרימו את הטילים. אולם הפעם התרחיש הזה לא קרה. האמריקנים אכן השתלטו על האונייה האיראנית, אבל למרות שמצאו בה נשק איראני, הניחו לה להמשיך בדרכה.
בירושלים חוששים כי אם מטען הנשק והטילים לא ייחשף ולא יורד מהאונייה, הדבר לא רק שיעודד את האיראנים להמשיך לשלוח אוניות נשק לחמס, אלא כל מערכות שיתוף הפעולה הבינלאומי, ובייחוד המערכת שהייתה צריכה לקום בין ארצות הברית וישראל, לעצירת העברות הנשק מאירן לחמס, יתמוטטו עוד לפני שהחלו לפעול.

Print Friendly, PDF & Email